גורם ישראלי בכיר חשף פרטים על ההישגים המרשימים בסיכול מנהרות רפיח

ישראל שינתה במידה מסוימת את שיטת הפעולה שלה מול חמאס במרחב רפיח. לפי הוושינגטון פוסט ישראל מתמקדת כעת ברפיח ב"פשיטות ממוקדות", ופחות מסתמכת על הפצצות מהאוויר. "לא רק חמאס למד, גם אנחנו למדנו", אמר הגורם. "אין צורך להשתלט על כל בניין, כל רחוב וכל עיר".

אתר צה"ל

גורם ביטחוני בכיר מישראל שוחח עם העיתון הנחשב וושינגטון פוסט וחשף בפניו פרטים חשובים על המהלכים וההישגים של צה"ל בזירת הלחימה ברפיח שבדרום רצועת עזה. המבצע הצבאי נועד לחסל את מערך המנהרות התת-קרקעיות של ארגון הטרור חמאס לאורך הגבול עם מצרים.

 

לדברי הגורם הישראלי, ההצלחה היתה משמעותית ביותר – מאז תחילת חודש מאי לא אותרה כל הברחת נשק או אמצעי לחימה מצרים אל תוך הרצועה, זאת הודות למבצע היעיל של צה"ל באזור רפיח.

 

הגורם חשף נתונים מפורטים על היקף המנהרות שאותרו עד כה: צה"ל איתר 20 מנהרות חוצות מעזה למצרים, ומתוכן השמיד כבר 14. עם זאת, לפי ההערכות המודיעיניות קיימות עוד כ-20 מנהרות נוספות באזור שטרם אותרו על ידי כוחותינו, אך הן נמצאות בחיפושים מתמשכים.

 

הגורם הבכיר הדגיש את התיאום הגבוה עם מצרים לפני ותוך כדי הפעילות. לדבריו, ישראל עדכנה את הרשויות המצריות לפני ביצוע ההתקפה, כדי לאפשר למצרים להרחיק את התושבים שבצד שלהם מהאזור הגבולי ולמנוע חללים אזרחיים במהלך הלחימה.

 

בנוגע להיקף הפגיעה בתשתיות חמאס, חשף הגורם הישראלי נתונים מרשימים – עד כה הושמדו במרחב הפעולה ברפיח כ-24 מייל (קרוב ל-40 ק"מ!) של מרחב תת-קרקעי ענק, הכולל מפקדות, מחסני נשק ומתקנים לייצור רקטות. התוצאות בשטח היו קשות – שני מתוך ארבעת גדודי הלוחמים של חמאס בעיר נפגעו קשה ביותר, גדוד שלישי ספג פגיעה משמעותית, והגדוד הרביעי עתיד להיות "על הכוונת" בהמשך.

 

מלבד ההישגים הצבאיים, הגורם גילה גם כי חלה התפתחות בשיטת הפעולה של צה"ל במבצע זה. לדבריו, הפעם צה"ל עבר מהסתמכות על הפצצות אוויריות ללחימה יותר ממוקדת בשטח עם "פשיטות קרקעיות". "לא רק חמאס למד לקחים, גם אנחנו למדנו", אמר הגורם. "אין הכרח להשתלט על כל בניין, רחוב ועיר – הפעולה היא יותר ממוקדת".

 

תיאור מפרטי של כתבנו מהשטח משקף את הדברים. בנסיעה לאורך ציר פילדלפי, הגבול עם מצרים, בלטה בעליל נוכחות כוחות קטנה יחסית לפעילות בעבר בצפון הרצועה. כך, סיפר הכתב, "היה אפשר להבין שלא באותן כמויות של כוחות שהורגלנו אליהן מתמרונים קודמים…צה"ל פועל בצורה יותר ממוקדת".

 

 

שתפו כתבה זו:

0 0 הצביעו
דירוג הכתבה
guest
0 תגובות
משוב מוטבע
הצג את כל התגובות
טוען עוד כתבות
דילוג לתוכן