הישג משמעותי למלחמה ביוקר המחיה: החברות הגדולות במשק יידרשו לחשוף את רווחיהן

דבר זה יאפשר לדעת את נתוני הרווח של החברות ועל ידי כך לפקח על העלאת המחירים שלהן.

freepik

קצת רקע למהלך: כחלק מהמאבק של שר הכלכלה ניר ברקת בהעלאות המחירים, בחודש מאי בשנה שעברה פנה המפקח על המחירים במשרד הכלכלה ל-17 מהחברות הגדולות אשר נמצא כי הן פועלות בתחום שהריכוזיות בו גבוהה. המפקח דרש מחברות אלה, מתוקף סמכותו לפי סעיף 31(א) לחוק הפיקוח על מחירי מצרכים ושירותים, תשנ"ו-1996, להעביר אליו נתונים, שכוללים בין היתר, את עלויות הייצור והרווחים שלהן. החברות סירבו לעשות כן ועתרו לבג"ץ.

אך אתמול (שלישי) הודיעו החברות שעתרו לבג"ץ נגד הוראת המפקח – כי הן מושכות את העתירה – כפי שבג"ץ הציע להן בהתחלה מפני שהבינו כי יפסידו, ולכן החברות ייאלצו לחשוף את הנתונים בפני המפקח. עם זאת חשוב לציין, כי נתוני הרווחיות עדיין לא יהיו חשופים בפני הציבור אלא רק בפני המפקח.

החברות שעתרו כנגד המפקח על המחירים: התאחדות התעשיינים, תה ויסוצקי, שטראוס, קימברלי קלארק, סוגת, אוסם, יוניליוור, סנו, החברה המרכזית למשקאות. כן פנה המפקח לקבל את הנתונים מהחברות הבאות, איתן הגיע המשרד להסדר מוקדם: יפאורה תבורי, חוגלה, דיפלומט, אבוט, נטו, שסטוביץ', תחנת קמח דגן, אנג'ל, דגנית ענבר.

המפקח על המחירים במשרד הכלכלה, ד"ר יונתן בצלאל, אמר ל-ynet: "לאחר שנקבל את הנתונים בסיוע משרד רו"ח חיצוני, נגבש רשימה של מוצרים ברווחיות יתר. היות ואין הגדרה למה היא רווחיות יתר, נגבש קריטריונים שיתבססו על מה שמקובל בעולם. לאחר מכן נגיש את הרשימה לאישור ועדת המחירים הבינמשרדית, שהיו"ר שלה הוא נציג האוצר. כמו כן תידרש חתימה של שר האוצר – לצורך הכנסה לפיקוח".

קרדיט: לשכת העיתונות הממשלתית

השר ברקת מסר: "זכות הציבור לדעת מי המונופולים שעושקים אותו – הכרזתי מלחמת חורמה בקרטלים ובמונופולים עד לפתיחת השוק לתחרות, ללא חשש ומורא".

שתפו כתבה זו:

0 0 הצביעו
דירוג הכתבה
guest
0 תגובות
משוב מוטבע
הצג את כל התגובות
טוען עוד כתבות
דילוג לתוכן