ביידן ייפגש עם נתניהו החודש

רה"מ נתניהו והנשיא ביידן צפויים להיפגש בוושינגטון בעוד כשלושה שבועות, בהתאם להזמנה בידי הקונגרס. עד אז יעסוק נתניהו בהכנת נאום, וביידן - בקרב בלימה מול הקוראים לפרישתו.

צילום: מרים אלסטר / פלאש 90

ראש הממשלה נתניהו צפוי לטוס לוושינגטון בעוד כשלושה שבועות כדי לנאום בפני מושב משותף של הקונגרס, דבר המעיד על תמיכה איתנה של הקונגרס האמריקאי בישראל ובמאמץ המלחמתי. מצד שני, ההזמנה הישירה דרך הקונגרס ולא דרך הנשיא (אשר בידיו הסמכויות הרשמיות בסוגיות חוץ) עלול להיתפס כביטוי ליחסים פגומים עם הנשיא, ואף כקריאת תיגר עליו; כך התפשר נאומו הקודם של נתניהו בקונגרס ב-2015, בו העביר ביקורת על הסכם הגרעין עליו חתם הנשיא אובמה עם איראן, ובכך ערער את היחסים האישיים בינו ובין הנשיא לשעבר.

עם זאת, נראה שהפעם זה אינו המצב – שכן על פי פרסומים, ביידן מבקש להיפגש עם נתניהו באופן אישי במהלך הביקור. נתניהו וביידן נפגשו כבר מספר פעים במהלך המלחמה, אך לא בחודשים האחרונים – בהם עלו מעט מתים באוויר, בעיקר בהקשר הפעולה ברפיח, המשך המשא ומתן לשחרור החטופים מידי חמאס, ועיכוב משלוחי נשק בידי הממשל האמריקאי. לא ידוע מה יהיו הנושאים הרשמיים בהם ידונו נתניהו וביידן, אך ניתן לקוות כי פגישת הפנים-אל-פנים בין שני המכרים הוותיקים (שעובדים יחד מאז שנות ה-80) יובילו להבנות וגם לתוצאות חיוביות יותר עבור ישראל.

ביידן נמצא כעת במצב רגיש באופן כללי, לאחר הופעה רעה בעימות הבחירות נגד טראמפ לפני כשבוע, במהלכו נראה הנשיא תלוש, עייף, ומאוד מאוד זקן. מאז הרוחות סוערות במפלגה הדמוקרטית, כאשר רבים מתומכיו הגדולים של הנשיא קוראים לו לפרוש מן המירוץ ולאפשר הרצת מועמד אלטרנטיבי שיוכל להביס את טראמפ; מאידך, מנהלים הנשיא, משפחתו ויועציו קרב בלימה, ומתרצים את העימות כמעידה חד פעמית בשל נסיבות חיצוניות, בטענה כי לא כהתה עינו ולא נס ליחו של הנשיא. בכל מקרה, מאז העימות מוטים הסקרים באופן ברור לטובת טראמפ, ואף גופי תקשורת משמעותיים כגון הניו-יורק טיימס דוחקים בבידן לפרוש. האם ביידן יוכל לבצע מהלך כגון זה, אשר קרה בארה"ב רק פעם אחת ב-140 השנים האחרונות? הימים הקרובים, והעימות הבא, יגידו.

שתפו כתבה זו:

3 1 הצבעה
דירוג הכתבה
guest
0 תגובות
משוב מוטבע
הצג את כל התגובות
טוען עוד כתבות
דילוג לתוכן