השוק מתאושש: עלייה ניכרת במספר המשרות הפנויות במשק

pexels

המלחמה ממשיכה ואיתה גם האתגרים במשק ובכלכלה. אך ניתן לראות תנועה מעודדת מאוד – עלייה חדה במספר המשרות הפנויות בענפים מגוונים.הנתונים אפילו מוכיחים שהמצב בהמון מהענפים טוב יותר מהמצב טרם פרוץ המלחמה. 

התפתחות חיובית נרשמת במספר המשרות הפנויות במשק הישראלי. נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה מעידים כי בחודש אפריל היו 137,154 משרות פנויות, זו עלייה ביחס לחודש מרץ בו היו 133,700 משרות פנויות.
לפי הנתונים, בהשוואה לתקופה שלפני מלחמת חרבות ברזל, ניכר גידול ניכר במשרות הפנויות בענפי הבינוי, האירוח והמזון. בענפי המסחר חלה עלייה מתונה יותר, ובשאר הענפים שיעור המשרות הפנויות חזר לרמות הדומות לתקופה שלפני המלחמה.

מפילוח הענפים עולה כי בחודשים פברואר-אפריל חלה עלייה של 10% במשרות לעובדי מכירות, כולל סוכנים, נציגים ומוכרים. גידול של 9% נרשם במשרות למלצרים ומוזגים. שיעורים גבוהים של 15% במשרות הפנויות היו גם לטבחים ולפקידים.
בענף ההובלה חלה עלייה של 8% במשרות הפנויות לנהגי משאיות ואוטובוסים. גידול משמעותי של 15% נרשם במשרות הפנויות לרצפים, סתתים, טייחים ומסגרים בענף הבנייה. לעומת זאת, במשרות המהנדסים השונים חלה עלייה מתונה של 1% בלבד.
במשרות למפתחי תוכנה לא חל שינוי, אך נרשמה עלייה של 4% במשרות לעובדי מטבח וניקיון. עלייה של 7% הייתה במשרות לנציגי מכירות טלפוניים. מנגד, חלה ירידה של 40% במשרות לטכנאי רשתות, ירידות של 7% ו-3% במשרות להנדסאים/טכנאים ומטפלים סיעודיים בהתאמה. במשרות למאבטחים נרשמה עלייה של 2%, ובמשרות לבנאים ומניחי בטון חלה ירידה מתונה של 1%.

עלייה במשרות הפנויות נחשבת סימן חיובי המשקף כלכלה תנועתית ופעילה, עם הזדמנויות תעסוקה משופרות לאזרחים. זהו מצב רצוי עבור רוב המשקים מכמה סיבות:
• עלייה במשרות פנויות מעידה על ביקוש גבוה לעובדים חדשים מצד המעסיקים, מה שמרמז על כלכלה צומחת ופעילות עסקית ערה.
• יותר משרות פנויות פירושן יותר הזדמנויות תעסוקה למובטלים ולמחפשי עבודה. זה יכול לתרום לירידה בשיעור האבטלה.
• משרות פנויות רבות יותר מגדילות את התחרות על כוח עבודה בין המעסיקים, מה שעלול להוביל לשיפור בתנאי העבודה והשכר על מנת למשוך עובדים.
• יכולת להחליף מקומות עבודה בתדירות גבוהה, פריבילגיה שהמון אנשים מבקשים לעצמם.
• סקטורים עם גידול גבוה במשרות פנויות מצביעים על ענפים בצמיחה המשקפים ביקושים ומגמות חדשות בשוק.

שתפו כתבה זו:

0 0 הצביעו
דירוג הכתבה
guest
0 תגובות
משוב מוטבע
הצג את כל התגובות
טוען עוד כתבות
דילוג לתוכן