היועץ של ביידן מבקר בארץ

היועץ לביטחון לאומי של ארצות הברית, ג'ייק סאליבן, יערוך היום (ראשון) ביקור בארץ, לאחר מסע דילוגים במזרח התיכון שכלל גם שורת פגישות בסעודיה.

סאליבן עם נשיא המדינה, יצחק הרצוג, דצמבר 2021 | קרדיט: משרד היועץ לביטחון לאומי בארה"ב

על פי דיווחים, במסגרת ביקורו של סאליבן בישראל, במהלכו ייפגש עם ראש הממשלה בנימין נתניהו ונשיא המדינה יצחק הרצוג, הוא צפוי להציג את ההתקדמות במגעים להסכם בין ארה"ב וסעודיה. ישראל עשויה להיכלל בעסקה, בהתאם לחזון של ממשל ביידן – אך לשם כך דורשים הסעודים כי ירושלים תביע נכונות לקידום פתרון שתי המדינות.

סעודיה הוציאה אמש הודעה לפיה הצדדים הגיעו להסכמות כמעט מלאות, או כלשון ההודעה "טיוטה כמעט סופית" שתייצר ברית הגנה בין ארה"ב וסעודיה – כולל סיוע בבניית תשתיות גרעיניות בממלכה.

עוד נאמר כי שתי הממשלות המשיכו לעבוד על "מסלול אמין" ליצירת מדינה פלסטינית ש"תספק את השאיפות והזכויות הלגיטימיות של העם הפלסטיני".

בביקורו הקודם של סאליבן בארץ, בתחילת החודש, הוא העביר לדרג המדיני מסר חד-משמעי בנוגע לתנאי נוסף לנורמליזציה עם סעודיה: "אם ישראל רוצה להגיע לנורמליזציה עם סעודיה – היא חייבת להגיע להפסקת אש מיד". במהלך הפגישות שקיים בארץ, בלינקן הדגיש כי "חלון הזמן לנורמליזציה הוא צר ומוגבל" – ואמר: "אם לא תהיה בקרוב עסקת חטופים והפוגה ממושכת בלחימה – לא ניתן יהיה להגיע להסדרת היחסים עם סעודיה".

אמש, בתגובה להצהרה מיוחדת שמסר השר בני גנץ, נתניהו השמיע שוב התנגדות לקידום פתרון מדיני ברצועה, ואמר בתגובה לדרישה כי יקודם פתרון מדיני ברצועת עזה: "חיילינו לא נפלו לשווא ובוודאי שלא למען החלפת חמאסטן בפת"חסטאן".

הסכם בין סעודיה לארצות הברית צפוי להבטיח ברית הגנה בין וושינגטון וריאד, שיתופי פעולה טכנולוגיים והסכמה אמריקנית לפיתוח גרעין אזרחי בסעודיה. ב"גרדיאן" דווח כי סעודיה ביקשה מממשל ביידן לקדם תכנית חלופית לגיבוש הסכם שאינו כולל כינון יחסים עם ירושלים, לנוכח סירובה של ישראל לקדם את פתרון שתי המדינות.

שתפו כתבה זו:

0 0 הצביעו
דירוג הכתבה
guest
0 תגובות
משוב מוטבע
הצג את כל התגובות
טוען עוד כתבות
דילוג לתוכן