הענקת פרס ירושלים לאחדות ישראל

נשיא המדינה יצחק הרצוג אירח היום (ראשון) את טקס הענקת פרס ירושלים לאחדות ישראל, הטקס התקיים השנה בסימן "אח עוטף אח".

קרדיט צילום: מעיין טואף/ לע״מ

באירוע נכחו שר החינוך יואב קיש, שר הכלכלה ניר ברקת, שר הנגב והגליל יצחק וסרלאוף, שר האוצר בצלאל סמוטריץ׳, שרת ההתיישבות אורית סטרוק, יו"ר הסוכנות היהודית דורון אלמוג, ח"כ חילי טרופר, משפחת שעאר, משפחת פרנקל, משפחת יפרח, חברי ועדת הפרס והזוכים.

פרס ירושלים לאחדות ישראל נולד כיוזמה חברתית מטעם משפחות הנערים יפרח, שער ופרנקל וראש עיריית ירושלים לשעבר ח"כ ניר ברקת, עקב חטיפתם של איל, גיל-עד ונפתלי בקיץ 2014 ולהוקרת האחדות שעטפה את החברה הישראלית ויהדות התפוצות באותה העת.

קרדיט צילום: מעיין טואף/ לע״מ

נשיא המדינה יצחק הרצוג: ״הכאב של משפחות החטופים, והרצון הבוער להשיב את כולן וכולם הביתה, הם קונצנזוס לאומי מוחלט, בעל עדיפות ודחיפות עליונה! פרץ הרגשות ודמעות השמחה שראינו אתמול, בכל רחבי העם והארץ ובכל העולם – מקצה לקצה, מוכיח מעבר לכל ספק: החברה הישראלית לא אדישה, החברה הישראלית לא שוכחת, החברה הישראלית מחויבת כל כולה – להשיב בנות ובנים לגבולם! פידיון שבויים הוא מצווה שאין גדולה ממנה, והשבתם – באמצעים ביטחוניים ומדיניים כאחד – היא צו עליון, כחלק מהחוזה המחייב ביותר בין המדינה לאזרחיה. אתמול זכינו להמחשה יוצאת דופן למחויבות הזו, בדמות מבצע שכל-כולו גבורה, חירוף נפש וערבות הדדית, להשבת ארבעה מהחטופים.

המבצע הזה גם גבה מחיר כבד, כשלמצבת הגבורה של עמנו התווסף שמו של ארנון זמורה, גיבור ישראל, שחירף את נפשו והיה "מגש הכסף", לחזרתם של שלומי, אנדרי, אלמוג ונועה. אני שולח תנחומים חמים למשפחתו היקרה.

כוחות הביטחון שלנו ראויים להערכה עצומה, על ההצלחה כמובן, אבל לא פחות מכך – על הנחישות, השליחות, המסירות, גם כשהפעולות, ברובן, נסתרות ונעלמות מהעין. בצה"ל, במשטרה ובימ"מ, בשב"כ – יש מאות ואלפי דמויות מופת ממש, בשדה הקרב ומאחורי הקלעים, שעמלות על שחרור החטופים כל שניה ביממה. אנשי השב"כ, למשל, מראש הארגון ועד אחרון הלוחמים האמיצים בשטח, מגלים מחויבות עצומה, לצד מקצועיות ברמה הגבוהה ביותר – באחד הרגעים המאתגרים בתולדותינו.

קרדיט צילום: מעיין טואף/ לע״מ

זעקות השמחה של העם אתמול שיקפו לנו שוב – מה באמת חשוב לעם בעת הזו. התמונה של הרופא שנעצר בכוח הזרוע על ידי המשטרה בהפגנה אמש, בעת שהעניק טיפול רפואי, מטרידה אותי מאד ומחייבת בדיקת עומק מקיפה. היא מצטרפת לתמונות, פניות ותלונות המגיעות לפתחי בתקופה האחרונה, מקרב אזרחים מקבוצות שונות באוכלוסיה ומגוונות, שסובלים מתופעה דומה.

 אני מבקש להיות ברור: החוק הוא מעל הכל; ועל כולם לכבד את החוק, ובכלל – לגלות אחריות, במיוחד בתקופה זו. אך על זרועות המדינה ושליחיה – מוטלת תמיד אחריות גדולה יותר. אין ספק שהשמירה על החוק, הסדר וביטחון הציבור היא אתגר משטרתי עצום בעת הזאת, ואני מעריך מאוד את המסירות וההקרבה של השוטרים בכל אתר ואתר, ואני אומר זאת לא אחת. אבל אני סבור שעל המשטרה להפנים את הביקורת, ולדאוג למימוש אחריותה בכלים רגישים ומידתיים. במיוחד בעת המתוחה והכואבת הזאת.״

קרדיט צילום: מעיין טואף/ לע״מ

שר הכלכלה, ניר ברקת: ״אתמול במבצע ארנון, עם ישראל חווה את חווית האחדות העוצמתית. בפעולת החילוץ הנועזת הצליחו לוחמינו להחזיר את ארבעת החטופים הביתה, בשמחה מהולה בעצב על נפילתו בקרב של  הלוחם פקד ארנון זמורה השם יקום דמו. עם ישראל חווה שוב את העוצמה שבאבדותינו את העוצמה של הערבות ההדדית          את החשיבות של הביחד.     "פרס ירושלים לאחדות ישראל" עוסק בדיוק בערך הזה, זו הסיבה שאנחנו נפגשים בבית הנשיא, כל שנה כבר עשור בשנים, להעלות על נס את העוסקים באחדות עם ישראל, ולהוקיר תודה לתורמים לאחדות בעם, לא רק בעיתות מלחמה, אלא בכל ימות השנה!״

שר החינוך, יואב קיש: "מקבלי הפרס שנמצאים כאן היום הם התזכורת לכך שכאשר אנחנו מאוחדים, אנחנו בלתי מנוצחים. הם התזכורת שבאחדותנו, מתגלה כוחנו הגדול ביותר. זוכים יקרים, תמשיכו לספק השראה לדור הצעיר, תמשיכו להיות עמוד הענן המוסרי שהולך לפני המחנה, פועלכם לא רק חשוב; הוא גם חיוני. אתם נושאי הלפיד של האחדות הלאומית שלנו. תודה רבה על כל פועלכם ויישר כוח גדול".

אופיר שער, אביו של גיל-עד הי"ד וממייסדי עמותת 'סאנשיין' ויום האחדות: ״עשור חלף מאז הלכו לבלי שוב בני גיל-עד, איל ונפתלי היקרים והאהובים. עשר שנות מסע אל הלא נודע. כל יום של חול וכל יום של חג עשיר בגוונים של געגוע וכאב, של זכרונות ותמונות ובעיקר של רצון להמשיך לחיות. ובתוך השבר העמוק שלנו, לפני עשור. התגלתה אל מול פנינו בעוצמה רוח של אחדות. מאז, עשר שנים שאנו מבקשים אותה. והיא חמקמקה, לעיתים פורצת בעוז ולעיתים נדמה שאבדה. שנה אחר שנה אנו פועלים מתוך רצון להשמיע בקול גדול. שהרוח זו לא אבדה. שהרוח הזו היא החוסן של העם שלנו. שהרוח הזו היא אבן היסוד לעתיד שלנו. גם השנה, מאז שמחת תורה שהושבתה, התגלתה לכולנו רוח של גבורה ואומץ בלתי נתפשים, רוח של אחדות וערבות הדדית מופלאה. אנו נרגשים ושמחים שחוק יום האחדות נכנס השבוע לספר החוקים של מדינת ישראל.״

קרדיט צילום: מעיין טואף/ לע״מ

להלן רשימת הארגונים הזוכים:

בקטגוריה עוטף דרום הוענק הפרס לעמותת ״אחרי״, בקטגוריה עוטף צפון הוענק הפרס לעמותת ״כרם אל״ והמכינה קדם צבאית, בקטגוריה חיזוק העורף הוענק הפרס לארגון ״ידידים״, בקטגוריית אנשי המילואים הוענק הפרס לארגון ״לוחמים ללא גבולות״, ובקטגוריית תפוצות הוענק הפרס לרשת ״שותפות ביחד״.

מצ״ב פירוט על הזוכים:

  • תנועת "אחריי"- הוקמה במטרה לחזק את המסוגלות והחוסן של בני הנוער מכל קצוות החברה הישראלית, לתרום לצמצום פערים ולשוויון הזדמנויות תוך חינוך לאחריות חברתית ולאומית ואחדות חברתית.
  • עמותת "כרם אל", הוקמה בשנת 2008 ושמה לעצמה מטרה להכשיר מנהיגים צעירים. העמותה מפעילה מכינה קדם צבאית לנוער דרוזי ויהודי מכל הארץ ומקיימת פעילות הסברה לחיזוק הקשר הדרוזי-יהודי.
  • ארגון "ידידים"- ארגון המתנדבים הגדול בישראל, המונה כיום למעלה מ-65,000 מתנדבים ומתנדבות מכל גווני החברה הישראלית בכל רחבי הארץ. הארגון משמש כעוגן האזרחי של ישראל בשגרה ובחירום, במגוון רחב של אירועים.
  • עמותת "לוחמים ללא גבולות"- ממנפת את תשתית התרמילאים הישראלים היוצאים מדי שנה לטיול הגדול להסברה ישראלית והצגת פניה היפות של ישראל בעולם על ידי התנדבות הומניטארית במדינות מתפתחות כחלק מהטיול הגדול שאחרי צבא. במלחמת חרבות ברזל אלפי בוגרים נרתמו והפעילו בתי ספר למפונים, סיוע לחקלאים ועוד.
  • רשת "שותפות ביחד"- תכנית של הסוכנות היהודית, המהווה תשתית ייחודית שפועלת זה כבר עשרות שנים לחיבור וחיזוק קהילות יהודיות בישראל וברחבי העולם. מאז ה-7 באוקטובר, רשת השותפויות חיברה 25 קהילות נוספות בעוטף עזה, תוך חיזוק החוסן הקהילתי והקשר בין ישראל לתפוצות.

בנוסף לזוכים הוענקה תעודת הוקרה לזמר והאמן עומר אדם על תרומתו היוצאת דופן למען חיזוק רוח החיילים והעם במלחמת חרבות ברזל. תעודת הוקרה נוספת הוענקה ל-'קרן מנומדין', שפועלת לקידום החוסן החברתי בתחומי החינוך, הרווחה והקהילה.

שתפו כתבה זו:

0 0 הצביעו
דירוג הכתבה
guest
0 תגובות
משוב מוטבע
הצג את כל התגובות
טוען עוד כתבות
דילוג לתוכן