חברת דירוג האשראי המובילה שבוחרת להאמין בישראל

איתנות הכלכלה תנצח: חברת דירוג האשראי הבינלאומית פיץ' (Fitch Ratings) הודיעה היום (שלישי) שתחזית דירוג האשראי של מדינת ישראל תישאר על כנה ברמה של A+. כמו כן הודיעה החברה על הסרת "המעקב השלילי".
החברה רק שינתה לרעה את התחזית לעתיד מ-"יציבה" ל-"שלילית".

כזכור, חברת מודי'ס הורידה את דירוג האשראי של ישראל בדרגה מרמת A+ לA2. ובניגוד לחברת מודי'ס, חברת פיץ' בחרה להאמין שהכלכלה הישראלית תנוהל באחריות למרות המלחמה.

סוכנות הדירוג פיץ', היא סוכנות דירוג אשראי אמריקאית ונחשבת לאחת מ"שלוש סוכנויות דירוג האשראי הגדולות", לצד מודי'ס וסטנדרד אנד פורס. בנוסף, הסוכנות היא אחת משלושת ארגוני דירוג סטטיסטי מוכר ארצית בארצות הברית (NRSRO) בהתאם להגדרותיה של רשות ניירות הערך האמריקאית.

ראש הממשלה בירך בתגובה: "מברך על החלטת סוכנות הדירוג פיץ', ננצח את החמאס – וכל הדירוגים יעלו".

סוכנות הדירוג נימקה את החלטתה בכך שהסיכונים עקב מלחמות נותרו גבוהים וקיים סיכון להסלמה נוספת. אך החברה סבורה שהסיכונים לפרופיל האשראי התרחבו וייקח זמן רב יותר להעריך את השפעתם האמיתית בפועל, ולכן החליטה החברה על הסרת "המעקב שלילי".

בנוגע לתחזית השלילית – היא משקפת את שילוב אי הוודאות סביב ההתפתחות הכללית וסביב משך המלחמה ועוצמתה, לרבות הסיכון להסלמה אזורית.

שר האוצר בצלאל סמוטריץ' הגיב להחלטה של פיץ': "כלכלת ישראל איתנה ותמשיך כך בע"ה. השארת הדירוג על A+ בעת מלחמה מהווה הבעת אמון בכלכלה הישראלית ובמדיניות הכלכלית שאנו מובילים. אנחנו בעיצומה של מלחמה שנכפתה עלינו ובאופן טבעי המלחמה מייצרת אתגרים רבים לכלכלה. אנחנו פועלים ונמשיך לפעול במכלול הצעדים הנדרשים על מנת לגדר ולמזער את הסיכונים ולשוב למסלול צמיחה מהיר שימצא את הפוטנציאל של המשק הישראלי. נסיים בע״ה את המלחמה בניצחון, נשיב את הביטחון והחטופים ונחזיר במהירות האפשרית את הכלכלה הישראלית למסלול של צמיחה ועוצמה".

התחזית השלילית מנומקת בחשש לקפיצה ביחס החוב לתוצר ולהוצאות צבאיות גבוהות. וחוסר ודאות לגבי מצב הפוליטיקה והסיכויים המאקרו כלכליים, שעלולים להגביל את יכולתה של ישראל להפחית את החוב בעתיד. יש להדגיש שאלו חששות שנובעים מהסיכויים למלחמה אזורית

כעת ממתינים במערכת הכלכלית להודעת חברת הדירוג השלישית, הגדולה בעולם, סטנדרד אנד פור.

שתפו כתבה זו:

0 0 הצביעו
דירוג הכתבה
guest
0 תגובות
משוב מוטבע
הצג את כל התגובות
טוען עוד כתבות
דילוג לתוכן