ההשתלטות על ציר פילדלפי: שלב נוסף בדרך למיטוט החמאס וקידום החזרת חטופים

השליטה המבצעית בציר מסייעת למיגור פעילות הטרור ומהווה קלף אסטרטגי חשוב

קרדיט: דובר צה"ל

דובר צה"ל הודיע אמש (רביעי) כי צה"ל כרגע מחזיק בשליטה מבצעית על "ציר פילדפלי", שנחשב ל"צינור החמצן" של ארגון הטרור חמאס. בציר אותרו עשרות מנהרות ופירים, והושמדה בין היתר מנהרת ענק באורך של קילומטר וחצי. השאלה שמתעוררת היא כיצד צה"ל יכול לפעול כדי לשלוט מבצעית בציר האסטרטגי, ואיך שליטה זו מסוגלת לסייע לעסקת חטופים.

בינתיים אותרו ב"ציר פילדלפי" כ-20 מנהרות שמובילות בין עזה לסיני, נמצאו עשרות משגרים מוכנים לשימוש כנגד ישראל, וחוסלו מחבלים במהלך הלחימה על השליטה בציר.

כרגע, המשימה של צה"ל היא המשך מיפוי וסריקה של הציר כדי לאתר מנהרות נוספות שבישראל מעריכים שהן קיימות, וכן השמדה של המנהרות שכבר אותרו. בנוסף, צה"ל מתעתד להעמיק את הפעולה אל תוך מרכז רפיח, על מנת לפרק את גדודי החמאס שעדיין לא טוהרו.

בנוסף לצורך הבטחוני במיגור פעילות הטרור של החמאס שמתבססת רבות על השימוש בציר, ההשתלטות על הציר מהווה קלף אסטרטגי למשא ומתן מול ארגון הטרור. לאחר ההשתלטות המוצלחת על הציר, ישראל תוכל להציע את החזרתו לשליטה מקומית מפורזת, בשיתוף פעולה עם צבא מצרים ובפיקוח גורמים בינלאומיים, בתמורה להחזרת חטופים.

בתרחיש כזה, ישראל תדרוש פריסת חיישנים לאורך ציר פילדלפי, וקיום פעילות צבאית חופשית של ישראל על הציר כדי למנוע את חזרת הטרור.

במקביל להשתלטות על ציר פילדלפי, דובר צה"ל מסר אמש כי לוחמי צוות הקרב של חטיבה 401 באוגדה 162 השמידו מנהרת טרור באורך של קילומטר וחצי, בה אותרו עשרות טילי נ"ט ונשקים. הלוחמים הגיעו בסיוע הכוונה מודיעינית לפיר מנהרה שנמצא במרחק 100 מטרים ממעבר רפיח. הפיר הוביל למנהרה, ששימשה את חמאס לביצוע התקפות ופעילות הגנה נגד כוחותינו.

מצה"ל נמסר כי המנהרה היתה באורך של קילומטר וחצי והכילה כמה דלתות הדף. בפשיטה התת קרקעית אותרו אמצעי לחימה רבים, טילי נ"ט, קלצ'ניקובים, מטענים ורימוני נפץ. כפי שניתן לצפות, המנהרה הכילה בתוכה חלל שהייה, שירותים וחדרים נוספים. המנהרה הושמדה בכללותה.

בתוך כך, הרמטכ"ל רא"ל הרצי הלוי קיים אתמול הערכת מצב וסיור במרחב רפיח יחד עם מפקד פיקוד הדרום ומפקד אוגדה 162. בהערכת המצב הבטיח: "נעמיק את ההישג ונביא את חמאס למקומות מאוד נמוכים. זה דורש הרבה מאוד מקצועיות, נחישות וערכיות".

שתפו כתבה זו:

0 0 הצביעו
דירוג הכתבה
guest
0 תגובות
משוב מוטבע
הצג את כל התגובות
טוען עוד כתבות
דילוג לתוכן