הצעת חוק חדשה: לאפשר הוספת הי"ד על מצבות חללי צה"ל

חברת הכנסת מישראל ביתנו, יוליה מלינובסקי, הגישה הצעת חוק, אשר מטרתו היא לאפשר הוספת הכיתוב " הי"ד " על מצבות הנופלים בבתי עלמין צבאיים.

המצבה ללא הכיתוב | צילום: חיים גולדברג/פלאש90

לפי הנוהג כיום, לא ניתן להוסיף את הכתובת ה' ינקום דמו ( הי"ד) לשם הנופל, משום שבבתי עלמין הצבאיים יש סטנדרט אחיד למצבות החללים.

ההצעה הוגשה על רקע מקרה משפחתו של סרן ישראל יודקין ז"ל, אשר הופתעו לגלות בעת גילוי המצבה במלאות ה-30 לנפילת בנם, כי המצבה עדיין ריקה. זאת בעקבות בקשת המשפחה להוסיף את הכיתוב הי"ד על המצבה, מה שלא אושר על ידי משרד הביטחון.

מטעם חברת הכנסת, יוליה מלינובסקי, נמסר כי "הביטוי השם יקום דמו הינו ביטוי דתי, אשר מוכר בהיסטוריה של העם היהודי מזה אלפי שנים, ויש לו חשיבות רבה לציבור שומרי המצוות. בהתאם, בעקבות פניית המשפחה למשרד הביטחון לעניין זה, נמסר לה כי הם יוכלו להוסיף את הכיתוב על הקבר במקום שבו מותר כיתוב אישי בלבד בתחתית המצבה, אך לא לצד שמו של ישראל ז"ל, שכן מערכת הביטחון פועלת לפי כללי כיתוב אחיד על מצבות צבאיות".

עוד נאמר, בהקשר רחב יותר של גיוס ציבורים חדשים לצה"ל "במיוחד בימים אלו, הרי שישנה חשיבות לאומית בשותפות מלאה ואמיתית עם המגזר החרדי בצבא, ומערכת הביטחון מחויבת למען מטרה נעלה זו לביצוע התאמות עבורם בחיים ולצערנו הרב גם במותם. מכאן, אין עוררין כי המציאות השתנתה והכללים שהיו נהוגים לפני מלחמת חרבות ברזל היו נכונים לשעתם, וזאת בטרם התרחש האסון הלאומי שלא ידעה המדינה מאז יום הקמתה".

עדיין לא ברור לפי הצעת החוק, אם הוספת הי"ד לשם הנופל, תהיה לפי החלטת המשפחה, או ברירת מחדל לחיילים הדתיים שירצו בכך.

שתפו כתבה זו:

0 0 הצביעו
דירוג הכתבה
guest
0 תגובות
משוב מוטבע
הצג את כל התגובות
טוען עוד כתבות
דילוג לתוכן