התקדמות צה"ל ברפיח: כמיליון עזתים התפנו בהצלחה

הפינוי המסיבי מביא לריכוך בעמדותיה של ארה"ב כלפי המבצע ברפיח, ולחיזוק הברית בין המדינות מול הלחץ הבינלאומי

קרדיט: דובר צה"ל

על רקע התקדמות כוחותינו לעבר מרכז רפיח, בית הדין בהאג יכריע מחר בתביעתה של דרום אפריקה להפסיק את הלחימה. לעת עתה נראה כי קיים סיכוי גבוה בהחלט שהתביעה תתקבל ובית הדין יוציא צו לעצירת המלחמה ברפיח. עם זאת, עדיין לא ברור אם הצו יהיה מופנה רק כלפי הלחימה ברפיח, או שיהיה אמור לחול על עזה כולה.

בין כך ובין כך, בכירים ישראלים הקדימו תרופה למכה ואמרו שלא יכבדו כל צו שימנע את התקדמות צה"ל. סירוב ישראלי לקבל את הצו הזה עשוי להוביל לדיון במועצת הביטחון של האו"ם, אך בישראל מניחים שארה"ב תטיל וטו על כל החלטה של המועצה בנושא.

הדיון מחר בהאג, בא בעקבות בקשה של דרום אפריקה להוציא צו להפסקת המלחמה בעזה. הבקשה היא למעשה חלק מתביעה גדולה יותר של דר"א, התובעת את ישראל בגין ביצוע לכאורה של רצח עם. על אף שעד כה לא הוצאו צווים מעשיים נגד צה"ל, כן יצאה הוראה שעל ישראל "לקיים באופן מלא את התחייבויותיה בהתאם לאמנת רצח העם, ולהבטיח את שלומם וביטחונם של הפלסטינים ברצועת עזה". בישראל מעריכים שמעבר לצו הדורש את הפסקת הלחימה, ייצא צו המורה על הגברת הסיוע ההומניטרי לרצועה.

יחד עם זאת, על פי דיווחים, ארה"ב ריככה את עמדותיה בנוגע להתקדמות צה"ל לכיוון מרכז רפיח. זאת על רקע פינוי של כמיליון תושבים (לפי הערכותיו של צה"ל; לעומת זאת, האו"ם מעריך כי מספר הפליטים הוא כשמונה מאות אלף) מאזורי הלחימה ברפיח.

בינתיים, כוחות צה"ל ממשיכים להילחם ולהתקדם. דובר צה"ל מסר כי צוות הקרב של חטיבה 401, יחד עם צוותי הקרב של גבעתי ונח"ל מאתרים, נלחמים ומחסלים מחבלים. הכוחות חושפים פירי מנהרות, משגרי רקטות, ונלחמים במחבלים לאורך מספר היתקלויות שונות. בנוסף לכוחות הקרקע, כלי טיס של האוויר חיסל שלושה מחבלים אשר ירו פצמ"רים לעבר כוחותינו.
הכוחות מצאו מרחבי תת-קרקע משמועתיים במרחב. בפעילות של חטיבת גבעתי הלוחמים הותקלו ממספר מחבלים שיצאו מפיר מנהרה, הכוחות הגיבו בירי וחיסלו אותם.

שתפו כתבה זו:

0 0 הצביעו
דירוג הכתבה
guest
0 תגובות
משוב מוטבע
הצג את כל התגובות
טוען עוד כתבות
דילוג לתוכן