בסיס הכשרה נפרד, כשרות מתאימה ואפילו הקמת ישיבה: צה"ל נערך לגיוס חרדים

לאחר הפסיקה ההיסטורית בבג"ץ המורה על גיוס חרדים: אלו הצעדים שצה"ל נוקט על מנת לספק עבורם את התנאים המתאימים ביותר.

קרדיט: דובר צה"ל

בהחלטה היסטורית, קבע בג"ץ היום (שלישי) פה אחד כי "בעת הזו אין מסגרת חוקית שמאפשרת להבחין בין תלמידי הישיבות ליתר המיועדים לשירות צבאי", וכפועל יוצא – אין למדינה סמכות לפטור אותם מגיוס, אלא עליה לפעול כדי לגייס את בני הציבור החרדי. מסיבה זאת, נקבע כי לא ניתן להמשיך ולהעביר כספים עבור תמיכה בישיבות וכוללים עבור תלמידים שלא קיבלו פטור מגיוס או שתאריך הגיוס שלהם לא נדחה.

בצה"ל לא מבזבזים זמן ומתחילים להיערך לתרחיש של גיוס חרדים נרחב, כדי לוודא שתהליך הגיוס והשירות יהיה מותאם לאורח החיים אותו חשוב לחרדים לשמר. בין היתר נבדקות אפשרויות להקמת בסיס קליטה ומיון ייעודי, בסיסי הכשרה בהם לא משרתות נשים (כדוגמת בסיס ההכשרה של "נצח יהודה" – הנח"ל החרדי), ואפילו הקמת ישיבה בבקעת הירדן שתוכל לארח גדודי מילואים חרדיים.

בחודשים האחרונים הגיעו מספר פניות ממפקדי צה"ל הבכירים לשר הביטחון יואב גלנט, כי הצבא זקוק ללוחמים נוספים, בסדר גודל של אוגדה אחת, או במספרים: 20,000 חיילים, זאת לאור התפתחות המלחמה והמשכה בכמה זירות במקביל. בתוך כך הדגישו המפקדים כי נודעת חשיבות וקדימות לגיוס לוחמים כדי לסייע במאמץ המלחמתי.

לאור זאת, דובר צה"ל תא"ל דניאל הגרי בירך על ההחלטה ומסר: "צה"ל הוא צבא העם, וקרא לאורך השנים לגיוס לכל. אנחנו בצה"ל נפעל על פי הדין".

בהתאם למדיניות החדשה שתיכנס לתוקף ותאפשר לצה"ל לגייס את כולם, הבהיר המטה הכללי של צה"ל לשר הביטחון כי יש לבצע התאמות כדי לאפשר גיוס חרדים נרחב: בין היתר, יש להתאים מבחנים לחרדים כך שיעמדו ברף הצניעות, להקים בסיסי הכשרה חדשים שיעמדו בעומס הקליטה שעתיד לגדול במהירות, להקים ולהתאים בסיסים לשירות חרדי נפרד מנשים, לספק מזון העומד בכשרות המתאימה, כפי שצה"ל כבר מיישם בהצלחה עבור גדוד נצח יהודה.

עם זאת, בצה"ל מבהירים כי תידרש שיתוף פעולה עם ההנהגה כדי לאפשר את הגיוס הנרחב, וכן הוסיפו כי למרות שישנו מחסור בחיילים, גיוס נרחב של חרדים מהווה אתגר עבור הצבא: "התקציב לכל משרת חרדי גדול מחייל סדיר רגיל, הם מתחתנים בגיל צעיר, יש להם ילדים, הם דורשים התאמות רבות".

הצעדים של צה"ל מבטאים את המוכנות להתאים את השירות הצבאי עבור הציבור החרדי, כך שיוכל לשמור על צביון חייו במהלך הגיוס והשירות. הצעדים מהווים דוגמה לדרך פעולה של פשרה, רגישות וזיהוי הצרכים של האוכלוסיה החרדית, אשר כה חשובה בתהליך משפטי, פוליטי וחברתי זה.

שתפו כתבה זו:

0 0 הצביעו
דירוג הכתבה
guest
1 תגובה
משוב מוטבע
הצג את כל התגובות
trackback
אל הבקו"ם אני בא: גלנט אישר הוצאת צו ראשון למתגייסים חרדים כבר בחודש הקרוב - רגע חדשות
4 ימים לפני

[…] בסיס הכשרה נפרד, כשרות מתאימה ואפילו הקמת ישיבה: צה"ל… […]

טוען עוד כתבות
דילוג לתוכן