העיר חריש מתחברת לרכבת ישראל

העיר החדשה בישראל זוכה לתחנת רכבת משלה. פיתרון תחבורתי זה יסייע לתושבי העיר חריש לייצר אפשריות תעסוקה במרכז, ולהפוך את העיר למקושרת ומחוברת עוד יותר.

freepik

לאחר דיון מקיף, המועצה הארצית לתכנון ובנייה החליטה על הפתרון המוצלח ביותר לסוגית השירות תחבורתי לתושבי חריש והאזור הסמוך.

ההחלטה כוללת בשורה של ממש: הקמת תחנת רכבת חדשה, צמודה לגבול המערבי של חריש ולצידו של כביש 6. כדי לאפשר גישה נוחה לתחנה עבור תושבי העיר, יוקם גשר מעבר לכביש 6 שיחבר בין חריש לתחנה החדשה. פתרון זה, המשלב תחנה קרובה ונגישות ישירה, נבחר כחלופה המקובלת לקידום מסילת הרכבת "מנשה" ושיפור התחבורה הציבורית באזור.

פרויקט מסילת מנשה נועד ליצור רצף תחבורתי חדש ברכבת, המחבר את המסילות הקיימות בחלקה המזרחי של המדינה עם מסילת העמק שבצפון. מטרתו היא לספק שדרת תנועה מקבילה לשדרת החוף, ללא תלות בה, המשרתת הן את תנועת הנוסעים מהצפון והן את הובלת המשאות.

במסגרת התוכנית, נכללת הקמת תחנת רכבת חדשה לשירות תושבי חריש והסביבה. ההחלטה הסופית על מיקומה המדויק של התחנה ביחס לעיר חריש, התקבלה רק לאחרונה, אחרי דיונים מקיפים שהתקיימו בנושא.

החלופה שאושרה כוללת את הדרישה החשובה ביותר שהציבה עיריית חריש – תחנת רכבת צמודת דופן לעיר. חלופה זו מציעה הנחת מסילת רכבת בהצמדה עקבית לכביש 6 ממערב, והקמת תחנת רכבת אזורית אחת בלבד, הנושקת לחריש ממערב לכביש 6, מרחק הליכה של כ-300 מטרים בלבד מקניון MORE וממסוף התחבורה המערבי הנמצא בבנייה ואמור להיחנך בקרוב.

חריש | צילום: אלדר אלדאדי

ראש העיר יצחק קשת ציין: "זהו רגע היסטורי לעיר. הישג גדול של רכבת בחריש בתוך העיר,  זה לא טריוויאלי בכלל. בעבר עלו טענות מובהקות על מיקום התחנה במרחב האזורי ושאלות כמו למה חריש צריכה לקבל תחנת רכבת. היום עם אישור החלופה, חריש מקבלת מעמד של מטרופולין, כל תושבי ישובי הסביבה יגיעו לתחנת הרכבת בחריש".

עוד ציין קשת כי סביב תחנת הרכבת יקומו שטחים מסחריים "בעלי פוטנציאל מסחרי מאוד גדול".

יצחק קשת ציין | תמונה: מועצה מקומית חריש

סגן ראש העיר שלמה קליין הוסיף כי המועצה מתכננת להקים מרכז מסחרי צמוד לתחנת הנוסעים לטובת כלל נוסעי הרכבת שיגיעו מהסביבה כולה, בניין בן חמש קומות כולל משרדים ושטחי מסחר נוספים צמודים, שיספקו לקופת העיר הכנסות.

סגן ראש העיר שלמה קליין: "זוהי בשורה גדולה לעיר. תוואי הרכבת ימוקם לאורך כביש 6 ויאפשר לרכבות נוסעים ורכבות משא להגיע ישירות מהמרכז לחריש. כך נוכל בעתיד לבנות אזורי תעשייה על תוואי זה. יתרון נוסף הוא שהתחנה הקרובה תהיה צמודה לחריש, מה שיאפשר מקסימום נוחות לתושבי העיר. התחנה תאפשר לתושבי חריש תעסוקה נוחה במרכז, תגביר את הקישוריות לכל הארץ ותהפוך את חריש לעיר מחוברת ומקושרת".

שתפו כתבה זו:

0 0 הצביעו
דירוג הכתבה
guest
0 תגובות
משוב מוטבע
הצג את כל התגובות
טוען עוד כתבות
דילוג לתוכן