התנסות ראשונה עם ה'רועם': התותח המהפכני סיים מודל מבצעי ראשון בהצלחה

התותח החדש של צה''ל, "הרועם", הוא התותח האוטומטי הראשון בעולם. יכולתיו העתידניות יכולות לשנות את פני הקרב. שירה הלמן, ממערכת אתר צה''ל, יצאה להכיר את צוות הלוחמים הראשון שירו בתותח.

https://www.youtube.com/watch?v=Jr61hJ1a038

מי שהיו אחראים על הירי הם לוחמי תותחנים ממדור "רועם", שנאספו מכלל גדודי החי"ר על מנת ללמוד את התכונות, המערכות והמנגנון של התותח.

אחד הלוחמים הוא סמל ניר, שסיפר לשירה הלמן מאת"צ כי "בפעם ראשונה שפגשנו את התותח הוא עוד היה בחיתולים. עכשיו הוא בדרך להיות מכונת מלחמה רצינית".

יחד עם חברת אלביט, הוסיפו הלוחמים מאפיינים נוספים לתותח, אשר יהיו מתאימים לחיל התותחנים. ככה, המערכת תהיה מותאמת למושגים שהלוחמים בקצה מכירים. "אנחנו מציגים את נקודת המבט של הלוחם בקצה", מסביר סמל ניר, "המחשבה שדברים שאני מציע ייכנסו לשימוש כמה שנים קדימה מרגשת אותי".

כאמור, בשבוע שעבר התקיים מודל המבצוע הראשוני של התותח. המודל כלל נסיעה בשטח, חימוש, וירי. המודל בוצע על ידי לוחמי מדור "רועם". "עד עכשיו למדנו הכול על הנייר ופתאום זה הפך למעשי, לוחמים יורים לראשונה מהקבינה", מתאר ניר.
במהלך ההמודל הלוחמים תרגלו פתיחת חצובות (כחלק מפריסת הכלי). בנוסף, השתמשו גם במערכת השליטה ובקרה, בעזרתה הם ניווטו, ירו וחימשו את התותח. למעשה, הם מכתיבים את סדר הפעולות שבו ישתמשו הלוחמים אשר יפעילו את התותח בעתיד.
הגדוד הראשון שצפוי לקלוט את הרועם הוא גדוד 405 של חיל התותחנים. ארבעה מלוחמיו הוכשרו בשבוע אחד בלבד, על השימוש בכלי.

ל"רועם" יש עוד דרך לעבור עד שימובצע סופית, אך זו לגמרי הייתה אבן דרך משמעותית בדרך לשם. סמל ניר מוסיף בחיוך: "זה לא היה שבוע פשוט, אבל הקושי הפך לשולי ברגע שהבנו שאנחנו חלק מאבן דרך במערך הארטילריה בצה"ל".

שתפו כתבה זו:

5 1 הצבעה
דירוג הכתבה
guest
0 תגובות
משוב מוטבע
הצג את כל התגובות
טוען עוד כתבות
דילוג לתוכן