המציאות החדשה של האיראנים: היורש הזמני של ראיסי והתנחומים מבנות הברית

הנשיא הזמני החדש של איראן - לא איש דת אך נאמן לחמינאי. בנות הברית של איראן שולחות תנחומים, אך בטהרן חלק דווקא מרוצים

טהרן. קרדיט: TELLURIDE, ויקיפדיה.

לאחר הפרסום הרשמי של המשטר האיראני הבוקר המאשר את מותם של נשיא איראן איברהים ראיסי, יחד עם שר החוץ חוסיין אמיר עבדולליהן בהתרסקות המסוק אמש, התמנה כיורש זמני מוחמד מח'בר, סגנו הבכיר של הנשיא שנהרג.

מוחמד מח'בר, בניגוד לאיברהים ראיסי, אינו אדם דתי, אך מחזיק בתפקיד במועצה האיראנית לאבטחת האינטרסים של המשטר האיראני, שהחברים בה ממונים ישירות על ידי המנהיג העליון חמינאי. מותו של ראיסי, שנחשב לנשיא השמרן והקיצוני ביותר באיראן, שהיה היחיד להוציא מתקפה ישירה על מדינת ישראל, צפוי ככל הנראה לגרום לזעזוע פוליטי באיראן, משום שנחשב כמועמד המבטיח לרשת בעתיד את המנהיג העליון חמינאי, ולהביא לעוד עשורים של מדיניות ניצית כלפי מדינת ישראל והמערב.

על פי דיווחים בערוץ "אל-מיאדין", נמסר הבוקר על ידי הממשלה האיראנית, כי "אנחנו מבטיחים לעם האיראני שנמשיך את התפקיד של ראיסי בשירות המדינה. ראיסי מעולם לא היסס לשרת את המדינה ולהמשיך את דרך הפיתוח והשגשוג, הוא היה משרתו של העם והיה אהוב עליו. אנחנו מנחמים את העם האיראני ואת מנהיג הרפובליקה עלי חמינאי על האובדן".

הראשונים לנחם את העם האיראני אחרי ההודעה הרשמית על מותו היו חמאס, בני חסותם הדיפלומטיים והכלכליים של איראן, והמורדים החות'ים בתימן שנחשבים כגרורה איראנית מובהקת. בחמאס הביעו תנחומים על "האובדן האדיר" והודו לראיסי על תמיכתו ב"סוגיה הפלסטינית" ובהתנגדות לישראל.

מוחמד עלי אל-חות'י, ממנהיגי המורדים הח'ותים בתימן מסר "תנחומינו העמוקים לעם האיראני, להנהגה האיראנית ולמשפחות הנשיא ראיסי והמשלחת הנלווית על מות הקדושים שדווח עליהם. גם ראש ממשלת הודו נרנדרה מודי אמר כי הוא "מזועזע" ממותו של ראיסי. מודי שמדינתו מקיימת יחסים כלכליים ענפים עם איראן הוסיף "תרומתו לחיזוק היחסים הבילטרליים בין הודו לאיראן לא תישכח לעולם. תנחומיי הכנים למשפחתו ולעם האיראני. הודו עומדת לצד איראן בשעת צערה". האיחוד האירופי אף הוא הביע את תנחומיו. נשיא המועצה האירופית שארל מישל מסר: "האיחוד האירופי מביע את תנחומיו הכנים על מות הנשיא ראיסי ושר החוץ אמיר עבדאללהיאן בתאונת המסוק".

ממשלת ישראל לא פרסמה הצהרה רשמית בעניין, אך גורם רשמי ישראלי אמר לרויטרס כי "ישראל לא הייתה מעורבת במותו של נשיא איראן אברהים ראיסי בהתרסקות מסוק שבה נהרגו גם כמה מחברי פמלייתו".

בצל התנחומים של בנות בריתה של איראן, ברפובליקה האיסלאמית עצמה התגובות דווקא מעורבות; הבוקר התקיים מפגן אבל המוני בהשתתפות אלפי תומכי משטר שבילו את הלילה בתפילה לשלום הנשיא. לצד זאת, הרשתות האיראניות הוצפו אמש (ראשון) סרטונים של אזרחים היורים זיקוקים וצוהלים משמחה על מותו המשוער של הנשיא, וכן סרטונים של אזרחים פותחים בקבוקי שמפניה ומכינים ארוחות חגיגיות. בניסיון לא לגמרי מוצלח להשתלט על החגיגות של תומכי המשטר נכנסו כוחות גדולים של משטרה נכנסו למרכז טהרן, אך גם הנוכחות המשטרתית המוגברת לא הצליחה לכבות את החגיגות.

שתפו כתבה זו:

0 0 הצביעו
דירוג הכתבה
guest
0 תגובות
משוב מוטבע
הצג את כל התגובות
טוען עוד כתבות
דילוג לתוכן