ד"ר יצחק יפעת, המוכר מתצלום 'הצנחנים הבוכים' בכותל, הלך לעולמו בגיל 81

יפעת, שהונצח בתמונה האייקונית של שחרור הכותל במלחמת ששת הימים, היה מהלוחמים הראשונים שפרצו לעיר העתיקה.

אוסף התצלומים הלאומי

ד"ר יצחק יפעת, המוכר מהתמונה המפורסמת של הצנחנים בשחרור הכותל המערבי, הלך אתמול (שבת) לעולמו בגיל 81. יפעת כונה בשם "הצנחן הבוכה" לאחר שתועד בתמונה האייקונית של הלוחמים בכותל ממלחמת ששת הימים.

"יפעת ז"ל שירת בחטיבת 55 של הצנחנים, היה אז בן 24 והיה בין הלוחמים הראשונים שפרצו לעיר העתיקה." עם חלוף השנים, הפך יפעת לרופא גניקולוג מוכר. הלווייתו תיערך מחר במושב גאיה הסמוך לאשקלון.

התמונה, שצולמה על ידי הצלם דוד רובינגר ב-7 ביוני 1967 בעת כיבוש העיר העתיקה בירושלים במלחמת ששת הימים, הפכה מאז לאחת המפורסמות בתולדות מדינת ישראל. יחד עם תצלומים נוספים מאותם ימים, הפכה התמונה למייצגת הניצחון הישראלי באותה מלחמה. התצלום מוכר גם בכינוי "הצנחנים הבוכים", אך הצלם רובינגר העיד בעצמו כי "למען האמת, איש מהמצולמים אינו בוכה".

"בקדמת התמונה נראים שניים מחיילי גדוד 66 של חטיבת הצנחנים 55 – חיים אושרי, יצחק יפעת וחייל שלישי, ציון כרסנטי (מגדוד 66) או אברהם בורשטיין (מגדוד 28) – כאשר הם מביטים אל הכותל המערבי שזה עתה נכבש." בין ציון כרסנטי לבין אברהם בורשטיין התחולל מאבק משפטי, משום ששניהם טענו שהם החייל שמופיע בתצלום. "בשנת 2024 נקבע בהסכמה בין הצדדים ששניהם יוכלו להציג עצמם כצנחן השמאלי."

תמונת "הצנחנים הבוכים" ממשיכה להיות סמל מרכזי בהיסטוריה הישראלית, מנציחה את הרגע המכונן של איחוד ירושלים ומזכירה את תרומתם של לוחמים כמו ד"ר יצחק יפעת ז"ל.

שתפו כתבה זו:

0 0 הצביעו
דירוג הכתבה
guest
0 תגובות
משוב מוטבע
הצג את כל התגובות
טוען עוד כתבות
דילוג לתוכן