בכיר בצה"ל: "אצלנו יהיה קשה, אבל בביירות יהיה קשה פי 100"

לאחר תרחישי ההפחדה שהעלו קולות שונים בארץ, בכיר בצה"ל מסביר על הסכנה הנשקפת לאזרחי לבנון כתוצאה ממלחמה כוללת, ונראה שגם בחיזבאללה מבינים אותה.

תקיפה ישראלית בלבנון. צילום: אייל מרגולין / פלאש 90.

לאחר האיומים של המשלחת האיראנית לאו"ם אמש (שבת) והתגובות הישראליות הנחרצות אליו, מתחילים להתבהר תוצאות המלחמה הפסיכולוגית של ישראל מול ארגון הטרור חיזבאללה.

האיומים של טהרן מציירים תמונת מצב של פאניקה בקרב "ציר ההתנגדות". נראה כי המסר הועבר – ישראל אינה מוכנה לעמוד במצב שבו עשרות אלפי אזרחי הצפון מפונים מביתם, והצפון כולו נמצא תחת סכנת מפגיעות כטב"מים ושיגורי רקטות, וכי אין בכוונתה להבליג יותר – גם אם תצטרך לצאת למלחמה כוללת מול הארגון הלבנוני ובנות בריתה.

אך בניגוד לתוקפנות האיראנית, קולות הפאניקה נשמעים בצורה אחרת מגורמים אחרים. איבראהים אל-אמין, עורך העיתון הלבנוני אל-אח'באר שמזוהה עם חיזבאללה, כתב לפני מספר ימים כי "ההתנגדות לא רוצה מלחמה כוללת, היא פועלת בכל דרך כדי למנוע אותה, כולל החרפת הרטוריקה במישור הפוליטי והחרפת האזהרות במישור המבצעי, וביצוע פעולות מסוימות כדי להסב את תשומת ליבו של האויב לכך שיהיו מחירים כבדים למלחמה גדולה".

דבריו של אל-אמין משקפים את הפאניקה העולה מהבנה על המחיר הכבד שתגבה מלחמה מול ישראל מאזרחי לבנון. אומנם, כבר כעת ישראל החריבה כפרים רבים ועיירות בשטח שמרוחק עד ל-5 ק"מ מהגבול, אך מלחמה נרחבת יותר תביא אסון על תושבי הערים הגדולות ועל התשתיות המקומיות.

תגובות בוטחות בישראל כנגד האיומים האיראניים

במקביל משדרים בישראל מסרים מרגיעים. בכירים בחיל האוויר, פיקוד העורף ובמטכ"ל מוסרים, כי בניגוד לתרחישי הבלהות שהושמעו על ידי גורמים שונים במדינה, המלחמה בלבנון מאיימת הרבה יותר על תושבי המדינה הצפונית מאשר על תושבי מדינת ישראל: "זה יהיה קשה, אבל בביירות זה יהיה קשה פי מאה", מסרו בצה"ל ומזכירים כי ללבנונים אין יכולות התקפיות שמתקרבות לאלו של צה"ל, הן מבחינת כמות והן מבחינת דיוק, ובטח שאין להם יכולות הגנה מתקדמות כמו של צה"ל, ביניהם כיפת ברזל, שרביט קסמים וחץ – מערכות ההגנה המתקדמות ביותר בעולם.

שתפו כתבה זו:

0 0 הצביעו
דירוג הכתבה
guest
0 תגובות
משוב מוטבע
הצג את כל התגובות
טוען עוד כתבות
דילוג לתוכן