הסיור בביירות בעקבות חשיפת "הטלגרף", האיומים וההכחשות

הפרסום ב"טלגרף" לפיו חיזבאללה מאחסן כמות אדירה של נשק בנמל התעופה בביירות - עורר סערה בלבנון ובעולם הערבי. ממשלת לבנון, שמכחישה את הדברים, קיימה סיור לאנשי תקשורת ודיפלומטים, אך נראה שגם הוא לא עבר חלק.

פיצוץ בנמל בביירות 20202 | צילום: זעתרי לבנון / פלאש 90

הפרסום של עיתון "טלגרף" הבריטי אתמול (ראשון) לפיו חיזבאללה משתמש בנמל התעופה רפיק אל-חרירי בביירות לאחסון כמות גדולה של נשק איראני, לרבות טילים ומטעני נפץ – עורר סערה בלבנון. שר התחבורה הלבנוני הכחיש אמש את הדברים, איים בתביעה נגד העיתון ואף הזמין את אנשי התקשורת והשגרירים לסיור בשדה התעופה. הסיור אכן התקיים היום (שני), אך על פי דיווחים בתקשורת הערבית נראה שהוא לא לא עבר חלק. ערוץ אל-חדת' הסעודי דיווח שהסיקור התקשורתי בנמל התעופה בביירות הופסק, לאחר שנמנע מהם להיכנס למרכז שינוע המטענים האווירי – והוחלט לסיים אותו מוקדם מהצפוי.

לפני כן אמר שר ההסברה הלבנוני זיאד אל-מכארי לאנשי התקשורת והדיפלומטים שהגיעו למקום: "לא ייתכן שחיזבאללה יאחסן טילים במקום שאליו נכנסים שגרירים מהעולם. יש אבסורד ברור בכתבה, אבל אנחנו חוששים שהעניין ישפיע לרעה על העונה ועל חייהם של הלבנונים. אנחנו מאמינים שכל זה חלק מלוחמה פסיכולוגית".

אבראהים אל-אמין, העורך של עיתון אל-אח'באר הלבנוני שנחשב לשופר של חיזבאללה, כתב במאמר שפורסם הבוקר: "ההתנגדות רואה בכל פעולה צבאית משמעותית של האויב – הכרזת מלחמה כוללת. במילון ההתנגדות אין יותר 'תגובה לתקיפה' או 'ימי לחימה' אלא יש מלחמה פתוחה".

"אם ישראל תצא להרפתקה צבאית רחבה בלבנון – תהפוך לבנון מחזית של תמיכה בעזה לחזית של שחרור", הוא איים. "לחזיתות אלו יש כלים משלהן, כולל ההחלטה לפלוש לגליל, לשלוט במרכזים צבאיים או לשחרר כפרים לבנוניים או פלסטינים".

גם מנהיג העדה הדרוזית בלבנון וליד ג'ונבלאט יצא נגד הפרסום: "הטלגרף וכמה אתרים בלבנון מקדמים מלחמה ואומרים שנמל התעופה בביירות הפך למחסן של נשק וטילים. זה מביש ומסוכן. יש כמה עיתונים בלבנון ומחוצה לה שרוצים מלחמה".

מקור לבנוני שצוטט בעיתון א-דיאר טען כי הדיווח נועד "לפגוע בנמל התעופה של ביירות והוא עלול להיות שער לפתיחת מלחמה רחבת היקף בלבנון". הוא המשיך: "באותו הזמן מופעל לחץ משמעותי על חיזבאללה להשפיע על חמאס ולגרום לו להסכים להצעה להפסקת אש ללא תיקונים. אם יסרב, מאיימים במלחמה נרחבת".

הפרשן הלבנוני ח'ליל נסראללה, שמקורב לחיזבאללה, טען כי "נמל התעופה ע"ש רפיק אל-חרירי כנגד נתב"ג. זוהי משוואה ברורה שיצרה ההתנגדות ב-2010. הקמפיין נגד נמל התעופה דומה לקמפיינים קודמים בשנים האחרונות שחופפים לתחילת עונת התיירות".

בהתייחסו למלחמת לבנון השנייה, הוסיף כי "כשהישראלים תקפו את מסלולי ההמראה של נמל התעופה רפיק אל-חרירי ב-2006 הם פגעו בו כדי לשבש אותו ולהפעיל לחץ על הלבנונים כחלק מהמצור האווירי על לבנון. הישראלים לא צריכים תירוץ, מה שמגן על נמל התעופה של ביירות הם טילי ההתנגדות".

שתפו כתבה זו:

0 0 הצביעו
דירוג הכתבה
guest
0 תגובות
משוב מוטבע
הצג את כל התגובות
טוען עוד כתבות
דילוג לתוכן