איומים ומציאות: טהרן, חיזבאללה וישראל

המלחמה בלבנון כבר עומדת על סף פריצה, מבחינה רטורית ובסף האיומים; אך כמה זמן לוקח למילים להיתרגם למציאות?

photo by Ferran Queved/propaimages" flash90

המלחמה בצפון מתקרבת – או לכל הפחות, כך רוצים כל הצדדים המעורבים שייתפס המצב בעיני הצדדים האחרים ובעיני העולם, בין אם בתקווה לאיום זה ובין אם במטרה למנוע אותו. האיומים הרטוריים ש ממשלת ישראל עלו מדרגה בחודש האחרון, בכך שפנו לאפיק דיפלומטי לא רשמי – כאשר נראה שישראל דאגה להעביר מסר למדינות המערב שמלחמה בלבנון מתקרבת, דבר שגרם לאלו האחרונות להוציא אזהרות מסע חמורות ללבנון עבור אזרחיהן. על פי דיווחים בעיתון הבילד הגרמני, ישראל אף מכוונת לתאריכים ספציפיים – אמצע וסוף חודש יולי, כשיא הקיץ.

גם חיזבאללה לא מושך ידו מהתקשורת הזרה: בראיון ל-AP אמר נעים קסאם, סגנו של נסראללה, כי התנאי היחיד של חיזבאללה לסיום המערכה בצפון תהיה סיום המלחמה בעזה (ולא, מעבר לשלב ג' כפי שמתכנן צה"ל אינו מספיק – אלא סיום מוחלט של המלחמה, עם יציאת כל הכוחות והסכם רשמי בין ישראל והחמאס). קאסם איים שגם אם ישראל תתכנן מלחמה 'מוגבלת' בהיקפה, מצב העניינים צפוי לצאת משליטתה: " אם ישראל תפתח במלחמה – זה אומר שלא תהיה שליטה על ההיקף, או על מי ייכנס אליה", אמר קסאם, בהתייחסות ברורה למיליציות השיעיות הפזורות בסוריה, עיראק ותימן – וכן לאיראן עצמה.

באיראן עצמה נראה שיש מחלוקת בדבר השותפות במלחמה המדוברת. לפני מספר ימים איימה איראן ב'מלחמת השמדה' נגד ישראל אם זו תבחר לפתוח במלחמה בצפון; אך אתמול מפקד חיל האיראני נשמע אחרת בעת ביקור תנחומים אצל משפחות שהידים: "יש לנו כוח, אבל הידיים שלנו כבולות… אנחנו עם פלסטין. מראות המלחמה מרים מאוד עבור עמנו. מבחינתנו זו מרירות כפולה." שיקולי איראן במעורבות במלחמה מערבים כבר את משחקי המעצמות, ארה"ב, רוסיה וסין – ואכן, הכל מבינים כי מלחמה בצפון תהיה מלחמה בהיקף ובחשיבות שהעולם לא חווה מזו תקופה ארוכה.

שתפו כתבה זו:

0 0 הצביעו
דירוג הכתבה
guest
0 תגובות
משוב מוטבע
הצג את כל התגובות
טוען עוד כתבות
דילוג לתוכן