גלנט בבית הלבן: "ש לנו מטרות משותפות ולפעמים אנחנו גם חלוקים"

שר הביטחון גלנט בבית הלבן: ״המטרות והיעדים במלחמה משותפים לישראל וארה״ב, גם כאשר אנו חלוקים על הדרך אנחנו פותרים זאת בחדרים הסגורים - כעת אנחנו מסכמים את הדברים״

צילום: תומר נויברג/פלאש90

יואב גלנט, שר הביטחון נפגש היום (רביעי), עם ג'ייק סאליבן, יועצו הבכיר לביטחון לאומי של הנשיא – ג'ו ביידן. במסגרת הפגישה דנו השניים על הזירה הצפונית, הזירה הדרומית ומשלוחי הנשק עבור ישראל. יש לנו מטרות משותפות, יש לנו יעדים משותפים – ולפעמים אנחנו גם חלוקים על הדרכים להשיג אותם. את המחלוקות אנחנו פותרים בחדרים סגורים, בצורה משותפת וטוב שכך" אמר שר הביטחון לפני הפגישה. "קיימתי כאן במהלך השבוע האחרון סדרה ארוכה של פגישות עם מזכיר ההגנה אוסטין, עם מזכיר המדינה בלינקן ועם רבים אחרים", אמר. "הפגישות האלה חשובות מאוד וכעת אנחנו נמצאים בסיכומים של הדברים".

לפי דיווחים שונים, בסביבת נתניהו לא מרוצים מאי הגעת משלוח התחמושת אשר צפוי היה להגיע, כאשר בסביבת הבית הלבן זועמים על הסרטון שהוציא ראש הממשלה. בנוסף לכך, מהבית הלבן נמסר כי המשלוח רק מתעכב וצפוי להגיע בהמשך, זאת בעקבות פעולות ישראל ברפיח.

עוד לפני הפגישה עם סאליבן, פרסם גלנט הודעה באנגלית: "הקשר הארוך ובר-הקיימא בין ארה"ב וישראל הוא מפתח לאסטרטגיה של האומות שלנו ולביטחון שלנו. מאז המתקפה הברוטאלית של חמאס, ארה"ב עמדה לצד ישראל. זה כולל הליכה יחדיו בהתמודדות עם המתקפה של איראן באפריל. אנחנו מעריכים את התמיכה שקיבלנו, זו הגלויה וזו הסמויה. זה מחזק את המחויבות המשותפת שלנו ומשקף אמת פשוטה – האומות שלנו קשורות באינטרסים משותפים, ויותר חשוב מזה בערכים משותפים.

אני עומד כאן בוושינגטון כשר הביטחון של ישראל כדי לומר כך: בכל משפחה, ואנחנו מתייחסים לעם האמריקני כמשפחה שלנו, יש אי-הסכמות שיכולות לעלות, אבל עדיין כמו בכל משפחה אנחנו דנים במחלוקות בתוך הבית ונשארים מאוחדים. בהסתכלות על העתיד, אנחנו עומדים איתן מאחורי עסקת הנשיא, שישראל הסכימה לה, ועכשיו חמאס חייב לקבל – או שיישא בהשלכות".

בנוגע לחטופים הוסיף: "אנחנו מחויבים להחזיר את החטופים ללא יוצא מן הכלל, אנחנו מחויבים להגן על אנשינו, אבל שיהיה ברור שהמלחמה שלנו היא לא מלחמה עם תושבי עזה, המלחמה שלנו היא לא עם אזרחי לבנון, המלחמה שלנו היא נגד חמאס ונגד חיזבאללה ומי שמגבה אותם – המשטר האיראני. אנחנו מחויבים, ואני באופן אישי מחויב, להבטיח משלוח של סיוע הומניטרי חיוני לעזה. אנחנו נלחמים רק באלה שמבקשים לפגוע בנו. יחד בואו נתקדם קדימה בחוזקה ובחמלה".

בתשובות לשאלות העיתונאים, נשאל קירבי האם ארצות הברית תעמוד לצד ישראל במידה וחיזבאללה יתקוף את ישראל, וענה: אנחנו לא רוצים לראות שם חזית שנייה, נקודה. לכן עבדנו כל כך קשה על דיפלומטיה, שעמה אנחנו רוצים למנוע זאת. זה לא יהיה באינטרס של שני הצדדים. אבל כפי שאמרנו, וכפי שנמשיך לומר, אנחנו עומדים עם ישראל. נמשיך לוודא שלישראל יש את מה שהיא צריכה כדי להגן על עצמה. ואם יש דרך למנוע עוד התקפות על ישראל, נעשה זאת ונעזור לה להגן על עצמה".

בנוגע לפגישה של גלנט וסאליבן הוסיף: "אל תצפו להפתעות גדולות שייצאו מהשיחה. סאליבן רוצה לדון עם גלנט על המצב בעזה, לקבל מושג על המבצע הישראלי, כיצד הוא נראה עכשיו וייראה בעתיד, ולבחון פתרון דיפלומטי לגבי המתיחות בגבול צפון". לדבריו, "יש לי ציפייה שידונו על הדאגה מאיראן וכיצד היא ממשיכה לממן, לתמוך ולאמן מיליציות שעכשיו תוקפות את ישראל. נבחן כיצד אפשר להכניס יותר משאיות לרצועה, ולדאוג להבאתם לאנשים שזקוקים לסיוע. כרם שלום פתוח ומשאיות ממתינות בחוץ, אך זה בגלל שגורמי פשע בוזזים את השיירות. אנו עובדים עם ישראל כדי לטפל בזה".
לאחר הפגישה אמר אוסטין כי ארצות הברית עומדת מאחורי ישראל בנוגע לעסקת החטופים ותומכים בהחלטת ישראל לקבל את העסקה. עוד הוסיף כי ארצות הברית עומדת מאחורי ישראל ותסייע לה במלחמה פוטנציאלית בצפון.

שתפו כתבה זו:

0 0 הצביעו
דירוג הכתבה
guest
0 תגובות
משוב מוטבע
הצג את כל התגובות
טוען עוד כתבות
דילוג לתוכן