החדשנות בצה"ל: קסדה המאפשרת לנעוץ את המטרה במבט

דובר צה"ל ביקר בטייסת 140 כדי להבין איך עובדת הקסדה של ה-F35 שמאפשרת להינעל על המטרה רק עם העיניים, להציג משימת לילה באור יום ולקבל התראות מהמטוס ישירות לקסדה.

קרדיט: דובר צה"ל

היתרון האדיר של טייסי 'אדיר' – קסדת ה-F35 שמאפשרת לטייסים להינעל על המטרה עם העיניים, לראות משימת לילה באור יום ולקבל התראות ונתונים רלוונטיים שממש מופיעים מול העיניים.

"אני חובש אותה, מניע את המטוס, ופתאום נתונים מתחילים לעלות מכל עבר, ממש מול העיניים שלי", כך מתאר סגן א', טייס קרב בטייסת 140 את השימוש בקסדה של F-35, "החל מנתוני טיסה כמו מהירות וגובה, ועד למטרות ואיומים. ואם זה לא מספיק, אני יכול להינעל על מטרות טרור – בעזרת העיניים שלי". "כשאתה טס בכמה זירות מאוימות שונות, יש המון מידע שמופיע בכל רגע ולכן, צריך לדעת לקטלג ולתעדף אותו", מסביר סגן א' את הצורך בקסדה, "באמצעותה, הנתונים הרלוונטיים בלבד נמצאים מול העיניים שלי. וכך אני פועל בצורה האפקטיבית והטובה ביותר".

כמו שמעיד הטייס חלק מהנתונים יופיעו רק בזמנים מסוימים, בשביל להקל על הטייסים, וכך יהיה ניתן להסתכל על המסכים ותוך כדי לראות את הנתונים בבירור. בעזרת המצלמות שמותקנות במטוס ניתן לצפות בכלי הטיס דרך הקסדה ב-360 מעלות – גם באוויר. זה מאפשר לטייס לעלות למשימה מבצעית בלילה ועדיין לראות הכול כמו באור יום. "זו חוויה מיוחדת", משתף הטייס, "אני לוחץ על כפתור ומקבל תצוגה של כל מה שסביבי בראייה תרמית".

ואם כל זה לא מספיק, לקסדה החדשנית ישנה פונקציה נוספת – בלחיצת כפתור, המטוס משדר התראות שמופיעות על הקסדה במקרה של תקלות ובאופן זה המידע מגיע מוקדם לטייס והסיכוי לטפל בבעיה גבוה הרבה יותר. עוד מוסיף סגן א' ומסביר כי תהליך הייצור מעניין לא פחות מהקסדה עצמה: "במשך כמה שעות סורקים לכל הטייסים את הראש והאישונים, ובסוף יוצקים לכל אחד ואחת מוצר שמתאים בדיוק להם". "בגלל שהן מותאמות לנו אישית, הקסדות מאוד נוחות ונעימות לשימוש", מצהיר סגן א', "הן עושות הרבה מעבר ל'רק לשמור על הראש' והכי חשוב – מסייעות לנו להילחם".

 

מוקדם יותר דיווח דובר צה״ל כי כוחות צה"ל פשטו הלילה בשני מבצעים חטיבתיים על כפר נעמה ועל סילוואד. "הלוחמים החרימו אמל״ח, עצרו מבוקשים ותחקרו חשודים רבים במבצע חטיבתי בכפר סילוואד בבנימין, הלוחמים עצרו שלושה מבוקשים, תחקרו חשודים רבים והחרימו חומרים לייצור מטענים. במבצע חטיבתי בכפר נעמה באפרים, עצרו הלוחמים חמישה מבוקשים ותחקרו חשודים רבים". עוד הוסיף בנוגע לפיצוץ שאירע אמש במרחב טול כרם והסביר כי הפיצוץ נגרם כתוצאה מפיצוץ מטען מצידו הפלסטיני של מרחב התפר. לדבריו "המטען הונח והופעל מרחוק על ידי מחבלים מאות מטרים מהחומה, במטרה למשוך כוחות למרחב הפיצוץ, לא היו נפגעים ולא נגרם נזק". הכוחות ממשיכים לפעול בשכם שבשומרון ולעצור מבוקשים, כך בין יתר המבוקשים שנעצרו על ידי הכוחות, בבעלא במנשה נעצרו ארבעה מבוקשים. "עד כה נעצרו מתחילת המלחמה כ-4,150 מבוקשים ברחבי אוגדת יהודה ושומרון ובחטיבת הבקעה והעמקים, כ-1,750 מהם משויכים לארגון הטרור חמאס", לדברי הגרי.

שתפו כתבה זו:

0 0 הצביעו
דירוג הכתבה
guest
0 תגובות
משוב מוטבע
הצג את כל התגובות
טוען עוד כתבות
דילוג לתוכן