בשורה משמעותית למשק הישראלי: 92 אלף עובדים זרים בדרכם לישראל

92 אלף עובדים זרים חוקיים יגיעו לישראל בחודשים הקרובים ויסייעו לצמצם את המחסור החמור בכוח אדם שנוצר בעקבות המלחמה. העובדים ייכנסו לשלל ענפים כגון בנייה, חקלאות, תעשייה ומלונאות.

צילום יונתן סינדל/פלאש90

מחסור כבד בכוח אדם צפוי להסתיים בקרוב: בשורה משמעותית למשק הישראלי הגיעה עם אישור ועדת המנכ"לים לנושא העובדים הזרים להבאת 92 אלף עובדים זרים חוקיים לענפי המשק השונים, מלבד ענף הבנייה. צעד זה צפוי להקל משמעותית על המחסור החמור בכוח אדם שפקד את המשק הישראלי בחודשים האחרונים, בעקבות המלחמה.

ההחלטה התקבלה לאחר שמומחים העריכו כי חסרים בישראל כ-130 אלף עובדים זרים, כאשר 40 אלף מהם בענף הבנייה. קושי משמעותי לגייס עובדים ישראלים רבים לתפקידים אלו, בשל תנאי עבודה קשים ושכר נמוך יחסית, הנמוך לעיתים משכר המינימום (5,850 ש"ח), הוביל לפגיעה קשה בפעילותם של ענפים רבים במשק.

הפתרון:

כמענה למחסור העצום בכוח אדם, ועדת המנכ"לים אישרה תוכנית להבאת 92 אלף עובדים זרים חוקיים בחודשים הקרובים. העובדים יפוזרו בין ענפי המשק השונים, בהתפלגות הבאה:

  • חקלאות: 65,000 עובדים (עם אפשרות להגדיל ב-5,000 נוספים בהתאם לעמידה ביעדים). מספר העובדים בענף החקלאות צפוי להגיע לשיא של 70 אלף, לעומת 30 אלף בלבד לפני המלחמה.
  • תעשייה: 13,200 עובדים.
  • מלונאות: 6,800 עובדים.
  • מסעדנות: 2,000 עובדים (אישור היסטורי ראשון בתחום זה).

חשוב לציין כי בניגוד לעבר, אז הגיעו לישראל מעל 100 אלף עובדים זרים תוך זמן קצר דרך סיני, הפעם מדובר בהבאת עובדים חוקיים בלבד. כניסת מהגרים מאריתריאה, סודן ומדינות אפריקניות אחרות הופסקה לחלוטין בעקבות הקמת גדר מערכת לאורך גבול ישראל-מצרים.

הבאת עובדים זרים צפויה להשפיע לטובה על המשק הישראלי במגוון היבטים:

  • צמצום המחסור בכוח אדם: צעד זה יאפשר לעסקים רבים לפעול בצורה יעילה יותר ולהגדיל את תפוקת הייצור, תוך הפחתת התלות בעובדים ישראלים רבים שאינם מעוניינים לעבוד בתנאים אלו.
  • ירידה במחירי מוצרים ושירותים: הגדלת היצע העבודה צפויה להוביל לירידה במחירי מוצרים ושירותים, שכן העסקים יוכלו להפחית את עלויות הייצור שלהם.
  • צמיחה כלכלית: פעילות כלכלית מוגברת כתוצאה מהגדלת היצע העבודה צפויה לתרום לצמיחה כלכלית כוללת.

ביקורת והסתייגויות:

עם זאת, חשוב לציין כי קיימת גם ביקורת על הבאת עובדים זרים, בטענה שהיא פוגעת בעובדים הישראלים ופוגעת בשכרם. חשש נוסף הוא ניצול אפשרי של עובדים זרים על ידי מעסיקים לא אחראים.

שתפו כתבה זו:

0 0 הצביעו
דירוג הכתבה
guest
0 תגובות
משוב מוטבע
הצג את כל התגובות
טוען עוד כתבות
דילוג לתוכן