המשך המו"מ לשחרור החטופים – מה חושב חמאס?

המו"מ הלא ישיר לשחרור החטופים חודש, עם הצעות מרחיקות לכת - אך השאלה היא האם מכוונים לעמדתו הרשמי של חמאס, או לעמדתו האמיתית.

צילום: דובר צה"ל

אתמול (שלישי) חודשו המגעים בין הצוות הישראלי לבין הנהגת חמאס, דרך המדינות המתווכות – כאשר הפעם קיבל צוות המו"מ הישראלי מנדט 'רחב במיוחד' מידי ראש הממשלה נתניהו להציע ויתורים מרחיקי לכת (ביחס לאשר הוצע עד כה) במטרה להגיע לעסקה עם ארגון הטרור.

מעל השולחן, חמאס נוקט בגישה שוללניות ותקיפה, וטוען כי אין יכולת להתקדם במו"מ כל עוד ישראל ממשיכה לתמרן ברפיח (תמרון אשר הולך ומעמיק בימים האחרונים, והגיע כבר למרכז העיר הדרומית – תוך עיבוי הסד"כ הצה"לי לסך של 4 חטיבות במסגרת אוגדה 162). שני התקיפות הישראליות בהם נהרגו עשרות אזרחים עקורים, בשבת ואתמול, משמים לחמאס רוח גבית בדרישה זו מול הקהילה הבינלאומית. ישראל נמצאת כעת בקרב מגננה תודעתי כדי להוכיח לעולם שהתקיפה הראשונה היתה קטלנית עקב הימצאות מצבורי תחמושת של חמאס במקום, וכי התקיפה השנייה, ובכן, מעולם לא התחוללה.

אך מתחת לשולחן, יש אינדיקציות להבנות מסוימות בקרב הנהגת חמאס. על פי גורמים מערביים חמאס מבין שלא ישלוט ברצועת עזה ב'יום שאחרי', ולכן ישנה אפשרות שיהיה מוכן לדון בהגלייה (דומה למה שביצעה ישראל בביירות מול אש"ף ב-1982). הגורמים מנסים לשדל את ישראל להניח על השולחן הצעת הפסקת אש מרחיקת לכת שתכלול הפסקת אש, שחרור החטופים, הגליית ההנהגה ושיקום הרצועה – וזאת כדי לאתגר את סינוואר ולהכריח אותו לחשוף את קלפיו ואת עמדותיו. עם זאת, ייתכן ויהיה מדובר במלכוד עבור ישראל, אשר גם בהמשך תתקשה לסגת מהרף שיוצב בהצעה זו. בכל מקרה, התלבטות זו מונחת כעת לפתחו של נתניהו, ונותר לראות עד היכן מגיע תחום 'המנדט' שהגדיר לצוות המו"מ.

שתפו כתבה זו:

0 0 הצביעו
דירוג הכתבה
guest
0 תגובות
משוב מוטבע
הצג את כל התגובות
טוען עוד כתבות
דילוג לתוכן