הכנסת העבירה 'דין רציפות' על חוק הגיוס הישן

הקואליציה הצליחה להתגבר על המכשול שהציב בפניהם בג"ץ, וזאת ע"י החייאת חוק הגיוס הישן - שעבר בקריאה ראשונה, על אף שברור לכל שלא יוותר כפי שהוא בסופו של דבר.

צילום: מאיר אליפור

אתמול בלילה העבירה הכנסת ברוב של 63 ח"כים מול 57 תיקון המאשר החלת 'דין רציפות' על חוק הגיוס שהוצג ע"י הכנסת הקודמת והוגש רק לקריאה ראשונה. על פי חוק זה, שנוסח בידי שר הביטחון דאז בני גנץ, מוצבים יעדים הדרגתיים לגיוס חרדים לאורך העשור הקרוב, כאשר השאיפה היא להגיע לבסוף לאזור ה-50%; במקביל, יוטלו סנקציות על אלו שלא ישתפו פעולה עם המסגרת, וגיל הפטור מגיוס ירד ל-23 – דבר שישחרר לומדים רבים לשוק העבודה בגיל מוקדם יותר.

מדובר במענה מסוים לבעיה הכלכלית, אך מענה חלקי לבעיה החברתית ולצרכים הביטחוניים. ואכן, אין להניח שהחוק יעבור בנוסחו הנוכחי – וזאת גם משום התנגדות הח"כים החרדים לדרישות הגבוהות שבו, וגם משום התנגדות ח"כים רבים מכל יתר המפלגות לדרישות הנמוכות שבו. שיתוף הפעולה הנוכחי להחייאת החוק והעברתו בכנסת, בוצע כדי להתגבר באופן זמני על המהמורה שהציב בג"ץ – שעמד להוציא צו קבוע להפסקת מימון לתלמידי ישיבות שאינם מתגייסים אם לא יחוקק חוק גיוס חדש שעומד בסטנדרטים של בג"ץ (כגון ערך השוויון ; אין ודאות שחוק זה יעבר את הסטנדרט), ולאיים על יציבות הממשלה. הדבר יקנה לממשלה עוד זמן לדון ולנסות לחוקק חוק חדש – אך לא מבטיח את יציבותה לטווח הארוך.

בעד החוק הצביעו כלל חברי הקואליציה, למעט שר הביטחון גלנט שהצביע נגדו – וזאת בהתאם לתנאי שהגיש כבר לפני מספר חודשים, אודות הדרישה להסכמה מצד מפלגת 'המחנה הממלכתי' למתווה הגיוס שיעלה להצבעה. עם זאת, ח"כים רבים מהקואליציה הבהירו כי הצביעו לחוק רק באופן טכני, וכי לא יסכימו להעברתו הסופית בטרם יתקבלו בו התיקונים הרצויים במסגרת וועדת החוץ והביטחון. החוק מגיע עכשיו לוועדה שבראשה יושב יולי אדלשטיין, וצפויים להתקיים בה דיונים סוערים בתקופה הקרובה.

שתפו כתבה זו:

0 0 הצביעו
דירוג הכתבה
guest
0 תגובות
משוב מוטבע
הצג את כל התגובות
טוען עוד כתבות
דילוג לתוכן