"זכויותיו והחיבור שלו לציבור יעמדו לו ולכל ישראל": הרב יהודה דרעי הלך לעולמו

הרב יהודה דרעי, רבה של באר שבע ומועמד מוביל לתפקיד הראשון לציון, נפטר היום בגיל 66 בבית החולים הדסה עין כרם. אחיו, אריה דרעי: "תמיד חיזק, עודד ונסך אמונה".

צילום שלומי כהן/פלאש90

הרב יהודה דרעי, רבה של באר שבע, חבר מועצת הרבנות הראשית, והמועמדים המובילים לתפקיד הרב הראשי לישראל, הלך לעולמו היום (שלישי) בבית החולים הדסה עין כרם בירושלים. הרב דרעי, בן 66 במותו, היה אחיו של יו"ר מפלגת ש"ס, אריה דרעי.

לפני כשבוע אושפז הרב דרעי בבית החולים במצב קשה עקב זיהום ברגלו שהסתבך. לפני יומיים הצליחו רופאיו לנתק את הרב ממכונת ה'אקמו', ומקורביו חשבו שכבר ניתן לנשום בהקלה, אך למרבה הצער מצבו המשיך להידרדר במשך כמה שעות עד לפטירתו.

הרב דרעי היה דמות מוכרת ומכובדת בעולם הרבנות הישראלית. כרבה של באר שבע, הוא הנהיג את הקהילה היהודית בשנים רבות. בנוסף לתפקידו בבאר שבע, כיהן כחבר במועצת הרבנות הראשית, גוף בעל חשיבות רבה בכל הקשור לענייני דת ומדינה בישראל.

פטירת של הרב דרעי שיש אבדה לעולם התורה ולקהילה היהודית בישראל. היא מותירה חלל גדול הן בהנהגה הרבנית של באר שבע והן במועצת הרבנות הראשית, ומשנה את המצב הפוליטי בהקשר של הבחירות לתפקיד הראשון לציון – הרב הראשי הספרדי.

משפחתו, תלמידיו וחברי קהילתו מתאבלים על לכתו. צפוי כי בימים הקרובים ייערכו הלוויה ואירועי זיכרון לכבודו, בשיתוף אישי ציבור ורבנים בכירים.

אחיו, יו"ר ש"ס אריה דרעי ספד לו "בלב מורתח מצער ויגון אני מבכה את הסתלקותו בטרם עת של אחי הגדול, עטרת ראשי, גדול בתורה, גדול בדיינות, גדול במידות, מקים עולה של תורה, הגאון הגדול רבי יהודה דרעי זצ"ל, רב וראב"ד העיר באר שבע וחבר מועצת הרבנות הראשית. היה לי כדמות אב, אח גדול, חבר נפש וידיד אמת בכל משעולי החיים. תמיד חיזק, עודד ונסך אמונה. חלל עצום נפער בליבי, בלב המשפחה כולה, ובלב אלפי תלמידיו ושומעי לקחו".

"עלינו יחד עם משפחתנו בגיל 10 ממרוקו, וכבר כנער צעיר בבת ים חתר כנגד הזרם ללמוד במוסדות תורניים, ובזכותו למדנו יחד במתיבתא בחדרה ובישיבת פורת יוסף בירושלים. לאחר מכן המשיך את לימודיו בישיבת עטרת ישראל" הוסיף.

צילום אריה לייב אברמס/פלאש90

דרעי סיפר: "רבי יהודה אהב את התורה, יגע בה והשקיע בה את כל כישוריו ושאיפותיו. עלה והתעלה במעלות התורה וההלכה והתמנה לרבה של שכונת רמות בירושלים ועמד בראש כולל אברכים ׳קול יהודה׳. זכה לקרבתו המיוחדת של מרן רבנו עובדיה יוסף זצוק"ל שראה בו כבן ממש, העריך את תורתו ונשלח על ידו להתעטר בכתר רבנות העיר באר שבע, בירת הנגב. בכל שנות כהונתו הרבות כרב ואב"ד העיר, חולל מהפכה אדירה של תורה ויהדות, עמד על משמר הכשרות ורבים השיב מעוון. בזכות נועם הליכותיו ומתק שפתיו ידע להאהיב את היהדות על שומעי לקחו ולקרב רבים לאביהם שבשמיים".

הנשיא הרצוג נואם בטקס השבעת השופטים. קרדיט: חיים גולדברג / פלאש 90.

נשיא המדינה יצחק הרצוג ספד: "קיבלתי בצער ובכאב את ההודעה על מותו של הרב יהודה דרעי זצ"ל, רבה הראשי של באר שבע וחבר מועצת הרבנות הראשית לישראל. הרב דרעי היה מורה הלכה אהוב וקול חשוב בעולמן של תורה והלכה, כפי שבא לידי ביטוי בפסיקותיו החשובות וספריו הרבים שזיכו אותו בפרס ירושלים לספרות תורנית. תנחומיי העמוקים לעיר באר שבע, למוקיריו, לתלמידיו ובמיוחד למשפחתו – בהם אחיו, חה"כ הרב אריה דרעי. יהי זכרו ברוך".

צילום חיים גולדברג/פלאש90

יו"ר הציונות הדתית, שר האוצר בצלאל סמוטריץ׳, מסר: "קיבלתי בצער עמוק את הידיעה על פטירתו של רבה של באר שבע הרב יהודה דרעי זצ"ל. תנחומים מעומק הלב לידידי יו"ר ש"ס הרב אריה דרעי ולכל המשפחה. הרב יהודה דרעי, תלמיד חכם, פוסק, ואב בית דין של עיר ואם בישראל. גדלותו בתורה, מעורבותו עם הבריות, זכויותיו והחיבור שלו לציבור יעמדו לו ולכל ישראל. ומחה ה׳ דמעה מעל כל פנים"

צילום חיים ולדברג/Flash90

שר המשפטים יריב לוין ספד: "אני משתתף בצערו של יו"ר ש"ס, ידידי הרב אריה דרעי על פטירתו בטרם עת של אחיו, הרב יהודה דרעי. אני יודע עד כמה הייתה חשובה מנהיגותו הרוחנית של הרב יהודה, ועד כמה הקשר ביניהם היה מיוחד והדוק. אני מאמין שכתביו ומורשתו שהותיר אחריו הרב יהודה יהיה בהם ולו מידה של נחמה על האובדן הגדול. אני שולח תנחומים מעומק לבי למשפחתו של הרב יהודה. יהי זכרו ברוך".

שר הנגב, הגליל והחוסן הלאומי, יצחק וסרלאוף מסר: "בצער רב וביגון עמוק קיבלתי את הידיעה על פטירתו של הגאון רבי יהודה דרעי זצ"ל, רבה הראשי של באר שבע וחבר מועצת הרבנות הראשית לישראל. הרב דרעי היה עמוד התורה והחכמה, מנהיג רוחני נואם בחסד, אהוב, מוערץ, ודמות משפיעה ומשמעותית בעולם היהדות. תרומתו לחברה הישראלית בכלל ולקהילת העיר באר שבע בפרט עצומה, הן בתחום הרוחני והן בתחום החברתי. הרב דרעי היה מורה דרך עבור רבים, פעל ללא לאות למען חיזוק הדת והמסורת, תוך שהוא מקרב יהודים מכל קצוות הקשת הישראלית. שולח תנחומים ליו"ר מפלגת שס הרב אריה דרעי ולכל בני המשפחה. פטירתו של הרב דרעי היא אבידה גדולה לעולם התורה, למשפחתו, לתלמידיו ולעם ישראל כולו. יהי זכרו ברוך".

ח"כ מתן כהנא, המחנה הממלכתי, ספד לרבה של באר שבע הרב יהודה דרעי שהלך היום לעולמו.

צילום יונתן סינדל/פלאש90

"ניצחו אראלים את המצוקים ונשבה ארון הקודש. משתתף בצער משפחת דרעי ובצערו של יו"ר ש"ס הרב אריה דרעי עם הסתלקותו של הרב הגאון יהודה דרעי לישיבה של מעלה. ‏זכיתי לפגוש את הרב דרעי בעת שכיהנתי כשר לשירותי דת. זכיתי לפגוש רב גדול ומאיר פנים שזכה להגדיל תורה ולהאדירה בעיר באר שבע. ‏ברוך דיין האמת".

שר העבודה, יואב בן צור, ספד לרב דרעי: "וכל בית ישראל יבכו את השריפה אשר שרף השם. כל ימי חייו הרב זצ"ל התייגע באש התורה בהתמדה עצומה, הוא הפריח את השממה הרוחנית בנגב, קירב רבבות לאבינו שבשמיים וזכה להעמיד דור ישרים מבורך. בלב כואב, שולח תנחומים למשפחתו הכבודה, לבניו ואחיו הגאונים ובראשם יו"ר התנועה הרב אריה דרעי".
מנהל בתי הדין הרבניים הרב אלי בן דהן, כתב: "מערכת בתי הדין הרבניים איבדה את אחד מטובי דייניה לדורותיהם. רבנן היושבים על מדין בבאר שבע ובכל אתר ואתר מבכים את הסתלקותו של הגאון הדיין המצוין, דיינא דנחית לעומקא דדינה, ראש אבות בתי הדין בבאר שבע הגאון הרב יהודה רפאל דרעי זצ"ל. הרב היה תלמיד חכם מובהק, סיני ועוקר הרים, בקיא בכל מכמני התורה בכלל, ובכל חלקי השולחן ערוך בפרט. נטפי תנחומים לבני משפחתו".
מ"מ נשיא בית הדין הגדול הגאון הרב אליעזר איגרא ספד גם הוא לרב דרעי: "הקמת עולם תורה שלם בעיר באר שבע שמצמיח פירות ופירי פירות לעד ולעולמי עולמים. זכית יחד עם הרבנית להקים בית מפואר של תורה, בית של חסד, בנים ובנות נכדים ונכדות ממשיכי דרכך בתורה ויראת שמים".
הרב מאיר כהנא אב"ד אשקלון ויו"ר נציגות הדיינים הארצית כתב: "הרב דרעי זצ"ל היה גדול בתורה וביראה, אהבת התורה שפיעמה בקרבו הייתה ניכרת לכל והקרינה על כל מכריו וסובביו. לצד זאת הצטיין ביחס לבבי לכל אדם, וביכולת מופלאה להביא את מתיקות התורה בבהירות ובנועם לגדולים ולקטנים כאחד. גדולה האבידה ומי יתן לנו תמורתה!".

 

שתפו כתבה זו:

0 0 הצביעו
דירוג הכתבה
guest
0 תגובות
משוב מוטבע
הצג את כל התגובות
טוען עוד כתבות
דילוג לתוכן