ועדת הבדיקה לפרשת הצוללות: אזהרות ראשונות

ועדת גרוניס שלחה מכתבי אזהרה למספר בכירים במערכת הביטחונית, ובהם נתניהו, יעלון ויוסי כהן, אודות פרשיית רכשית הצוללות לפני כעשור.

בנימין נתניהו. צילום:Yonatan Sindel/Flash90

ועדת החקירה הממלכתית שהוקמה לפני כשנתיים וחצי לחקירת פרשת הצוללות, הגישה היום לראשונה מכתבי אזהרה לאישים בכירים החשודים בביצוע עבירות ובהימצאות כאשמים במסקנות הועדה. הועדה, המכונה 'ועדת גרוניס' ע"ש נשיא העליון לשעבר אשר גרוניס העומד בראשה, שלחה בין היתר מכתבים לרה"מ בנימין נתניהו, שר הביטחון לשעבר משה 'בוגי' יעלון, ויוסי כהן, לשעבר ראש המל"ל וראש המוסד.

כזכור, פרשת הצוללות סובבת סביב סדרה של רכישות ביטחוניות שביצע צה"ל, וחיל הים בפרט, מחברת 'טיסנקרופ' הגרמנית בין השנים 2009-2017. ברכישות נקנו לחיל הים מספר סטי"לים וצוללות, וניתן אישור למכירת צוללות ע"י החברה גם למצרים; המעשים התאפיינו באי-סדר ובהיעדר בולט של הליך קבלת החלטות ותעדופים, בנוסף על נוכחות מקורבים משני צדדי העסקאות – דבר שהעלה חשד למעורבות שיקולים זרים במסגרת העסקאות. הפרשייה נחשפה בידי רביב דרוקר ב-2016, הייתה תחת טיפול היועמ"ש מנדלבליט במשך מספר שנים, ולבסוף לא נכללה במסגרת מכלול האישומים שהוגשו נגד רה"מ נתניהו.

ע"פ מסקנות הועדה, "התנהלותו של בנימין נתניהו בנושאים הנחקרים על ידי הוועדה הובילה לשיבוש עמוק ושיטתי בתהליכי עבודה ובניין הכוח ולפגיעה במנגנוני קבלת החלטות בשורה של סוגיות רגישות. בכך סיכן את ביטחון המדינה ופגע ביחסי החוץ ובאינטרסים כלכליים של מדינת ישראל." רה"מ נתניהו הגיב למכתב: "ראש הממשלה קובע שהצוללות הן יסוד מרכזי בביטחון הלאומי של ישראל ובהבטחת קיומה נגד איראן שמנסה להשמידנו. רכש הצוללות וכלי השיט לא רק שלא פגע בביטחון המדינה – הוא מבטיח את קיומה. ההיסטוריה תוכיח שגם בנושא הזה ראש הממשלה נתניהו צדק וקיבל את ההחלטות הנכונות לביטחון ישראל". אין ספק שנתניהו צודק באופן חלקי בסוף דבריו – בפרשייה סבוכה וחסויה כמו זו, לאזרח הפשוט אין סיכוי גדול להגיע לכדי הבנה או השגה, אלא לסמוך על המערכות ולהותיר את הדין למשפט ההיסטוריה.

שתפו כתבה זו:

0 0 הצביעו
דירוג הכתבה
guest
0 תגובות
משוב מוטבע
הצג את כל התגובות
טוען עוד כתבות
דילוג לתוכן