בעקבות חשיפת מאגר הנשק בביירות: סערה גדולה בלבנון

הרשתות הערביות גועשות בעקבות חשיפת מאגר הנשק העצום של חיזבאללה בנמל התעופה האזרחי של ביירות, בו עוברים מדי יום אלפי לבנונים. לבנון בתגובה: "הטעיות ושקרים".

קרדיט: freepik

מאז הפרסום בעיתון "טלגרף" הבריטי מוקדם יותר היום (ראשון), שחשף כי חיזבאללה מחזיק במאגר נשק עצום בנמל התעופה רפיק אל-חרירי בביירות, התעוררה סערה רבתי ברשתות הערביות. אחרי שבמשך שנים ישראל משמיעה טענות דומות, הציג הטלגרף עדויות מבפנים של עובדי הנמל, לפיהן הנמל נשלט בידי פעילי חיזבאללה, וטילים וכלי נשק איראניים מגיעים אליו בטיסות ומאוחסנים בו חרף סכנה ממשית לאזרחים שטסים דרכו. לצד החשש, בביירות נמשכים הפסטיבלים וחיי השגרה.

נמל אל-חרירי הוא נמל תעופה אזרחי בו עוברים מדי יום אלפי לבנונים, שכן מדובר בשער הראשי של אזרחי לבנון ליציאה מהמדינה וחזרה אליה. בזמן שארגון הטרור הלבנוני מסרב להגיע לפשרה כל עוד הלחימה ברצועת עזה נמשכת, התושבים בעלי האמצעים, שמעדיפים לא להיתקע בין הפטיש לסדן, בורחים מלבנון מחשש למלחמה.

החשיפה הגבירה את החשש בקרב העובדים בנמל התעופה. אחד מהם אמר ל"טלגרף": "זה רציני מאוד, קופסאות מסתוריות ענקיות מגיעות בטיסות ישירות מאיראן, זה סימן שהדברים הולכים להיות גרועים יותר. כשהן התחילו להגיע לנמל התעופה, אני וחבריי התחלנו לפחד, כי ידענו שמשהו מוזר קורה".

העובד, שתואר כ"חושף שחיתויות", אמר כי הוא חושש שמתקפה על נמל התעופה או פיצוץ במקום עלולים לגרום לנזק משמעותי, והעלה אף חשש מפיצוץ אפשרי בדומה לזה שאירע בנמל בדרום ביירות באוגוסט 2020 ופגע גם בחלק ניכר ממרכז העיר. "ביירות תהיה מנותקת מהעולם, שלא לדבר על מספר הנפגעים והנזק", הזהיר. "זה רק עניין של זמן עד שיקרה אסון גם בנמל התעופה". חיזבאללה הואשם בעבר באחסון נשק בנמל התעופה האזרחי, אך העובד הדגיש שהשיטה התגברה מפרוץ המלחמה באוקטובר.
ניתן להבין את החרדה של תושבי לבנון מפני האפשרות שהתחמושת בנמל התעופה תתפוצץ בגלל תאונה, או כתוצאה מתקיפה ישראלית. לבנון הרשמית, באורח לא מפתיע, מכחישה בינתיים את הדיווח, ושר התחבורה הלבנוני עלי חמיה טען במסיבת עיתונאים כי המידע שגוי, והזמין את כלי התקשורת והשגרירים לקיים ביקור מחר ב-10:30 בשדה התעופה.
לדבריו, "שדה התעופה של ביירות נתון כל הזמן לשיבושים ישראליים. הדיווח של הטלגרף הוא ממקורות לא ידועים. איגוד התעופה הכחיש מכל וכל את המידע שפורסם. יש חוסר שקיפות בטיפול של העיתון בדיווח על אחסנת הנשק בנמל התעופה". הוא הוסיף כי הוא מקיים התייעצויות עם ראש ממשלת לבנון נג'יב מיקאתי לגבי הגשת תביעה נגד ה"טלגרף", בשל "הפרסום שפוגע בלבנון".

איגוד חברות התעופה בלבנון טען כי ה"טלגרף" פרסם את הדברים "מבלי לספק הוכחות או ראיות, אלא רק הטעיות ושקרים". לפי הודעת הארגון, לכלי התקשורת ולמי שמדווח על הדברים "ומקדם את השקר" יש אחריות מלאה על בטיחות העובדים בשדה התעופה בביירות, בכל המתקנים. עוד נמסר בהודעה: "אנחנו מזמינים את התקשורת הלבנונית, הערבית והזרה, להגיע לשדה התעופה של ביירות עם צוותי צילום ולבדוק בעצמם".

בעולם הערבי לא ממהרים להשתכנע מהטענות הלבנוניות. בערוץ אל-חדת' הסעודי פתחו משדר מיוחד שעסק בחשיפת ה"טלגרף", והעיתונאי הלבנוני עלי אל-אמין טען כי "הדברים שפורסמו לא בלתי סבירים. חיזבאללה ניצל בעבר את נמל התעופה, שיש לו משמעות ביטחונית עבורו".

הכותב הפוליטי הלבנוני, פאדי אל-אחמר, אמר לאל-חדת' כי "חיזבאללה הפך את נמל התעופה רפיק אל-חרירי לנמל התעופה על שם קאסם סולימאני. הדיווח של הטלגרף מאשר שחיזבאללה השתמש בו לאחסון נשק. אין אמון בפיקוח של ועדות בינלאומיות – ולראיה מה שקורה עם הגרעין האיראני". הוא אף הוסיף ביחס ללחימה שמנהל ארגון הטרור עם ישראל: "כל לבנוני מזדהה עם עזה, אבל השיטה ההרסנית של חיזבאללה נגד לבנון לא מתקבלת על הדעת".

איש האופוזיציה הסורי אסעד עוד א-זעבי מסר לערוץ הסעודי: "מיליציות איראניות מנצלות מתקנים אזרחיים, כולל נמלי התעופה בביירות ודמשק". לדבריו, חיזבאללה יכול "לריב עם ישראל", אבל אין לו כלים כדי לנצח אותה באמת.

במכון עלמא לאתגרי הביטחון של ישראל בצפון טענו כבר תקופה ארוכה כי חיזבאללה מנצל את נמל התעופה. לפי המכון, חיזבאללה מנצל את לבנון לצרכיו, ומעורבות ארגון הטרור מגיעה גם למעברי הגבול של לבנון – כולל נמל התעופה ביירות. "במכ"מים של חיל הים או במכ"מים בנמל התעופה יש נציגים של חיזבאללה", מסר טל בארי, ראש מחלקת המחר של מרכזי עלמא. "זה קורה ממש פיזית, או שהקצינים והחיילים שעובדים עבורם מופעלים מרחוק".

גם תא"ל (מיל') אסף אוריון, חוקר בכיר במכון למחקרי ביטחון לאומי (INSS), מסר כי חיזבאללה משתמש לא מעט בצבא הלבנוני, במיוחד במעברי הגבול. "לפני כמה שנים הוחלף הקצין בצבא שאחראי על שדה התעופה ולחיזבאללה היה מה להגיד על המינוי", סיפר אוריון והוסיף: "גם הנמל הימי הוא מקום סביר למעבר ציוד ונשק של חיזבאללה, וכמובן מעברי הגבול מסוריה – אלה מקומות שחיזבאללה שולט בהם. למעשה, צבא לבנון מכסה על חיזבאללה במקרים רבים".

לאחרונה סיפרו תושבים בלבנון לסוכנות הידיעות AFP על התחושות הקשות במדינה בצל המתיחות הגוברת מול ישראל. "מה שאנחנו רואים ברחוב שונה ממה שאנחנו שומעים בתקשורת", מספר תושב שכונת מאר מיכאל הביירותית אלי, "מה שהעיתונות הזרה מדווחת מצביע על כך שלבנון נמצאת במצב של מלחמה".

אותה שכונת מאר מיכאל הנוצרית ידועה בבתי הקפה והברים הצבעוניים שלה. "זו לבנון וזו ההיסטוריה שלנו. שום דבר לא משתנה, שרדנו את מלחמת יולי", אמר אלי בהתייחסו למלחמת לבנון השנייה משנת 2006. לדבריו, "במהלך כל משברי העבר, אנשים המשיכו להישאר ערים עד מאוחר, בין אם זה היה בקורונה ובין אם זה היה במהלך הפיצוץ בנמל ביירות". הפיצוץ, שהתרחש בקיץ 2020, האיץ את קריסת הכלכלה שהעמיקה מאז 2019.

לפי האו"ם, 95 אלף לבנונים עקרו מאזור הגבול מאז תחילת המלחמה באוקטובר. הדבר, כך נכתב, לא מונע מלבנונים אחרים להמשיך את חייהם כרגיל. "אנחנו חיים מיום ליום. כמובן שאנשים מפחדים, אבל אנחנו סומכים על אלוהים", אמרה מירה המתגוררת בלבנון ואף הדגישה שאין בכוונתה לעזוב את לבנון במקרה שתפרוץ מלחמה.

בדומה לישראל, גם בלבנון בוטלו בשל המצב פסטיבלים מרכזיים שמתקיימים מדי קיץ, אבל חלקם בכל זאת מתקיימים כרגיל.

שתפו כתבה זו:

0 0 הצביעו
דירוג הכתבה
guest
0 תגובות
משוב מוטבע
הצג את כל התגובות
טוען עוד כתבות
דילוג לתוכן