הלחימה ברפיח: ראש הממשלה כינס הערכת מצב בפיקוד דרום

ראש הממשלה כינס הערכת מצב בהשתתפות גלנט והלוי, על מנת לדון בהתקדמות השגת יעדי הלחימה ברפיח. עד כה על פי הערכות צה"ל כ-700 פעילי חמאס נפגעו ברפיח.

קרדיט: דובר צה"ל

בפיקוד הדרום התקיימה אמש (ראשון) הערכת מצב בראשות ראש הממשלה בנימין נתניהו ובהשתתפותם של שר הביטחון יואב גלנט, ראש המל"ל צחי הנגבי, הרמטכ"ל רב-אלוף הרצי הלוי, ראש אמ"ן אלוף אהרון חליוה וגורמים נוספים.
כינוס זה נעשה על מנת לדון בהמשך הלחימה ברפיח, לאחר תשעה חודשי לחימה רצופים, ומעבר מפעולה עצמית במסגרת שלב ב' של המלחמה, לשלב הפשיטות החוזרות להעמקת הישגי הפגיעה בחמאס.
מלשכת רה"מ נמסר כי "דנים בהתפתחויות הלחימה ברצועת עזה, בדגש על הלחימה ברפיח. כמו כן, דנים בהמשך הלחץ הצבאי על חמאס".
בצה"ל מסבירים כי מעבר לשלב ג' של הלחימה צפוי להיערך במשך חצי שנה לכל הפחות ובמסגרתו יופעלו מאמצים מבצעיים ומודיעיניים בצורות שונות, בהם גילוי והשמדת עשרות רבות של מנהרות הברחה ולחימה שנמצאות מתחת לציר פילדלפי והרבה מהן אף ממולכדות במטענים כבדים ומסוכנים מאד. כמו כן במקביל צה"ל ישמור על נוכחות צבאית במסדרון, בציר פילדלפי, רפיח ומרחב ה"פרימטר", כך בעצם תתאפשר שליטה מבצעית והוצאה של מבצעים לעומק הרצועה, בדגש על חיסול בכירים והשמדת תשתיות.
בנוסף יוכלו כוחות בצה"ל להיערך לאפשרות של פעולה צבאית נרחבת בצפון נגד חיזבאללה, אך בכל מקרה המלצת צה"ל היא להמשיך ולאחוז קרקעית בציר פילדלפי שבין רפיח לסיני.
האחיזה הקרקעית בציר הגבול בין הרצועה למצרים תדרוש המשך לגיטימציה ממצרים ומארה"ב, שכן ישראל התחייבה לפרק זמן מוגבל של פעולה ברפיח. קהיר מבחינתה ממשיכה בקריאתה לנסיגה של צה"ל מהצד הפלסטיני של רפיח, במקביל ללחץ שהיא מפעילה להסכם מול חמאס. מדיווח של "אל-קאהרה אל-אחבאריה" המצרי נמסר כי קהיר מסרבת "לכל כניסה של כוחות מצריים לרצועת עזה. הסדרת המצב בתוך רצועת עזה אחרי המלחמה היא עניין פלסטיני פנימי". בנוסף דווח כי לא מתקיימים דיונים מצריים בנוגע לפיקוח ישראלי על מעבר רפיח.
המעבר לשלב ג' ברפיח תוכנן בפועל להיעשות כבר בתחילת השנה, אך הפעולה נדחתה במשך שבועות ארוכים בשל החששות שנוצרו בישראל מגדודי חמאס בעיר הדרומית של הרצועה וגם בשל ההתנגדות האמריקנית והמצרית.
לבסוף בצה"ל הצליחו לפנות את מרבית האוכלוסייה מרפיח ומהציר הפילדלפי צפונה, להיכנס פנימה, בהנחיית הקבינט, רק עם אוגדה 162 ולא עם שתי אוגדות כמתוכנן, זאת במטרה לפרק את מסגרות חמאס בשכונות העיר, כמו שאבורה, ברזיל, MPK, ייבנה, ותל אל סולטאן הסמוכה לחוף הים, שבה מתרכז המאמץ המלחמתי העיקרי בימים אלה.
לפי נתוני אוגדה 162 לאורך הפעולה ברפיח נהרגו או נפגעו כ-700 מתוך כ-3,000 פעילי חמאס. היתר בחלקם מסתתרים במנהרות וחלקם ברחו בעיקר לחאן יונס – ממנה צה"ל נסוג לפני כשלושה חודשים.
כמו כן בסוף השבוע האחרון החלה פשיטה חוזרת של אוגדה 98, עם שתי חטיבות נוספות בשכונת שג'אעיה, ובשכונת זייתון, עליהן פשטו הכוחות בחודשים האחרונים כבר מספר פעמים.

שתפו כתבה זו:

0 0 הצביעו
דירוג הכתבה
guest
0 תגובות
משוב מוטבע
הצג את כל התגובות
טוען עוד כתבות
דילוג לתוכן