השתלטות על ציר פילדלפי: קלף אסטרטגי

השליטה על הציר יכולה לפגוע בחמאס באופן משמעותי לטווח הארוך, ובמקביל להוות קלף מיקוח במו"מ לשחרור החטופים.

מעבר רפיח בצידו העזתי. קרדיט: דובר צה"ל

לראשונה מזו תקופה ארוכה, השיג צה"ל יתרון אסטרטגי משמעותי עבור ישראל: כיבושו המוחלט של 'ציר פילדלפי' – הגבול בין רצועת עזה למצרים, אשר הושלם אתמול בצהרי היום, שם לראשונה מאז ההתנתקות את גבולות הרצועה כולן תחת שליטה ישראלית מלאה, על כל המשתמע מכך – מייבוא וייצוא סחורה, ועד למעבר בני אדם. הגבול היה, באופן עקרוני, מסוגר ע"י הממשל המצרי – אך בחזקת ודאי הוא שבעשרות מנהרות שעברו תחת הגבול התנהל סחר פורה, הברחות ומעבר אנושי, חיבור בין הרצועה לבין העולם החיצוני. 'המכשול' שבנה צה"ל בגבול לפני המלחמה עבד לשני הכיוונים – כך שאת השיפורים הטכנולוגיים של חמאס במרוצת השנים (בניית מערך מנהרות משודרג, ועלייה גוברת במלאי הרקטות המצוי בידי הארגון) – ניתן לייחס בעיקר לגבול המצרי.

כיבוש הציר מהווה ניתוק של 'צינור החמצן' של חמאס, אשר היה תלוי בו כדי לחדש את כוחו, להתחמש ולשמור על שלטונו. המשך אחיזה ישראלית בציר לטווח הארוך תוביל בהכרח להיחלשות חמאס, ואולי אף לקריסתו הסופית – כך שמדובר במנוף לחץ משמעותי בידי ישראל, אשר יכול לשמש את נציגנו באופן מוצלח במו"מ לשחרור החטופים שהתחדש השבוע. הדבר משמש גם מנוף לחץ מסוים על מצרים, שאינה מעוניינת בקרבות על גבולותיה, וגם אינה רוצה שהעלמת העין שלה ביחס להברחות חמאס תיחשף לכלל העולם. הלחץ המצרי בא לידי ביטוי אתמול, כאשר מקור מצרי בכיר טען כי 'אין מנהרות בגבול עם הרצועה' וכי מדובר בהמצאה תעמולתית ישראלית.

במקביל לטענה מצרית זו, הציג דובר צה"ל דניאל הגרי תמונות ומפות של מנהרה שהושמדה ע"י כוחותינו, במרחק 100 מ' בלבד ממעבר רפיח – ובה נמצא אמל"ח רב, כולל טילי נ"ט רבים. הגרי אמר כי לאורך הגבול נמצאים לפחות 20 מנהרות הברחה של חמאס, בהם הולך צה"ל לטפל – ובנוסף, הפיג חששות רבים כשאמר שככל הידוע, חטופים לא הוברחו מחוץ לרצועה דרך המנהרות. סרטון שהופץ ברשתות הציג משגרי רקטות רבים שנמצאו בין הדיונות לאורך הגבול. הפעילות הצה"לית ברפיח נמשכת במלוא כוחה, תוך פגיעה מינימלית באזרחים עזתיים ביחס לתמרונים הקודמים.

שתפו כתבה זו:

0 0 הצביעו
דירוג הכתבה
guest
0 תגובות
משוב מוטבע
הצג את כל התגובות
טוען עוד כתבות
דילוג לתוכן