אסון צור הראשון: ועדת החקירה החדשה מאשרת – מדובר בפיגוע

לאחר כמעט שנה של עבודה מאומצת, ועדת החקירה הצבאית המיוחדת שהוקמה לבחינה מחודשת של אסון צור עומדת להגיש את מסקנותיה. הוועדה, שכונסה בעקבות סדרת תחקירים מקיפה שפורסמה ב"ידיעות אחרונות", צפויה לחולל מהפך בהבנת האירוע הטראגי שהתרחש לפני למעלה מארבעה עשורים.

זירת האסון לאחר פיצוץ בית הממשל הצבאי בצור, דובר צה"ל

האסון שזעזע את ישראל:

ב-11 בנובמבר 1982, בשעה 07:00 בבוקר, זועזעה העיר צור שבדרום לבנון מפיצוץ אדיר. בניין מפקדות צה"ל, ששימש את המטות האזוריים של מג"ב, המשטרה הצבאית והשב"כ, קרס כמגדל קלפים. 91 אנשים נספו באסון, מתוכם 76 ישראלים ו-15 עצירים לבנונים. עד ימינו, זהו האסון הקשה ביותר בתולדות צה"ל, לפחות עד לאירועי 7 באוקטובר 2023.

עד שנכתב פרק זה בספר דברי הימים של ישראל, סברו רבים כי מדובר בתאונה שנגרמה מפיצוץ בלוני גז במטבח הבניין. אולם, הוועדה החדשה צפויה לשנות את התמונה באופן דרמטי.

על פי מקורות המעורים בפרטי החקירה, הוועדה בראשות האלוף אמיר אבולעפיה מאשררת את הממצאים שהוצגו בתחקירי "ידיעות אחרונות". המסקנה המרכזית היא כי האסון לא היה תאונה, אלא פיגוע התאבדות – הראשון שביצע ארגון חיזבאללה מחוץ לגבולות איראן.

הדוח, שתוכנו מתואר כ"דרמטי" ו"מרעיש", לא רק חושף את האמת על סיבת האסון, אלא גם מאיר באור חדש את הטיפול בפרשה לאורך השנים. גורמים בקהילת המודיעין שעיינו בדוח מדווחים כי הוא כולל ממצאים מסעירים לגבי הטיוח שבוצע והמחיר הכבד ששילמה ישראל בעקבותיו – כולל אסון צור השני שהתרחש כשנה לאחר מכן.

הקמת הוועדה היא תוצאה של מאבק ארוך שניהלו משפחות הנספים והפצועים, לצד עיתונאים וחוקרים שסירבו לקבל את הגרסה הרשמית. סדרת תחקירים שפורסמה ב"ידיעות אחרונות" חשפה שורת כשלים בחקירה המקורית של האירוע, הן בוועדת החקירה הראשונה והן בחקירת מצ"ח שנערכה לאחר מכן.

במשך שנים, דחו בכירים במערכת הביטחון ובממשלה את הטענות בדבר פיגוע וטיוח. ראש הממשלה בנימין נתניהו אף כתב ב-2021 לנציגת המשפחות השכולות כי מבדיקה שערך עלה שאין ממש בטענות, וכי מדובר ב"תקלה בבלונים" בלבד.

נקודת המפנה הגיעה עם מינויו של רונן בר לראש השב"כ. בר, בניגוד לקודמיו, החליט למנות צוות בדיקה פנימי לבחינת הראיות. צוות זה, בהסכמת הרמטכ"ל דאז אביב כוכבי, הגיע למסקנה כי בסבירות גבוהה מאוד, התחקירים העיתונאיים היו מדויקים.

אודליה אלבו שוויצר, בתו של ישראל דב שוויצר ז"ל שנפצע קשה באסון, הייתה מהכוחות המניעים מאחורי המאבק לחשיפת האמת. היא מסרה: "עדיין מוקדם לחגוג כי אין לנו דיווח רשמי על תוצאות עבודת הוועדה, להן אנחנו ממתינים במתח קשה מזה כשנה. למרות שכבר 42 שנים כולם בתוך מערכת הביטחון יודעים היטב את האמת, יודעים שהאסון היה פיגוע ולא תאונה, העניין טואטא מתחת לשטיח, תוך פגיעה חמורה בזכר הנופלים ובמשפחות השכולות. כעת הגיע הזמן שהצדק יצא לאור. עצוב לי שאבי, שנפטר ב-2021, לא זכה להגיע לרגע הזה".

גורם בכיר במשרד הביטחון הבקיא בפרטים הדגיש את החשיבות הרחבה של ממצאי הוועדה: "דווקא בעת הזו, דווקא אחרי מה שעברנו, לבוא ולקרוא תיגר על מה שמקובל לחשוב, על מה שכולם אמרו כל השנים, על מה שהיה כאילו ברור מאליו, אם תרצה – לקרוא תיגר על הקונספציה, זו לא אופציה, זו חובה, ונדמה כי כיום כולם מבינים מדוע ועד כמה זה חשוב".

מסקנות הוועדה צפויות להיות מוגשות בקרוב לראשי קהילת המודיעין, מערכת הביטחון וממשלת ישראל, ולאחר מכן למשפחות השכולות. הממצאים עשויים לא רק לשנות את ההבנה ההיסטורית של אסון צור, אלא גם להשפיע על תפיסות הביטחון העכשוויות ועל האופן שבו ישראל מתמודדת עם איומי טרור.

בעוד שחשיפת האמת מביאה סוף-סוף צדק למשפחות הנספים והפצועים, היא גם מעלה שאלות קשות לגבי תהליכי קבלת ההחלטות והשקיפות במערכת הביטחון הישראלית. ככל שיתפרסמו פרטים נוספים מהדוח, צפוי כי הדיון הציבורי והמקצועי בנושא יתעצם, ועשוי להוביל לשינויים משמעותיים באופן שבו ישראל מתמודדת עם אירועים דומים בעתיד.

שתפו כתבה זו:

0 0 הצביעו
דירוג הכתבה
guest
0 תגובות
משוב מוטבע
הצג את כל התגובות
טוען עוד כתבות
דילוג לתוכן