הסיפורים מאחורי השמות שהותרו לפרסום

עוז ישעיהו ז"ל "היה חוזר שוב לעזה", יאיר ז"ל "צוחק עלינו מלמעלה ואומר מה הבעיה?": על הגיבורים שנפלו היום וציוו לנו חיים

הלווייתו של סמ"ר אליהו משה | צילום יונתן סינדל/פלאש90

היום (ראשון) דובר צה"ל התיר לפרסום את שמותיהם של שישה לוחמי צה"ל שנפלו אתמול בפיצוץ הנמר"ה ברפיח, במהלך קרב עז שהתרחש בשכונת תא-סולטאן במערב רפיח. במקביל, דובר צה"ל התיר לפרסום את שמותיהם של שני לוחמי שריון במילואים שנפלו בקרב בצפון הרצועה, וכן הותר לפרסום שמת מפצעיו לוחם צה"ל שנפצע בתקרית המבנה המולכד ברפיח.

הנופלים הותירו אחריהם מורשת של רוח וגבורה, שמהווה השראה למשפחה ולחברים. קיבצנו עבורכם חלק מהסיפורים שיישארו איתנו לעד.

סרן (מיל׳) איתן קופלוביץ
קופלוביץ ז"ל, בן 28, מירושלים, שירת כקצין לוחם בגדוד חש״ן 129, חטיבה 8, נפל בקרב בצפון רצועת עזה.

איתן ז"ל ובנו התינוק. באדיבות המשפחה.
איתן ז"ל ורעיתו. באדיבות המשפחה.

בסרטון מיום הולדתו שחגג במילואים אמר איתן: "כל יום אני מרים את הראש מחדש ואני אומר – אין סיבה שזה יעבוד. אבל משהו עובד וזה ממש משמח אותי. הייתי מעדיף להיות עם אנשים אחרים ביום הולדת שלי, אבל זה לגמרי משמח וכיף להיות אתכם".

רס״ב (מיל׳) אילון ויס

ויס ז"ל, בן 49, תושב היישוב פסגות בבנימין. אילון, היה נשוי לנטע, אבא ל-7 ילדים וסב לנכדה. הוא התנדב למילואים ושירת מאז שמחת תורה כלוחם שריון.

מאות רבות הגיעו לחלוק כבוד אחרון לרס"ב (במיל') אֵילון ויס, שנהרג מפיצוץ מטען על טנק בעזה, ונטמן היום (ראשון) בבית העלמין הצבאי בהר הרצל. ויס, מחנך אהוב ומוערך של כיתה י׳ בתיכון אמית במעלה אדומים, התנדב למילואים ושירת מאז שמחת תורה כלוחם שריון בגדוד 129 בחטיבה 8. נשוי לנטע, אבא לשבעה ילדים וסב לנכדה.

ראש המועצה האזורית בנימין ישראל גנץ כתב לזכרו: "אילון חבר ושכן אהוב. מעמודי התווך של קהילת פסגות, בנה עם נטע רעייתו משפחה לתפארת. מחנך ואיש דגול. מאז שמחת תורה הוא בשירות מילואים כמתנדב. בעוד חצי שנה ימלאו לו 50 והוא לחם כשריונר כמו בחור צעיר. לפני כשבועיים חיתן את ביתו רחלי ובעוד שלושה שבועות תתחתן הבת הודיה. אין מילים בשעה הגדולה והקשה הזו. אנחנו כאן בפסגות ובבנימין נזכור את דרכו ומורשתו. נפילתו של אלון עם שאר הלוחמים הגיבורים מחייבת אותנו לדבוק בניצחון למענו הם מסרו את נפשם".

רס"ב אילון ויס ז"ל. באדיבות המשפחה.

סמ"ר סטניסלב קוסטרב ז"ל, בן 21, מאשדוד, לוחם בגדוד 601, עוצבת עקבות הברזל (401), נפל בפיצוץ הנמר"ה.

מאות ליוו את סמ״ר סטניסלב קוסטרב מאשדוד בדרכו האחרונה בבית העלמין בעירו.

אבי אלבז, בשם המשפחה ספד: "ב-7 באוקטובר נקראת לדגל. מאז, היית שם. ב-15 ביוני הגיעה אלינו שוב השבת השחורה. בפסח האחרון, כשיצאת להפוגה, היית אצלנו בבית. תמיד נכנסת בחיוך, בסבר פנים יפות, תמיד היה כיף לדבר איתך. אני לא יודע מה נעשה עכשיו. תמיד נזכור אותך, תודה סטס".

סמ"ר טניסלב קוסטרב ז"ל. קרדיט: דובר צה"ל.

סמל אליהו משה צימבליסט
צימבליסט ז"ל, בן 21, מבית שמש שירת כלוחם בגדוד 601, עוצבת עקבות הברזל (401), נפל באסון הנמר"ה ברפיח.

מאות השתתפו בהלוויתו של סמל אליהו משה צימבליסט ז"ל בבית הקברות הצבאי בהר הרצל.

אביו שמעון ספד לו: "היית אמור לדבר בהלוויה שלי, לא אני בשלך. אנחנו כל כל גאים בך. אליהו משה היה בן שנתיים כשעלינו לישראל (מדרום אפריקה – י"פ), הוא הלך לישיבת אהבת ישראל בבית שמש. היתה לו הכרת הטוב לישיבה ולצוות שלו. הוא עבד קשה בתנאים קשים בצבא, שירת עכשיו בעזה. התפקיד המרכזי של חיל ההנדסה היה לפוצץ מנהרות של המחבלים שרוצים לתקוף את ישראל, כששאלתי אותו איך זה הוא אף פעם לא התלונן. אמר 'אל תדאג לגביי, תדאג לחטופים'".

אימו שרה: "היית כלכך מסודר ונקי, ידעת בדיוק מה אתה רוצה לעשות בחיים. כל מה שהידיים שלך נגעו בו, יצא טוב. האחיות שלך מעריצות אותך, איזה כיף היה לקנות בגדים של בנים אחרי שש שנים. היית אח גדול מעולה ואח קטן נפלא. אם היה לך רק יותר זמן, מתחת לכרית שלך בישיבה הייתה רשימה של דברים שאתה רוצה להספיק".

סמל אליהו משה צימבליסט ז"ל. באדיבות המשפחה.

סמל איתי עמר
בן 19, מכוכב יאיר-צור יגאל, שירת כלוחם בגדוד 601, עוצבת עקבות הברזל (401), נפל באסון הנמר"ה ברפיח.

מורתו של איתי, סלעית קץ אפודי שיתפה בדף הפייסבוק שלה פוסט מרגש:

"הלב מרוסק והראש מסרב להאמין…
איתי עמר, ילד אהוב, בוגר מחזור נ״ט שלי, לפני שנה עדיין תלמיד ואתמול כבר נהרג בעזה.
איך אפשר????
בסרטון וידאו שצילמנו לפני שנתיים ב״מסע ישראלי״, איתי ז״ל יחד עם לירי אלבג שלנו (תבדל לחיים ארוכים ולא בשבי חמאס) מרימים את המצב רוח במועדון קשישים בבאר שבע"

 

סמל איתי עמר ז"ל. קרדיט: דובר צה"ל.

סמ״ר אור בלומוביץ
בלומוביץ ז"ל, בן 20, מפרדס חנה-כרכור, שירת כלוחם בגדוד 601, עוצבת עקבות הברזל (401), נפל באסון הנמר"ה ברפיח.

אור בלומוביץ' הותיר אחריו את הוריו ואת אחיו טל, שסיפר כי "ב-7 באוקטובר הוא היה בחופשה בבית, וב-06:30 הוא כבר היה מוכן לתזוזה". חברו הטוב ביותר של אור, סמ"ר ינון תמיר מפרדס חנה, נפל בחודש השני ללחימה.

"היינו קרובים בגיל וחברים קרובים, האמת היא שכשהתחילה המלחמה הבטחנו זה לזה שנחזק את הקשר עוד", סיפר לוואלה טל, אחיו של אור, שראה אותו בפעם האחרונה לפני חג השבועות. "השירות בצה"ל היה החלום שלו עוד מילדותו. הוא מאוד אהב את השירות, ומאוד היה גאה בשירות בהנדסה קרבית", סיפר טל לאתר "וואלה!".

"ב-7 באוקטובר הוא היה בחופשה בבית, וב-06:30 הוא כבר היה מוכן לתזוזה עם הדברים שלו והנשק. החופשות מאז היו קצרות, השהיות ברצועת עזה ארוכות. הוא אמר שגם הפעם ישהה שם חודש לפני ששוב ייצא הביתה, אמר שייקח להם עוד חודש חודשיים שם ברפיח".

סמ"ר אור בלומוביץ ז"ל

סמ״ר עז ישעיה גרובר
גרובר ז"ל, בן 20, מטל מנשה, שירת כלוחם בגדוד 601, עוצבת עקבות הברזל (401), נפל באסון הנמר"ה ברפיח.

בראיון שקיים אריה אלדד עם בן כספית ב־103fm עם אלעזר רוט, דובר היישוב 'טל מנשה' וחבר המשפחה, סיפר רוט על הלוחם האמיץ:

"בשעה 10:30 בבוקר שמחת תורה הוא תכנן לעצמו יום הולדת. בשעה 09:00 הוא כבר היה על מדים", פתח רוט וציין: "כל מה שאני אספר, לא יתחיל אפילו לתאר מי הוא היה וכמה סמכו עליו, המ"פ שלו סיפר שעז היה הכי קרוב אליו ב־8 החודשים האלה – הוא סיפר על הצחוקים שהיו שם ועל הכאב שהיה שם".

בהמשך עוד הוסיף כי "בתחילת המלחמה, במשך 70 יום הוא לא חזר הביתה – אחרי 70 יום ההורים שאלו אותו מה להביא לו. עז ביקש סיר פתיתים. תראו את התמונה שלו אוכל את הפתיתים ואז תבינו מהי שמחת חיים, איזה ילד שמח עז היה".

ראש מועצת שומרון יוסי דגן ספד לו: ”כשישבתי אמש עם אמו שירה, היא סיפרה לי כי הוא היה איש אמת כולו מלא בלב, אידיאליסט גדול, והוסיפה כי היא בטוחה כי אם היו שואלים אותו גם עכשיו אם להכנס שוב לעזה, הוא היה אומר שהוא נכנס, למרות שהיה יודע שייהרג”.

סמ"ר עז ישעיהו גרובר ז"ל.

סמל יקיר יעקב לוי

סמל יקיר יעקב לוי, בן 21 מחפץ חיים, שירת כלוחם בגדוד ההנדסה 601, עוצבת עקבות הברזל (401), נפל באסון הנמר"ה ברפיח.

איגוד ישיבות ההסדר פרסם פוסט בפייסבוק בו נכתב: "כל סיפור ישיבות ההסדר בשבת קשה אחת. שלושת תלמידי ישיבת הסדר נופלים בגבורה בעזה. שלושה חברים שלמדו יחד, התגדלו בתורה ובשליחות לעם ישראל, יצאו יחד לשירות קרבי איכותי, לחמו יחד ונפלו יחד כאיש אחד עם חבריהם הגיבורים בתוך כלל ישראל. זה הסיפור של ההסדר. לומדים יחד, מתגייסים יחד באהבה ומחזקים אחד את השני בשירות קרבי בחוד החנית של צה"ל".

אמתי פרץ, חבר טוב של יקיר מקיבוץ חפץ חיים, סיפר שראה אותו בפעם האחרונה חמישה ימים לפני יום העצמאות. כמה ימים לאחר מכן, אמתי, לוחם במילואים, נכנס לעזה.

"אני עדיין לא מעכל שלא נראה יותר את החיוך שלו. יקיר היה מלאך בדמות אדם", אמתי סיפר על צעיר חברותי, טוב לב ואהוב על כל הסובבים אותו. "בכל פעם שניפגשנו כל החבר׳ה, הוא היה מגיע עם כוס קפה ביד, מחייך ומספר על מה שעבר. אני זוכר את היום שהוא סיפר לי שהוא מתגייס להנדסה קרבית. היה לו ניצוץ בעיניים".

סמל יקיר יעקב לוי. קרדיט: דובר צה"ל.

סרן ווסים מחמוד
סרן ווסים מחמוד, בן 23, מבית ג׳ן, שירת כסגן מפקד פלוגה בגדוד ההנדסה 601. מחמוד ז"ל, ששמו הותר לפרסום כבר אמש (שבת), פיקד על הנמר"ה שבה שהו כלל הלוחמים ונפגע ככל הנראה ממטען. חבריו של מחמוד ז"ל סיפרו כי הוא היה צפוי להשתחרר היום משירות בצה"ל, וכי משפחתו כבר היתה ערוכה להכין לו אתה המסיבה.

עוד סיפרו כי סבו של סרן ווסים מחמוד ז"ל היה החלל הראשון בבית ג'ן. מחמוד ז"ל היה הצעיר מבין חמישה והותיר אחריו הורים ואחים. ב-1.4 כבר היה צריך לצאת לחופשה בת שלושה חודשים לפני תחילת הלימודים, אך הוא החליט להישאר בצבא במקום ולהילחם יחד עם חייליו.

ראש העדה הדרוזית, השייח' מופק טריף ספד לו: "ערב החג הקדוש לעדה הדרוזית, קיבלנו את הידיעה הקשה והכואבת על נפילת קצין צה"ל סרן ווסים מחמוד מבית ג'ן. העדה הדרוזית משלמת שוב ושוב מחיר כבד מאוד, כבד מנשוא, במלחמה. שוב אנו מגלים בשדה הקרב את השותפות והשוויון בנטל בשדה הקרב ובאובדן. שותפות זו וגם השוויון חייבים להיות גם בחיי היום יום, אך לא כך פני הדברים".

סרן ווסים מחמוד ז"ל. קרדיט: דובר צה"ל.

 

סמל יאיר רויטמן ז"ל

סמל יאיר רויטמן ז"ל, בן 19, מקרני שומרון, לוחם בהכשרה בסיירת גבעתי, מת מפצעיו אתמול (שבת) לאחר שנפגע בפיצוץ המבנה הממולכד ברפיח בשבוע שעבר, בתקרית שבה נפלו עוד ארבעה לוחמים ונפצעו קשה חמישה. בריאיון ל-ynet סיפרו הבוקר ההורים איתן וריקי על הילד שהמילה "צער" לא מתאימה לו, כי "הוא היה הילד הכי שטותניק ושמח בעולם.

"אני חושב שהוא מסתכל עלינו מלמעלה וקצת צוחק, ואומר 'מה הבעיה, הכול נפתר, הכול בסדר, למה אתם לוקחים את זה כל כך קשה?'", סיפר האב איתן. "'זה מה שרציתי, זה מה שאהבתי, זו הדרך שהייתי בוחר למות בה אם למות, ותמשיכו את המלחמה'".

האם ריקי סיפרה: "יאיר שלנו היה ילד של חיבורים. היו לו חברים מכל הסוגים, מכל הגילים. הוא היה חתיך, ילד מרשים, שכולם אהבו אותו. החברים, ההורים שלהם, השכנים, הוא היה חבר של כולם". היא ביקשה להעביר מסר: "אני מרגישה חובה ושליחות לדבר על חיבור, חיבורים בעם ישראל, של להבין שאין לנו ברירה ואנחנו עם אחד. כל המריבות האלה שקורות פה זה כאילו לריב על הציפורן. הבסיס הוא משותף. כל כך עצוב לי לראות מה קורה פה, ואם אנחנו לא מבינים שנמשיך לריב כל הזמן אז יאכלו אותנו בחוץ. חשוב לי להפיץ את הדבר הזה בשבילו, שהוא יישב שם למעלה וידאג לנו".

סמל יאיר רויטמן ז"ל. קרדיט: לפי סעיף 27א' לחוק זכויות יוצרים.

אסון הנמר"ה ברפיח

שמונה לוחמי צה"ל נפלו אתמול בפיצוץ הנמ"ר ההנדסי בו נסעו ברפיח, בסביבות השעה 5:00 בבוקר לאחר לילה ארוך של לחימה בו חיסלו כוחות ההנדסה וגבעתי עשרות מחבלים. הרכב המשוריין היה החמישי בשיירה של רכבים שנעו סמוך לציר פילדלפי, עד שכנראה עלה על מטען חבלה שיצר בערה בנמ"ר, שבעצמו נושא חומרי נפץ. הנמר"ה אמורה לשאת את חומרי הנפץ בצורה שתגן על הלוחמים גם במקרה של שריפה, ומצה"ל נמסר כי מתחקרים את האירוע.

נתניהו: "המחיר קורע לב, בע"ה יחד ננצח"

ראש הממשלה בנימין נתניהו פרסם התייחסות לאסון הנמר"ה אמש: "אזרחי ישראל, היום שילמנו מחיר קורע לב נוסף במלחמתנו הצודקת על הגנת המולדת. בצער עמוק, באבל כבד, אני מרכין ראש יחד עם כל אזרחי ישראל ומבכה את נפילתם של לוחמינו הגיבורים: סגן מפקד פלוגה בגדוד הנדסה, סרן ווסים מחמוד, וחיילים גיבורים נוספים ששמם טרם הותר לפרסום".

נתניהו הוסיף: אנחנו בעיצומה של מלחמה קשה מאוד. המלחמה מתנהלת בכמה חזיתות, כולל בחזית הבינלאומית. נכונים לנו עוד אתגרים רבים. דווקא בעת הזאת, אנו נדרשים לתעצומות הנפש שאצורות בעמנו, ושבזכותן גברנו על כל אויבינו. כך יהיה גם הפעם. "עת צרה היא ליעקב וממנה יוושע".

יחד נילחם, ובעזרת ה' – יחד ננצח".

הרצוג: "מחבקים בעצב ובדמע את המשפחות, מצדיעים לחבריהם במערכה"

נשיא המדינה יצחק הרצוג כתב: "הלב דואב על נפילת שמונה לוחמי הנדסה הבוקר בקרב בדרום רצועת עזה. אנו אבלים על האובדן הכבד, על הקרבת חייהם של מיטב בנינו ומחבקים בעצב ודמע את המשפחות האבלות ומצדיעים לחבריהם למערכה. יהי זכרם ברוך".

שתפו כתבה זו:

0 0 הצביעו
דירוג הכתבה
guest
0 תגובות
משוב מוטבע
הצג את כל התגובות
טוען עוד כתבות
דילוג לתוכן