הסדרת הבנייה: מאבק המילואימניקים הדרוזים

במסגרת מאבק העדה הדרוזית שטוענת לאפליה בתקצוב ובבנייה, הבטיח ראש הממשלה לבצע שורת צעדים להסדרת הנושא.

יונתן סינדל/פלאש 90

העדה הדרוזית שטובי בניה לוקחים חלק גדול במאמץ המלחמתי מאז ה-7 באוקטובר ובכלל, הכריזה אמש (ראשון) על יציאה למאבק בטענה לאפליה וקיפוח בתקצוב הרשויות המקומיות הדרוזיות. בעקבות הכרזה זו ראש הממשלה בנימין נתניהו הבטיח לקיים שורה של צעדים למענם, אך אלה עדיין סקפטיים בשל הבטחות קודמות שטרם יצאו לפועל והותירו אותם להתמודד עם מצוקת דיור, קנסות על בנייה לא חוקית ותשתיות פגומות.

קצין המילואים הדרוזי פאדי שאהין, בן 45 מבית ג'אן, שגויס בצו 8 כיממה לאחר טבח שבעה באוקטובר בנה את ביתו מעל בית הוריו ושילם מאז מאות אלפי שקלים כקנס על בנייה לא חוקית, זאת לצד דיונים רבים בבתי משפט במשך עשור ועוד היד נטויה. "אני מסתובב בתחושה של הפקרות", שיתף בכאבו. "יש תחושה של נטישה מצד המדינה, הממשלה וגופי התכנון והאכיפה. מצד אחד אני נלחם למען המדינה, ומהצד האחר אני נלחם במוסדות המדינה". הכפר בו הוא מתגורר שאהין ידוע כלוקה בחסר בכל הנושא של הסדרת בנייה, זאת כתוצאה מחוסר תקצוב ייעודי לפיתוח ותכנון.

כמוהו גם יוסף חסון, בן 42 מדליית אל כרמל, המשרת כמפקד גדוד קשר במילואים וגויס כבר בתחילת המלחמה, מתנהל בעל כורחו בהליך משפטי להסדרת הבנייה בביתו. כשחזר יוסף לביתו לאחר 180 ימים גילה שנקנס על בנייה לא חוקית על הקרקע הפרטית שלו, ונדרש לשלם 300 אלף שקלים. "זו תחושה של בגידה, של מישהו שדוקר אותך בגב. יש אכזבה גדולה מסוגיית התכנון והבנייה", סיפר, אך הבהיר כי למרות הכל הוא ימשיך לשרת: "הסוגיה לא קשורה לאהבתי למדינה ולשמירה על ביטחונה", אמר.

ראיד הזימה מהעיר מע'אר שבגליל התחתון קיבל פטור ממילואים לפני שנתיים, אך שירת במילואים בצפון. "אמשיך לתת את חלקי כמו כולם, אנחנו חלק מהמדינה", אמר. "לצערי אין לי ציפיות מהמדינה, היא הייתה צריכה להשקיע בכפרים ולעשות אותם דוגמה לשאר האוכלוסיות, אבל ההפך הוא הנכון. הקיפוח כואב ופוגע. בנחמדות לא מקבלים שום דבר". עוד הוסיף כי "אצל יותר מ-50 בתים בעיר יש חשמל פיראטי, כולם מחוברים באופן מסכן חיים. יש הפסקות חשמל ועומסים ואנחנו כתושבים מתמודדים איתם באופן שלא תואם את העידן החדש. האכזבה מהמדינה קיימת".

אין ספק כי הפעם יותר מתמיד נדרשת התייחסות מצד הגורמים הרלוונטיים בממשלה על מנת להסדיר את הנושא אחת ולתמיד בקרב בני העדה הדרוזית.

שתפו כתבה זו:

0 0 הצביעו
דירוג הכתבה
guest
0 תגובות
משוב מוטבע
הצג את כל התגובות
טוען עוד כתבות
דילוג לתוכן