גלנט על עסקת החטופים: "נפתח בפנינו חלון הזדמנויות מוגבל"

הנשיא הרצוג, שר הביטחון גלנט והרמטכ"ל הלוי נאמו בטקס סיום במכללה לביטחון לאומי, והתייחסו למגעים לעסקת חטופים מול חמאס. גלנט: "נפתח בפנינו חלון הזדמנויות מוגבל לממש את חובתנו הערכית והמוסרית להשבת חטופים".

צילום חיים גולדברג/פלאש90

נשיא המדינה יצחק הרצוג, שר הביטחון יואב גלנט והרמטכ"ל הרצי הלוי נאמו הערב (רביעי) בטקס סיום במכללה לביטחון לאומי. השר גלנט התייחס בדבריו לעסקת החטופים שיש לקדם ואמר "גם בשעות אלה, כאשר לוחמי צה"ל פועלים למיגור ארגון החמאס, מוטלת עלינו החובה להשיב את החטופים אל ביתם". "זהו ציווי מוסרי עליון – וזוהי מטרת מלחמה מוצהרת", הוסיף.

לדברי שר הביטחון "פעולתה הנחושה של מערכת הביטחון יצרה את התנאים למהלך להשבת החטופים".  בנוסף הבהיר כי "נפתח בפנינו חלון הזדמנויות מוגבל לממש את חובתנו הערכית והמוסרית – להשבת חטופים. התנאים שייווצרו בעקבות העסקה – יקדמו את האינטרסים הלאומיים והביטחוניים שלנו, ואילו, על הסיכונים שעלולים להיווצר – צה"ל וכוחות הביטחון יודעים לגבור".

גם הנשיא הרצוג התייחס למאמצים שיש לעשות על מנת לקדם את העסקה "אנחנו נתונים בעיצומה של מלחמה קשה וכואבת מאוד, מלחמה להכרעת האויב ולהשבת אחיותינו ואחינו החטופים, ולהחזרת הביטחון בצפון ובדרום", אמר. "שוב ושוב אנו שומעים על חיילים ואזרחים שרצו לתוך האש, תוך סכנת חיים, כדי להציל חיים. כי זה החינוך שלהם, כי זה הבית שלהם. שוב ושוב אנחנו עדים לחשיבותם של הקהילה, הרחוב והשכונה בעת משבר – אלו הקימו ב-7 באוקטובר, בתוך שעות אחדות, תשתיות מעוררות השראה שווידאו שאף אחד לא נשאר מאחור, ולעיתים גם חיפו, כשהיה צריך, על חולשות של גופים ממסדיים".

"לרבים מאתנו קשה בימים הללו, אנחנו מתקשים לדבר על תקווה – כשהאבל והשכול מלווים אותנו באופן יומיומי כמעט, וכשהדאגה לפצועים בגוף ובנפש ובעיקר לגורל החטופות והחטופים – לא מרפות לרגע", הוסיף הנשיא. "ובכלל, הדאגה לעתיד, ובכל זאת, לא איבדנו ולא נאבד לעולם את התקווה. כי התקווה היא רכיב קריטי לחוסננו הלאומי", הוסיף.

במהלך הטקס התייחס הרמטכ"ל הרצי הלוי לסוגיית גיוס החרדים: "סולידריות ולכידות, מהוות מפתח לביטחוננו הלאומי, כיום ובעתיד. הסכם למען השבת החטופים, מעבר לחשיבותו במובן המוסרי הדחוף של הצלת חיים, יש בו את הערכים הבסיסיים הנדרשים לחברת מופת ולחברה חפצת חיים, וכך גם באשר לנשיאה משותפת בנטל. חישבו מה יוכל לקרות במלחמה ובמשק כשבני החברה החרדית יתגייסו. ישיבה בבקעת הירדן, למשל, המשלבת לימוד תורה עם החזקת גזרה גדודית בהגנה, היא דבר שניתן ומוכרחים לעשותו".

מוקדם יותר, במסגרת תשובות לשאילתות במליאת הכנסת, חשף השר יואב גלנט את יעדי הגיוס של צה"ל וציין כי התכנון הוא לגייס 3,000 חרדים נוספים בין קיץ 2024 לקיץ 2025, בנוסף ל-1,800 החרדים שמתגייסים בשגרה. תגובת האופוזיציה הייתה זועמת על המספר הנמוך לטענתם. בנוסף, גלנט התייחס לפגיעה בחמאס ואמר כי צה"ל חיסל או פצע 60% ממחבלי חמאס בעזה ופירק את רוב 24 הגדודים של הארגון.

על רקע חקירת החשד לרצח מחבל נוח'בה באוקטובר, ציין גלנט כי כל אדם שלקח חלק בהגנה העצמית מול האיומים של ה-7 באוקטובר ראוי להוקרה וכי ההליכים המשפטיים ייעשו לפי החוק, תוך שמירה על חובת ההגנה העצמית.

 

שתפו כתבה זו:

0 0 הצביעו
דירוג הכתבה
guest
0 תגובות
משוב מוטבע
הצג את כל התגובות
טוען עוד כתבות
דילוג לתוכן