ההדים הלא צפויים בעולם הערבי לאחר פרסום סרטון התצפיתניות

ביקורת על החמאס בעולם הערבי בעקבות הסרטון שפורסם: "חולי נפש, הם היכו וחטפו נשים. כמו דאעש"

באדיבות המשפחות

לאחר שהחליטו הוריהן של חמש התצפיתניות שנחטפו בידי החמאס מבסיס נחל עוז לפרסם אמש (רביעי) את הסרטון שמתעד את חטיפתן, הרשתות הערביות התמלאו בתגובות זועמות כלפי ארגון הטרור חמאס. הסרטון והתגובות אליו גרמו לארגון הטרור להוציא הצהרה המתכחשת לאלימות הפיזית והמינית שהוא הפעיל כלפי החטופות, מתוך הבנה לנזק התודעתי הבינלאומי שסרטון זה גורם לו, לא רק בקרב הקהילה הבינלאומית המערבית, אלא אף בקרב קהל קרוב יותר אליו – ערבים ומוסלמים בכלל.

ואכן, התגובות המזועזעות מהעולם הערבי לא איחרו לבוא. במערכת החדשות N12 פורסמו מבחר ציטוטים שנאספו מרחבי הרשת:

הודה ג'נאת, משפיענית רשת מוסלמית, תקפה בחריפות את מחבלי החמאס ואף כינתה אותם "חולי נפש": "האזינו בסרטון לאחד מלוחמי דאעש-חמאס אומר לאחת הבנות: 'את יפה'. הם הכו אותן, תקפו אותן ופגעו בהן. הם בהחלט אנסו אותם בזמן שישבו והתפללו. אמרתי לכם שהם חולי נפש".

כרים ג'אהין כתב: "חטיפה ותקיפת נשים אינה התנגדות, אלא פעולות של דאעש. כשהחיילות הגיעו, התחבאתם מהן במנהרות כמו עכברושים". ח'ליפה, משפיען מאיחוד האמירויות, כינה אותם אותה "צבועים של חמאס". כמו כן איחל להם "בקרוב מאוד הם יהפכו להיות כמו דאעש ואל-קאעידה (כלומר – ישלחו לפח הזבל של ההיסטוריה)".

מוחמד סעד ח'יראללה, פרשן מצרי לענייני המזרח התיכון שעבר לשבדיה, הטיל 'סנקציות' על החמאס ותומכיהם: "סרטון המייצג את זירת הפשע של דאעש-חמאס ב-7 באוקטובר. כל מי שרואה בתנועת הטרור חמאס תנועת התנגדות, עזבו את החשבון שלי מיד. כל עוקב שמזדהה עם הנבלות הפחדניות, הפושעות, ייחסם".

לואי א-שריף, פעיל חברתי סעודי שמתגורר באבו דאבי, הסביר מדוע אין לתת לחמאס אפשרות להנהיג מדינה: "נעמה לוי האמינה שאם תאמר להם 'יש לי חברים בפלסטין' הם ירחמו. היא לא הבינה שלאותם אסלאמיסטים רדיקליים אין רחמים בליבם. תארו לעצמכם את השדים האלה מנהלים מדינה! זה יהיה אסון לאזור".

גם נסרין, היוצרת היהודית-ערבייה פרסמה סרטון בדף האינסטגרם שלה שכבר הספיק לעבור את רף ה-700,000 צפיות. בפוסט כללה קטעים מסרטון החטיפה, ולאחר מכן פנתה בערבית לעוקבים: "איפה אתם, העם הערבי? תראו אתם בעצמכם, אתם לא מתביישים בעצמכם? אתם מדברים על האסאלם, זה האסלאם?" אומרת קדרי. ""תתפללו לנביא, אה? באיזה נביא מדובר?" היא שואלת ומוסיפה: זו לא דת, זו בושה".

בתגובה לפרסום הסרטון והדהודו ברחבי העולם, שחרר החמאס הצהרה המתנערת מאחריות, המשקפת את הלחץ בו הוא נתון.

"הסרטון חתוך ועבר עריכות ולא ניתן לאשר את האותנטיות שלו", טען החמאס "הפצתו מגיעה כחלק מהניסיונות של ישראל לעוות את תדמית ההתנגדות, באמצעות שידור נרטיבים מפוברקים שהוכחו כשקריים".

"הסרטון מראה עיוותים ומניפולציות מכוונות באמצעות התרגום לאנגלית ופברוק מילים בתרגום שלא נאמרו בידי אף אחד מהלוחמים שהופיעו בסרטון, בין אם בערבית ובין אם באנגלית", הוסיפו והמשיכו לטעון כי "היו עקבות קטנות של דם או פציעות קלות לחלק מהחיילות, מה שצפוי בנסיבות כאלה. לא הייתה תקיפה פיזית של אף אחת מהן, אלא שיח ללא אלימות".

בפיתול נוסף ניסה החמאס לטעון כי היחס שלהם לחטופות היה מוסרי, חרף מעשי הזוועה שביצעו, בהתבסס על "אמות המוסר" שלהם: "החיילות טופלו על פי אמות המוסר של ההתנגדות שלנו ולא הוכחה פגיעה בהן".

טענה נוספת של החמאס מתבססת על התעמולה השקרית שניסה ארגון הטרור לייצר בשחרורי החטופים הקודמים "עסקת החליפין האחרונה הוכיחה את היחס הטוב שקיבלו, בניגוד לדיכוי, ההתעללות והרצח שלו נתונים אסירינו בכלא הישראלי".

תגובת ארגון הטרור מעידה כי הוא מבין היטב את ההשפעה שסרטון התצפיתניות יכול לעשות, ואת הנזק האדיר שהדהוד התקשורתי שלו יכול לגרום בפן הבינלאומי, ומכאן להשפיע גם על מקבלי ההחלטות ברחבי העולם.

שתפו כתבה זו:

0 0 הצביעו
דירוג הכתבה
guest
0 תגובות
משוב מוטבע
הצג את כל התגובות
טוען עוד כתבות
דילוג לתוכן