דיווח דרמטי: ממשל ביידן בוחן אפשרות לעסקה חד-צדדית מול חמאס

לפי הדיווח בארה"ב, נשקלת עסקה, שבמסגרתה חמאס ישחררו חמישה חטופים בעלי אזרחות אמריקאית. עידן אלכסנדר, שגיא דקל-חן, הרש גולדברג-פולין, עומר נאוטרה וקית' סיגל הם חמשת החטופים המדוברים. לפי גורמים בממשל, האופציה היא ריאלית מאוד וחמאס ירוויח ממנה גם.

קרדיט: מטה משפחות החטופים

לפי הדיווח היום (שני) ברשת NBC האמריקאית, בכירים בממשל דנים באופציה של שחרור חטופים חד צדדי.
לדבריהם, ישראל לא תקח חלק בשיחות האלה והן יבוצעו דרך המתווכים הקטארים. עד עכשיו בבית הלבן לא הגיבו לדיווח.
העסקה המדוברת אמנם חד צדדית, אך חמאס יוכלו להרוויח לא מעט ממנה. ההנחה היא, כי לאחר חזרת החטופים האמריקאים, לארה"ב ירד העניין מהשבת שאר החטופים הישראלים. דבר זה יביא לפגיעה בקשרי ארה"ב וישראל, וכתוצאה מכך ישראל תשאר לבדה. כמובן שזו רק סברה, אך יש להביא אותה בחשבון.

בממשל מעריכים שחמאס מחזיקים בחמישה חטופים בעלי אזרחות אמריקאית- עידן אלכסנדר, שגיא דקל-חן, הרש גולדברג-פולין, עומר נאוטרה וקית' סיגל. בנוסף, לפי ההערכות ישנן גם שלוש גופות של אמירקאים שנרצחו בשביעי לאוקטובר ונלקחו לעזה.

כאמור, לא ברור מה ארה"ב תעניק לחמאס בעסקה, אך ברור שלחמאס יש תמריצים. לפי ההערכות, עסקה כזו יכולה להוריד את העניין של האמריקנים במו"מ ישראלי, ולפגוע ביחסי נתניהו- ביידן.

אחד מהבכירים לעבר בממשל, טען שיש בדיווח כזה לחץ על נתניהו שיקבל הצעה של עסקה מגרסה מסויימת. כמו כן, לפי הדיווח, עסקה זו תצא לפועל רק אם עסקה מצד ישראל לא תצא לפועל.

מבצע חילוץ החטופים אשר אירע בשבת שעברה, עשוי אף הוא להשפיע על עסקה. מצד נתניהו יהיה זה חיזוק הקו המנחה שרק לחץ צבאי יביא לשחרור חטופים. לעומת זאת, מצד חמאס, מבצע ארנון הביא למותם של פלסטינים רבים, וזה יביא לעלייה במחיר של עסקה.

יחד עם זאת, בכיר בממשל ביידן ציין שהאחריות על מות הפלסטינים היא על חמאס בלבד. ארגון הטרור הוא זה שמחביא את החטופים בסביבה אזרחית והוא נושא באחריות לכל פגיעה בהם. למרות זאת ולמרות הצלחת המבצע, יש להמשיך בניהול משא ומתן שביא לשחרור שאר החטופים.

שתפו כתבה זו:

0 0 הצביעו
דירוג הכתבה
guest
0 תגובות
משוב מוטבע
הצג את כל התגובות
טוען עוד כתבות
דילוג לתוכן