המוסד: ישראל בוחנת את תשובת חמאס שקיבלה מהמתווכות

המוסד מסר באמצעות משרד ראש הממשלה כי ישראל קיבלה מהמתווכות את תשובת חמאס והיא בוחנת אותה. גורמים במערכת הביטחון אמרו כי "זו ההצעה הכי טובה שהייתה עד עכשיו" אך "עדיין יש סוגיות שצריך לברר אותן".
משרד ראש הממשלה הודיע הערב (יום רביעי), בשם המוסד, כי קטאר ומצרים העבירו לצוות המשא ומתן את התייחסות חמאס למתווה עסקת החטופים. "ישראל בוחנת את ההתייחסות ותשיב למתווכות את תשובתה", כך נמסר.
נכון לרגע זה, המשא ומתן בנוגע למתווה העסקה נמשך, מכיוון שהצדדים לא הצליחו להגיע להסכמה על שני סעיפים מהותיים: רוחב המשא ומתן ואורכו. על פי ההסכם, לא יאוחר מהיום ה-16 להפסקת האש בשלב הראשון יתחיל המשא ומתן על השלב השני. ישראל מתעקשת כי בשלב זה ידונו בין היתר במפתחות לשחרור החטופים תמורת האסירים, כחלק מהתנאים להפסקת האש. לעומת זאת, חמאס דורש שהמשא ומתן יתמקד רק בסוגיה זו. ישראל מבחינתה רוצה לוודא סידורי ביטחון ונושאים נוספים, ולכן חשוב לה שנושא המפתחות יידון בין היתר. חמאס מצדו רוצה להבטיח שהפסקת האש הזמנית תהפוך לקבועה באופן כמעט אוטומטי היות וחששותיו מתגברים לנוכח הצהרותיו הברורות של נתניהו כי בכוונתו לשוב ולהילחם.
בנוגע לאורך המשא ומתן, ההצעה הישראלית קובעת כי גם אם לא יגיעו הצדדים להסכמה בתוך 42 ימי הפסקת האש, הם לא יחזרו ללחימה כל עוד המשא ומתן נמשך. המשתמע מכך הוא שאם המשא ומתן ייפסק, הצדדים יוכלו לשוב ללחימה. המדינות המתווכות מצידן מתחייבות לעשות הכל כדי לוודא מיצוי המשא ומתן ולהגיע להסכם.
חמאס למעשה דורש שהמשא ומתן יימשך בלי אפשרות להפסיקו עד שיושג הסדר לשלב השני והשלישי. ישראל כתגובה הודיעה כי זה קו האדום היות ואם תסכים למשא ומתן ללא הגבלת זמן או איום לפתוח באש, היא בעצם תאפשר לחמאס לנהל משא ומתן במשך שנים, בלי תוצאות ובלי לשחרר את החטופים הגברים.
מגורמים במערכת הביטחון נמסר על תשובת חמאס שהתקבלה כי "זו ההצעה הכי טובה שהייתה עד עכשיו, היא בסיס להתקדם ממנו". אך במקביל ציינו הגורמים כי "עדיין יש סוגיות שצריך לברר אותן, כמו נוכחות בציר פילדלפי וסוגיית הווטו על האסירים".
לדברי גורם בטחוני במערכת "יש הליכה של ארגון הטרור לכיוון מתווה הנשיא, השאלה אם זה יספיק לקבינט הישראלי".
ממטה המשפחות שוגרה ברכת המשפחות לראש הממשלה אך יחד עם זאת, ולנוכח התבטאויות שרים בכירים, אמרו "אם הממשלה תכשיל את עסקת נתניהו לשחרור החטופות והחטופים לא יהיה מנוס מיציאה של מיליוני ישראלים לרחובות".
בנוסף, מחמאס ציינו כי "החלפנו כמה רעיונות עם המתווכות במטרה לעצור את התוקפנות נגד עמנו הפלסטיני".
חבר הלשכה המדינית של ארגון הטרור, חוסאם בדראן, מסר לרשת "אל-ג'זירה" הקטארית כי "אנו מעוניינים להגיע להסכם להפסקת המלחמה, והתקשורת שלנו עם המתווכות נמשכת. החלפנו כמה רעיונות עם המתווכים במטרה לעצור את המלחמה ולהגיע לנסיגה מקיפה מרצועת עזה. לא היינו קפדניים בדרישותינו במהלך המשא ומתן, והכיבוש מנסה לבלבל ולהתחמק".

שתפו כתבה זו:

0 0 הצביעו
דירוג הכתבה
guest
0 תגובות
משוב מוטבע
הצג את כל התגובות
טוען עוד כתבות
דילוג לתוכן