בחירות לפרלמנט האירופי – עלייה בכוח הימין

האם מלחמת חרבות ברזל הובילה לשינוי הפוליטי המשמעותי ביותר שראה האיחוד האירופי מאז היווסדו? בהחלט ייתכן, והכיוון חיובי עבור ישראל.

הפרלמנט האירופי. Flickr

במהלך הימים האחרונים התקיימו בחירות לפרלמנט האיחוד האירופי, שמהוות את הבחירות הדמוקרטיות השניות בגודלן בעולם (אחרי הודו). האיחוד אמנם מהווה רק גוף סמי-מדיני, אך כיוון שכל המדינות המשויכות אליו כפופות לו במידה מסוימת וויתרו על חלקים מסמכויותיהן למענו – הרי שחשיבותו גדולה במיוחד. הפרלמנט האירופי הוא הזרוע היחיד בשלטון האיחוד הנבחר ע"י הציבור האירופי הכללי (כאשר יתר זרועות השלטון נבחרות על ידי ממשלות המדיניות או זרועות אחרות), ויש בו מעל 700 מושבים המחולקים לכל מדינה באופן פרופורציונלי לגודל אוכלוסייתה.

תוצאות הבחירות שפורסמו אתמול הכו את היבשת הישנה בתדהמה: עלייה גדולה בכוחם של מפלגות הימין הקיצוני, וירידה משמעותית בכוחם של מפלגות השמאל והמרכז ברוב מדינות האיחוד. מדובר בהמשך מגמה שבאה לידי ביטוי כבר בהולנד, של עלייה בכוח המפלגות המתנגדות להגירה בלתי מבוקרת ממדינות חוץ-אירופאיות – דבר הקשור ללא ספק להפגנות ולמחאות המתחוללות נגד ישראל מאז ה-7 באוקטובר.

לתוצאות ישנן השלכות פוליטיות ישירות בחלק מהמדינות, בהן הממשלות רואות בהצבעה הבעת אי-אמון במדיניות הממשלה, כגון בבלגיה (בה הוחלט על הקדמת הבחירות) ובצרפת – בה הכריז הנשיא מקרון על בחירות-בזק לפרלמנט, וזאת לאחר שבבחירות לאיחוד זכתה מפלגת יריבתו, מרי לה-פן, ברוב משמעותי ונרחב משלו.

כיצד הדבר ישפיע על ישראל? בתהליך שיארך מעט זמן, יחווה האיחוד תחלופת גברי שיביא לעמדות מפתח ולתפקידים הבכירים באיחוד אישים סימפתיים יותר כלפי ישראל ומטרות המלחמה שלה (לדוג', שר החוץ האירופי הנוכחי הביע שאט נפש מהמבצע לשחרור החטופים שהתחולל בשבת וכינה אותו 'טבח'; עם שינוי הפרלמנט, ספק שיישאר בתפקידו לאורך זמן רב). חשוב לזכור כי מפלגות הימין הקיצוני באירופה אינן ידידותינו הטובות, וברבים מהן יש שכבות עתיקות-יומין של אנטישמיות קשה; אך בסוגיה הגדולה העומדת על סדר היום ובמאבק נגד הקיצוניות האסלאמית, הם יכולים להוות שותפים.

שתפו כתבה זו:

0 0 הצביעו
דירוג הכתבה
guest
1 תגובה
משוב מוטבע
הצג את כל התגובות
trackback
בחירות בצרפת: עלייה אפשרית לימין הקיצוני - רגע חדשות
17 ימים לפני

[…] הנשיא עמנואל מקרון רק לפני שלושה שבועות, וזאת לנוכח תוצאות הבחירות לפרלמנט האירופי – בהם השיגו מפלגות הימין הקיצוני בצרפת את מרבית […]

טוען עוד כתבות
דילוג לתוכן