בין הפקת לקחים לביקורת: דיון על אירועים חריגים במשטרה

הוועדה לביטחון לאומי בכנסת קיימה דיון על לקחי המשטרה מאירועים חריגים, כולל הפגנות והפרות סדר. בעוד המשטרה הציגה לקחים והדגישה שיפורים בנהלים, חברי כנסת מתחו ביקורת על התנהלותה, קראו להפסקת "ענישה קולקטיבית" והצביעו על ירידה באמון הציבור במשטרה.

צילום: יונתן סינדל/פלאש90

הוועדה לביטחון לאומי בכנסת קיימה היום (שלישי) דיון מעקב בנושא לקחי משטרת ישראל מאירועים חריגים, כולל הפגנות, אלימות והפרות סדר. יו"ר הוועדה, ח"כ צביקה פוגל, פתח את הדיון בציון חשיבות הפקת הלקחים מאירועים כגון אלו בקיסריה, מירון והשימוש במכת"זית.

נתונים שהוצגו מהמחלקה לחקירות שוטרים (מח"ש) ציינו כי בין 1 בינואר ל-10 ביוני 2024 הוגשו 753 תלונות בגין שימוש בכוח.

נציגי המשטרה הציגו את הלקחים שהופקו מהאירועים השונים. סנ"צ משה אלפסי, שפיקד על החפ"ק במירון, ציין כי הופקו לקחים יחידתיים בנושא התנהגות מול האוכלוסייה וכי כל שוטר קיבל חידוד לתודעת המשימה. לגבי אירועי קיסריה, נצ"מ שלומי בן שושן הדגיש את החלוקה לשני שלבים באירועים ואת ההקפדה על שימוש בכוח סביר רק לאחר הכרזה על התקהלות לא חוקית.

נושא השימוש במכת"זית עלה לדיון, כאשר נצ"מ אבי ברסנו הסביר כי השימוש בה נעשה באופן מושכל ולאחר הכרזה על הפרת סדר ציבורי. רפ"ק טל יששכר ציין כי נוהל הפעלת המכת"ז עודכן לאחרונה, כולל הגדלת טווח ההפעלה ל-20 מטר.

חברי כנסת הביעו ביקורת על התנהלות המשטרה. ח"כ משה רוט קרא להפסקת "הענישה הקולקטיבית", בעוד ח"כ ואליד אל הואשלה התייחס ליחס לא הולם כלפי אזרחים בנגב. ח"כ גלעד קריב טען כי המשטרה ממעטת ונכשלת בהפקת לקחים, וח"כ נאור שירי הצביע על ירידה באמון הציבור במשטרה.

בתגובה, נציגי המשטרה הדגישו כי ההנחיות הן שוויוניות ואחידות בכל הארץ, וכי מתקיימות הכשרות והדרכות לשוטרים בנושאי שימוש בכוח ויחס לאוכלוסיות שונות.

לסיכום, יו"ר הוועדה, ח"כ פוגל, הביע הערכה לנכונות המשטרה להציג את הלקחים, אך ציין כי אינו שלם עם כולם. הוא קרא להגברת השקיפות במשטרה כארגון המעניק שירות לאזרח.

הדיון שיקף את המתח המתמשך בין הצורך בשמירה על הסדר הציבורי לבין הביקורת על שימוש בכוח מופרז והיחס לאוכלוסיות שונות. נראה כי המשטרה מנסה להפיק לקחים ולשפר את התנהלותה, אך עדיין קיים פער בין הצהרותיה לבין תפיסת הציבור וחברי הכנסת את פעולותיה בשטח.

שתפו כתבה זו:

0 0 הצביעו
דירוג הכתבה
guest
0 תגובות
משוב מוטבע
הצג את כל התגובות
טוען עוד כתבות
דילוג לתוכן