בחירות בבריטניה: תוצאות צפויות מראש

אחרי 14 שנה, צפויים השמרנים לאבד את השלטון לטובת מפלגת הלייבור - השאלה היא רק באיזה פער. ניגוד לטרנד העולמי, והשלכות מסוימות לישראל.

רישי סונאק מכריז על הבחירות. ויקיפדיה

הדמוקרטיה הוותיקה בעולם הולכת לבחירות (באופן מקרי, ביום העצמאות של הדמוקרטיה הבולטת בעולם): 68 מיליון האזרחים בממלכה המאוחדת של אנגליה, ווילס, סקוטלנד וצפון אירלנד יבחרו פרלמנט חדש עבור האי הבריטי, שירכיב ממשלה שתכהן תחת סמכותו של המלך צ'ארלס השלישי, המונרך הסמלי של האי והאימפריה עליה 'השמש לעולם איננה שוקעת' – דוגמה ומופת של מונרכיה חוקתית.

בניגוד לטרנד החזק בעולם המערבי, החווה נטייה חזקה אל הימין, נראה שבריטניה דווקא הולכת לפנות שמאלה – כאשר לאחר 14 שנות שלטון, צפויה המפלגה השמרנית לאבד את השלטון. השמרנים, בהובלת רישי סונאק, מחזיקים כרגע ברוב מוחלט מן המושבים בפרלמנט (כ-650) – אך על פי הסקרים, נראה ודאי לחלוטין שמפלגת הלייבור היריבה תזכה ברוב מוחלט בעצמה. המפלגה השמרנית תיפגע גם עקב זליגת קולות רבים אל 'מפלגת הרפורמה' החדשה (כאשר פיצול מהווה סכנה חמורה עם שיטת מחוזות הבחירה הבריטית), כך שייתכן והמפלגה השמרנית, המפלגה הוותיקה ביותר בעולם, תספוג את המפלה הגדולה בתולדותיה וכמעט ותימחק מן המפה הפוליטית. הנסיבות לכך מרובות, אך בקצרה ניתן להצביע על הירידה ברמת החיים שחלה תחת הנהגת השמרנים, הצבעת הברקזיט שהכזיבה, דמותו של בוריס ג'ונסון, כהונתה הקצרה של ליז טראס, ההתמודדות עם הקורונה, ועוד.

מפלגת הלייבור מובלת כרגע על ידי קיר סטרמר, עורך דין אפרורי. אם בבחירות הקודמות, שהתקיימו לפני 5 שנים, קיוו הישראלים (והיהודים באשר הם) לתבוסה של הלייבור בשל נטיית מנהיגה הקודם ג'רמי קורבין למחוזות האנטישמיות, הרי שבתקופה שחלפה מאז ביצעה מפלגת השמאל 'ניקוי-אורוות' משמעותי וסיננה רבים מהגורמים האנטישמיים והאנטי-ישראליים – כאשר סטרמר עצמו אף נשוי לויקטוריה, יהודייה בעלת משפחה בישראל. סטרמר הביע את מחויבותו לידידות בריטניה עם ישראל, ולא צפוי לשנות באופן משמעותי את מדיניות הממלכה המאוחדת ביחס לישראל ולמלחמה.

 

שתפו כתבה זו:

0 0 הצביעו
דירוג הכתבה
guest
0 תגובות
משוב מוטבע
הצג את כל התגובות
טוען עוד כתבות
דילוג לתוכן