בשעה טובה: היום הונחו המבנים הזמניים הראשונים למפוני קיבוץ בארי בקיבוץ חצרים

הבוקר (שלישי), ניתן היה לראות בכבישי הנגב עשרות משאיות מובילות את הבתים החדשים של שכונת "קיבוץ בארי הזמני" לקיבוץ חצרים שבשטחו תיבנה השכונה החדשה.

קרדיט: מיכה בריקמן

בשבועות הקרובים יגיעו לשכונה במבצע מורכב כ-250 יחידות דיור ומבני ציבור, שיהוו את משכנם של תושבי בארי בתקופה הקרובה, עד שיוכלו לשוב לביתם. בקיבוצים חצרים ובארי פועלים כדי ליצור חיבור בין הקהילות בסביבה קיבוצית מוכרת, תוך שמירה על הזהות העצמאית של כל קהילה.

קיבוץ בארי הזמני תוכנן על ידי מנהלת תקומה ומשרד הבינוי והשיכון בשותפות עם קהילת בארי והמועצה האזורית בני שמעון, במטרה להעניק תחושה של סביבת מגורים מוכרת ודומה לקיבוץ המקורי אליו שואפת קהילת בארי לשוב במהרה. יחידות הדיור, בגודל של 60-120 מ"ר – כולן עם ממ"ד פנימי, יוקמו על פני שטח של כ-200 דונמים. בליבו של הקיבוץ הזמני יוקם גם חדר אוכל ולצידו מדשאה רחבת היקף ומתחם גני ילדים, שיופעל עצמאית החל משנת הלימודים הבאה.

בקיבוץ חצרים פעלו בחודשים האחרונים כדי להרחיב את התשתיות הקיימות בקיבוץ, שעתידות לשרת את האוכלוסייה שתגדל בכ-70%, ולאפשר את התנאים למעבר מסוג זה: תשתיות המים, החשמל, הביוב, התקשורת והכבישים. הקהילות נערכות גם ברמה החברתית להכיר ולשתף פעולה, ובין השאר לציין יחד מסורות קיבוציות ייחודיות.

אופי החיים המתוכנן יהיה במודל של "קהילות שכנות". הכוונה היא לשתי קהילות שיגורו בנפרד, אך בשכנות צמודה, ויחלקו משאבים רבים זו מזה, כך שייווצר חיבור בין הקהילות בסביבה קיבוצית מוכרת, תוך שמירה על הזהות העצמאית של כל קהילה.

גילי מולכו, מזכיר קיבוץ בארי: "מרגש לראות את הבית העתידי, ואפילו שזמני, של קיבוץ בארי עולה על הקרקע הצמודה לחצרים. כבר שמונה חודשים שחברי בארי מנסים לנהל שגרת חיים במלון. הקשיים רבים מלהכיל, והמראות היום מחצרים מביאים איתם תקווה גדולה".

יגל דויטש, מנהל תחום הבינוי במנהלת "קהילות שכנות" מטעם קיבוץ חצרים: "זהו רגע מרגש ומלא תקווה. הנחת הבתים הראשונים במרחב הקיבוצי מסמלת את פרי החזון והעמל המשותף לאחר חודשים ארוכים של עבודה קשה ומאמצים רבים. לכל אורך הפרויקט אנו בקהילת חצרים מרגישים את השליחות הלאומית ורואים לנגד עיננו את חברינו ושותפינו בבארי. לכן נמשיך לפעול בנחישות ובמרץ כדי להשלים הליך האכלוס בהקדם האפשרי, ולהגשים את חזון הקהילות על הצד הטוב ביותר".

אגאי יחזקאל, סגן ראש מנהלת תקומה: "בימים אלו, אנחנו מתקדמים שלב נוסף עם קהילת בארי אל עבר מעברם למגורי הביניים. נמשיך לפעול יחד כדי לספק את המענים הנדרשים לקהילת בארי וליתר קהילות החבל. אני מודה להנהלות בארי וחצרים על שיתוף פעולה הדוק שאפשר את העמידה באתגר המורכב של בניית קיבוץ זמני".

גאל גרינוולד, ראש החטיבה להתיישבות בהסתדרות הציונית העולמית, אמר: "הצבת המבנים עבור תושבי בארי בחצרים הינה בשורה מדהימה. בזמן קצר הצליחה החטיבה להתיישבות יחד עם מנהלת תקומה, משרד ההתיישבות ומשרדי ממשלה נוספים להקים מספר שכונות זמניות עבור המפונים. ההתגייסות המלאה של כולם יחד עם הכנסת האורחים של אנשי חצרים הינם תעודת כבוד למדינת ישראל. היום הזה הוא נקודת ציון משמחת אך אנו עדיין רק בחצי הדרך. החטיבה להתיישבות פעלה ידי ביד עם הנהגות יישובי העוטף עד 7 לאוקטובר כדי לפתח ולהרחיב את חבל הארץ המדהים הזה. המשימה שלנו היא להשיב את תושבי בארי ותושבי העוטף כולם אל יישובים פורחים, צומחים ומשגשגים".

שתפו כתבה זו:

0 0 הצביעו
דירוג הכתבה
guest
0 תגובות
משוב מוטבע
הצג את כל התגובות
טוען עוד כתבות
דילוג לתוכן