ברקת: "כדי לנצח במלחמה צה"ל צריך עוד חיילים"

השר שיגר מכתב לראש הממשלה. "כדי לנצח במלחמה צה"ל צריך עוד חיילים, בלי ניצחון בקרב אין מדינה ואין תורה"

צילום: אבשלום ששוני/פלאש 90

פולמוס חריף צפוי בקואליציה סביב חוק הגיוס, לאחר ששר הכלכלה ניר ברקת הודיע היום (רביעי) כי יתנגד להצעת החוק בנוסחה הנוכחי. ברקת שיגר מכתב לראש הממשלה בנימין נתניהו, בו הבהיר שיתנגד לחוק הפטור מגיוס "יחד עם חברי כנסת נוספים מהליכוד".

במכתב ששלח גם לחבר הכנסת יולי אדלשטיין וליושב ראש הקואליציה אופיר כץ, הדגיש ברקת את חשיבות הגיוס לצה"ל והצורך בניצחון במלחמה. "כדי לנצח במלחמה צה"ל צריך עוד חיילים. בלי ניצחון בקרב אין מדינה ואין תורה", כתב השר.

ברקת הוסיף נימה אישית וקרא לפעולה מידית בסוגיית הגיוס: "כקצין בצנחנים שהובלתי לוחמים לקרב תוך סיכון חיים, אני מצדיע ללוחמי צה"ל ומתחייב להיות ראוי להקרבה ולמסירות הנפש שלהם. בשבעה באוקטובר נפל דבר, ועלינו להידרש לגודל השעה, ולחולל את השינוי הנדרש במסגרתו כל אזרח במדינת ישראל יידרש לתת את חלקו בשירות צבאי ולאומי, ערכי ואמיתי".

שר הכלכלה המכהן פירט במכתבו את "עקרונות היסוד" שחקיקה בנושא הגיוס חייבת לכלול לדעתו. בין היתר, תבע שירות לכלל תושבי המדינה – כולל המגזר החרדי והערבי, תוך הכרה בלומדי התורה ומתן פטור להמשיך בלימודים בכפוף לקריטריונים מסוימים. "ככל שבתום הדיונים בוועדת החוץ והביטחון תונח על שולחן הכנסת הצעת חוק מתוקנת ומעודכנת שתכלול את העקרונות הנ"ל, אתמוך בה ואסייע בקידומה", התחייב ברקת.

עם זאת, השר הבהיר כי לא יתמוך בהצעת החוק המקורית של שותפיו לקואליציה. "אם תובא למליאה הצעה שהיא 'עוד מאותו דבר', ואחריה נטל הביטחון יוסיף ליפול על כתפיהם של אותם אנשים שיוצאים עכשיו להגן על מדינת ישראל – אתנגד לה בתוקף", אמר ברקת.

ברקת לא פירט באילו חברי כנסת נוספים מהליכוד יצטרפו להתנגדותו, אך כבר עתה ניכרת התנגדות לחוק מצד כמה חברי מפלגה בכירים. חברת הכנסת טלי גוטליב, למשל, לא חששה להביע את דעתה בראיון לערוץ הכנסת: "אני צריכה לוחמים, תפיסת העולם שלי זה גיוס לכולם – לרבות לומדי תורה. צריך להוריד את החוק הזה מסדר היום לחלוטין".

גם שר הביטחון יואב גלנט התייצב בשורה המתנגדת לחוק. בתדרוך לעיתונאים בחודש שעבר, עוד בטרם התפרקה הממשלה הקודמת, הביע גלנט התנגדות נחרצת לכפיית "מתווה חד-צדדי": "מתווה שיגיע באופן חד-צדדי, ייחשב מתווה פוליטי, גם אם הוא המתווה הכי טוב שיש. הוא יסכן את היכולת שלנו להעמיד את סדר הכוחות הנדרש למול האיום הביטחוני ולכן אני לא אתמוך במתווה חד-צדדי ולא אעמוד מאחוריו".

 

 

שתפו כתבה זו:

0 0 הצביעו
דירוג הכתבה
guest
0 תגובות
משוב מוטבע
הצג את כל התגובות
טוען עוד כתבות
דילוג לתוכן