החלטת בנק ישראל: הריבית נותרה ללא שינוי בשיעור של 4.5%

הוועדה המוניטארית החליטה שלא לשנות את ריבית בנק ישראל, כך שהיא תישאר 4.5% ועל פי תחזיות בנק ישראל צפויה הורדת ריבית אחת במהלך השנה.

קרדיט: אורי פרקש, ויקיפדיה

בפעם הרביעית ברציפות הוועדה המוניטארית של בנק ישראל הודיעה אחר הצהריים (שני) כי הריבית תישאר ללא שינוי ותעמוד על 4.5%. כפועל יוצא מכך, ריבית הפריים תישאר גם היא ללא שינוי ותעמוד על 6%.

הסיבות המרכזיות להחלטה הן ראשית המצב הגירעוני של קופת המדינה – הגירעון בתקציב המדינה הגיע ביוני לשיעור עצום של 7.6% ב-12 החודשים האחרונים, כאשר היעד שאושר לכל שנת 2024 בחוק התקציב עומד על 6.6%.

בנוסף, ההחלטה הושפעה מהמתנה להחלטות הממשלה על גיבוש תוכנית לקיצוצים והעלאות מיסים במסגרת תקציב 2025, והתמשכות המלחמה בדרום ובצפון, תוך חשש מהתלקחות חמורה יותר בגבול לבנון. גם העובדה שריבית ארה"ב טרם ירדה מדגישה כי בנק ישראל מבקש לא להגדיל את פערי הריביות לעומת ארה"ב. כמו כן גם התחזקות השקל בימים האחרונים מתוך ציפייה להסכם חטופים והפסקת אש בשתי הגזרות, תרמה להחלטת הריבית היות והפחתת ריבית תחזק את המטבעות הזרים ותייקר את המוצרים המיובאים.

מהתחזית המעודכנת של בנק ישראל עולה כי שיעור הצמיחה בישראל יהיה נמוך השנה, רק 1.5%, מה שמצביע על צמיחה שלילית לנפש, שכן האוכלוסייה בישראל גדלה בכ-2% בשנה.

הבנק עדכן כי הוא צופה הורדת ריבית אחת השנה וכי שיעור האינפלציה צפוי לעמוד על 3%, קצה הרף העליון של היעד (3%-1%), ושיעור האבטלה, שכבר ירד השנה לכ-3%, יעמוד על 4%. בשנה הבאה הצמיחה צפויה לעלות ל-4.2%, שיעור האבטלה יפחת מעט ל-3.8% והאינפלציה תהיה בתוך היעד – 2.8%. הגירעון בתקציב יפחת ל-4% לעומת יעד של 6.6% השנה.

ברבעון השני של 2025, הריבית צפויה לעמוד על 4.25%. בהודעה נכתב: "לנוכח עליית ההסתברות לתרחישים ביטחוניים חמורים יותר כגון עלייה בעוצמת ומשך הלחימה, הסיכון לתחזית הצמיחה נוטה כלפי מטה והסיכון לתחזיות האינפלציה והריבית נוטה כלפי מעלה".

מועד ההחלטה הבא יחול ב: 28/8/24.

שתפו כתבה זו:

0 0 הצביעו
דירוג הכתבה
guest
0 תגובות
משוב מוטבע
הצג את כל התגובות
טוען עוד כתבות
דילוג לתוכן