כמה מפתיע: חמאס דוחה את ההצעה לעסקת חטופים

דחיית ההצעה הישראלית וה-"נדיבה" על ידי ארגון הטרור צפויה להעניק לישראל נקודות זכות ברובד הבינלאומי ותאפשר לה להפעיל לחץ צבאי רב יותר כדי לשחרר את החטופים

קרדיט: מטה משפחות החטופים

על פי דיווח ראשוני שנחשף בעיתון הסעודי "א-שרק", ארגון הטרור חמאס החליט לדחות את המתווה שהציגה ישראל להפסקת האש ולשחרור החטופים, מכיוון שלטענתו הוא "הוא שונה מהותית מההצעה שהציג ​​נשיא ארה"ב ג'ו ביידן".

בתזכיר שהופץ לידי הפלגים הפלסטינים והגיע לידי העיתון פירט החמאס כי "לאחר שעיינו בתוכן ההצעה הישראלית התברר כי מדובר במתווה שאינו מניח את היסודות הנכונים להסכם הרצוי, שכן הוא אינו מבטיח הפסקת אש קבועה – אלא הפסקת אש זמנית. שלושת השלבים שנקבעו לא קשורים אחד לשני, במטרה לצמצם את ההסכם לשלב אחד שבו נפסקת התוקפנות זמנית, כוחותיהם נשארים בשטח רצועת עזה והכיבוש משיג בתמורה את החטופים שמעניינים אותו, ואז הוא יחדש את מלחמת ההשמדה נגד עמנו".

עוד הוסיפו בחמאס כי "כשהנשיא ביידן אמר את הצהרותיו התנועה הודיעה בברכה על דבריו, משום שהם מספקים את היסודות הדרושים כדי להגיע להסכם שמביא להפסקת אש קבועה, נסיגת צבא הכיבוש מרצועת עזה, הזרמת כמויות גדולות של סיוע הומניטרי, החזרת העקורים,שיקום וחילופי שבויים".

אולם, סיכם ארגון הטרור "כשהודענו למתווכים על תוכן ההצעה שעליה דיבר הנשיא ביידן, שלדבריו היא ההצעה הישראלית, התברר שהיא נטולת יסודות חיוביים שהוזכרו בהצהרותיו וכי היה הבדל בין מה שהיה בהצעה לבין מה שביידן קבע, מה שגרם לבעיות רבות ולמחלוקת".

דחיית העסקה על ידי ארגון הטרור מגיעה על רקע הבהרת נשיא ארה"ב ג'ו ביידן שלפיה מי שאשם בכך שאין עדיין עסקת חטופים והפסקת אש הוא ארגון הטרור חמאס". בראיון שנשא למגזין טיים הדגיש ביידן: "חמאס יכול לגמור את זה מחר אם הוא רוצה".  ביידן הוסיף כי "ההצעה האחרונה מצד ישראל מאוד נדיבה. ביבי תחת לחץ כבד מאוד בסוגיה הזו, ולכן הוא מוכן לעשות כמעט הכול כדי להשיב את החטופים הביתה".

ההשלכות של דחיית העסקה על המשך המלחמה אינן ידועות, אולם יש להניח כי היא תיטיב עם ישראל ברובד הבינלאומי, ותיתן לה לגיטימציה רחבה יותר להפעיל לחץ צבאי כדי לשפר את התנאים לקראת הנסיון הבא לעסקה – עד לשחרור החטופים.

שתפו כתבה זו:

0 0 הצביעו
דירוג הכתבה
guest
0 תגובות
משוב מוטבע
הצג את כל התגובות
טוען עוד כתבות
דילוג לתוכן