בשורה לירושלים: פיילוט חדש להסדרת התנועה באזור שוק מחנה יהודה

עיריית ירושלים, בשיתוף עם מינהל קהילתי לב העיר, ועד סוחרי שוק מחנה יהודה ומשטרת ישראל, מתכננת להפעיל פיילוט חדש להסדרת התנועה והחנייה באזור נחלאות ושוק מחנה יהודה. מטרת הפיילוט היא לשפר את הבטיחות להולכי הרגל ואת איכות החיים של תושבי השכונה וסוחרי השוק.

שוק מחנה יהודה בירושלים. קרדיט: יונתן סינדל / פלאש 90.

התוכנית, שתחל ב-18 ביולי 2024 ותתקיים בימי חמישי מהשעה 18:00 עד כניסת השבת, כוללת שינויים משמעותיים בהסדרי התנועה ברחוב אגריפס ובשכונת נחלאות. עיקרי התוכנית כוללים הפיכת חלקים מרחוב אגריפס לחד-סטרי, הגבלת תנועת כלי רכב פרטיים, והסדרת החנייה בשכונת נחלאות.
במסגרת הפיילוט, יוצבו מחסומים אלקטרוניים חכמים בכניסות לנחלאות-צפון, שיאפשרו תנועה וחנייה רק לבעלי תו חנייה אזורי. בנוסף, יוכשרו מספר רחובות בשכונה לחניית בעלי תו אזורי בלבד.
התוכנית כוללת גם שינויים במסלולי התחבורה הציבורית, עם הסטת קווי אוטובוס לרחובות חלופיים ומתן עדיפות לתחבורה ציבורית בחלק מהנתיבים.

להלן פרטי הפיילוט:

בהיבט התחבורתי:

• רחוב אגריפס – מכיוון השוקניון עד לרחוב שילה – יפעל כנתיב תחבורה רגיל במשך כל ימות השבוע.

• במקטע העליון בין רחוב שילה לכי״ח – תותר נסיעה לנת״צ ובעלי תו חניה אזורי בלבד במהלך כל ימות השבוע. מקטע זה ייאכף לאורך כל השבוע, ללא קשר לפיילוט, זאת בכפוף להוראות משרד התחבורה.

• הנתיב היורד בכיוון רחוב אגריפס (מרחוב כי״ח ועד רחוב בית יעקב), יבוטל לתנועת רכבים בימי הפיילוט, פרט למקטע שבין רחוב מחנה יהודה לרחוב הערמונים, וזאת כדי לאפשר תנועתיות סביב רחובות השכונה, חניה בחניונים הסמוכים ופריקה וטעינה כהרגלה בבניין עייני וברחוב מחנה יהודה.

• הנסיעה במקטע באגריפס (בין רחוב הערמונים לרחוב בית יעקב), לא תתאפשר. במהלך יתר ימות השבוע (א׳-ד׳) נתיב זה ימשיך לתפקד כנת״צ בלבד, כפי שתיפקד עד היום.

• מחניון עייני תתאפשר פניה לרחוב הערמונים (בכפוף לאישור בוחן התנועה של המשטרה).

• תנועת האוטובוסים בציר שנסגר בימי חמישי ועד כניסת השבת תימשך כסדרה במסלולים עוקפים. כמו כן, תתאפשר כניסת ויציאת רכבים מהרחובות המתחברים לרחוב אגריפס.

• בשכונת נחלאות תתאפשר חניה ותנועת רכבים של תושבי השכונה בלבד – במקטע בין רחוב בצלאל לרחוב אגריפס.

בהיבט התחבורה הציבורית:
במסגרת הפיילוט יינתן מענה לקווי התחבורה הציבורית ברחוב אגריפס בדרכים חלופיות. הקווים שיושפעו הם קו 18 של חב' אגד, קווים 74, 75 ו-78 של חב' סופרבוס, קווים 25, 45, ו-66 של חב' אקסטרה, קווי הלילה 202 ו-267 של חב' אלקטרה אפיקים וקו 217 של חב' קווים:

• התנועה לכיוון מערב – תוסט לרחובות עליאש ובצלאל.

• התנועה לכיוון מזרח, בכל ימות השבוע – תהיה בלעדית לתחבורה ציבורית ותיאסר תנועת רכבים פרטיים.

• הנוסעים בקווים 25, 45, 78 (לכיוון בנייני האומה) וקווים 74, 75 (לכיוון גבעת שאול והר נוף) לאזור השוק יוכלו להשתמש בתחנת הנביאים/הדווידקה או באמצעות מעבר לרכבת הקלה.

בהיבט מצוקת החנייה בשכונת נחלאות:
• הצבת מחסומים אלקטרוניים חכמים בכניסות לנחלאות-צפון, אשר תאפשר תנועה וחניית רכבים של בעלי תו 6 בלבד בשכונה. המחסומים ייפתחו אוטומטית לרכבים עם תו אזורי.

• יוכשרו רחובות ארנון, אליהו סלמן, הרב בראשי, חכם שלום, ירמוך ונהר פרת, לטובת חניית בעלי תו אזורי 6 בלבד מתאריך 24/7.

ראש העיר ירושלים, משה ליאון, הגיב לתוכנית החדשה:

"מדובר בבשורה חשובה לתושבי ירושלים, לטובת הקונים והמבקרים בשוק מחנה יהודה, הסוחרים ותושבי שכונת נחלאות. זהו צעד משמעותי לשיפור הבטיחות, הנגישות וחווית המבקרים באזור. התכנית הורכבה בשיתוף פעולה מלא עם ועד סוחרי השוק, מינהל קהילתי לב העיר ומשטרת ירושלים. התוכנית תסייע להפחתת עומסי התנועה, תגדיל את מרחב ההליכה ותאפשר חוויית ביקור נעימה ובטוחה יותר בשוק. אני שמח על שיתוף הפעולה הפורה עם תושבי האזור, הסוחרים והגורמים השונים, ועל כך שהצלחנו יחד להביא בשורה משמעותית זו. נמשיך לפעול לשיפור איכות החיים בירושלים ולשמירה על אופייה הייחודי של העיר".

יו"ר ועד סוחרי שוק מחנה יהודה, טלי פרידמן, הביעה גם היא תמיכה בתוכנית:

"הפיכת רחוב אגריפס למרחב הליכתי בסופי השבוע, הוא הישג בטיחותי-הליכתי מהחשובים בירושלים. המהלך ייטיב עם באי השוק, סוחריו ותושבי השכונה. ועד הסוחרים מברך את עיריית ירושלים ואת ראש העיר משה ליאון על השינוי המבורך שהתקבל פה אחד עם כל הנוגעים בדבר. אנו סמוכים ובטוחים כי מרחב הליכתי ברחוב אגריפס לא רק יבטיח את באי השוק וקוניו, אלא יבטיח את המשך שגשוגו של השוק, יביא לצמיחה בקרב בעלי העסקים והסוחרים וישרת את באיו בנוחות ובבטחה".

העירייה מקווה כי הפיילוט יוביל לשיפור משמעותי באיכות החיים באזור ויסייע בשמירה על אופיו הייחודי של שוק מחנה יהודה.

שתפו כתבה זו:

0 0 הצביעו
דירוג הכתבה
guest
0 תגובות
משוב מוטבע
הצג את כל התגובות
טוען עוד כתבות
דילוג לתוכן