המשך המו"מ, ומטחים בעוטף

המו"מ לשחרור החטופים נמשך בצל הדיווחים על הכנות צה"ל לשינוי פאזה במלחמה, והאמריקאים מעוניינים בשינויים; במקביל, יורט מטח לעבר דרום העוטף.

קרדיט: דובר צה"ל

יחד עם הדיווחים על מוכנות צה"ל לסיום השלב העצים בלחימה ברפיח ולמעבר לשלב ג', גם בעיר הדרומית וגם בכל הרצועה כולה – כלומר, שלב בו צה"ל פועל בצורת פשיטות ממוקדות ותקיפות אוויריות, ללא תמרון מתמשך הכולל כוחות רבים – הולכים ומתגברים הלחצים האמריקאים על חמאס לזוז מעמדתו ולקדם את המו"מ על שחרור החטופים.

מצד אחד, ניתן לתהות האם הורדה של הלחץ הצבאי מחמאס תגרום לו להתקדם לקראת עסקה, או שדווקא תגרום לו להקשיח את עמדותיו. נראה שהאמריקאים אינם בטוחים, אך אינם שוללים אפשרות כי דווקא לאחר המעבר לשלב ג' של המלחמה ייתכנו סיכויים גבוהים יותר לעסקה – מפני שהפערים בין הצדדים בדבר שאלת סיום המלחמה יהיו קטנים יותר מאשר בהווה.

ע"פ חדשות 12, האמריקאים מבקשים לשנות במעט את ההצעה הישראלית הרשמית למו"מ, זו שהוצגה על ידי ביידן בנאום לפני כחודש וזו שאף קיבלה את ברכת מועצת הביטחון של האו"ם. ע"פ ההסכם, במהלך השלב הראשון לעסקה (בו ישוחררו נשים וזקנים) יתקיים מו"מ לקביעת מפתח מדויק לקראת השלב השני של העסקה. ע"פ הנוסח הנוכחי של ההצעה הישראלית, המו"מ יכול לכלול גם גורמים נוספים (הקשורים לתנאים אחרים – הגליית ראשי חמאס או תנועת אוכלוסייה, לדוג'), בעוד חמאס מתעקשים שהמו"מ יהיה רק אודות המפתח. כרגע, האמריקאים מבקשים מישראל לקבל את בקשת חמאס.

בכל מקרה, צה"ל ממשיך לפעול ברפיח כרגיל, כאשר על פי הערכותיו נהרגו עד כה בקרבות בעיר לפחות 700 מחבלים. בשעות הבוקר בוצעו מספר שיגורים מח'אן יונס לעבר כמה מיישובי העוטף הדרומיים; חלקם יורטו, וחלקם נפלו באזורים פתוחים, כאשר לא ידוע על נפגעים. בתגובה, ביצע צה"ל תקיפות ארטילריות של המרחב. מדובר בשיגור המרוכז ביותר מזה מספר חודשים – וכיוון שלחמאס אין יכולת לחדש רקטות (עקב שליטת צה"ל בציר פילדלפי), ניכר שמדובר בחיסולי המלאי.

שתפו כתבה זו:

0 0 הצביעו
דירוג הכתבה
guest
0 תגובות
משוב מוטבע
הצג את כל התגובות
טוען עוד כתבות
דילוג לתוכן