העסקה המתגבשת: הערכת מצב של נתניהו, המשלחת לקהיר והפסגה בקטאר

ראש הממשלה ושר הביטחון ידונו במגעים לשחרור החטופים. משלחת ישראלית צפויה לצאת לקהיר להמשך המשא ומתן. ראש המוסד ימריא השבוע לדוחא לפסגה עם ארה"ב, מצרים וקטאר.

צילום: יונתן סינדל/פלאש90

ראש המוסד דדי ברנע, ראש ה-CIA ויליאם ברנס, ראש המודיעין המצרי עבאס כמאל וראש ממשלת קטאר מוחמד א-ת'אני ייפגשו ביום רביעי הקרוב בדוחא, בירת קטאר, כדי לקדם את מתווה עסקת החטופים העומד על הפרק. הערב (ראשון) יקיים ראש הממשלה נתניהו הערכת מצב סביב המגעים לקידום העסקה.

בהערכת המצב ישתתף גם שר הביטחון יואב גלנט, לאחר שהיום התנהלו בינו ובין ראש הממשלה חילופי דברים קשים הנוגעים לסוגיות הקשורות למלחמה. נתניהו טען כי דרישתו של גלנט לקדם את חוק הגיוס בהסכמה רחבה בלבד מקנה כוח רב מדי לאופוזיציה, ומאפשר לה למנוע גיוס חרדים במטרה "להפיל את הממשלה, דבר שיעצור את שחרור החטופים ויביא תבוסה במלחמה".

גלנט, מנגד, טען כי "זוהי שעה רגישה. צריך לעשות הסכם להשבת החטופים – הניסיון הפוליטי לקשור בין שחרור החטופים לבין פטור מגיוס לחרדים הוא מסוכן וחסר אחריות".

מקור ישראלי בכיר אמר לערוץ "אל-קאהרה אל-אחבאריה" המצרי: "משלחת ישראלית הכוללת בכירים מכל הגורמים הנוגעים למשא ומתן צפויה להגיע בשעות הקרובות לקהיר כדי לחדש את המשא ומתן להפסקת אש".

שורת התפתחויות, מהפומביות ועד החשאיות ביותר, בשבועות האחרונים, ובמיוחד בסוף השבוע שעבר, הובילו להתקדמות במשא ומתן לעסקה עם חמאס, ויש הערכות זהירות כי נפתח חלון שיאפשר להביא את העסקה הזו, הכוללת את השבת כל החטופים החיים והמתים – לידי סיום.

בינתיים חמאס מתעקש בדיוק על אותה נקודה עליה התעקש מאז שהתפוצצה הפסקת האש הקודמת ב-29 בנובמבר אשתקד – שחרור כל החטופים רק תמורת הפסקת אש קבועה, סיום מצב המלחמה, נסיגת כוחות צה"ל מהרצועה וערבויות בינלאומיות לכך שכאשר סינוואר יעלה מבטן האדמה, לא יחכה לו שם מי שישיב אותו פנימה מת.

ישראל גם היא מתעקשת על אותה נקודה, מהצד השני כמובן, ורוצה לשמר בידיה את היכולת לחזור להילחם בתום הפסקת האש האמורה בהסכם, או לכל המאוחר בנקודה שבה יתפוצץ המשא ומתן לעסקה השנייה.

שתפו כתבה זו:

0 0 הצביעו
דירוג הכתבה
guest
0 תגובות
משוב מוטבע
הצג את כל התגובות
טוען עוד כתבות
דילוג לתוכן