ארה"ב: אופטימיים לגבי נורמליזציה בין סעודיה לישראל

ארה"ב לסעודיה: מחוייבים לפיתרון שתי המדינות, אבל זה לא יקרה בקרוב. נשיא המדינה אישר: "מונחת לפנינו האפשרות לנורמליזציה עם סעודיה, ואני מקווה שהיא נבחנת ברצינות - גיים צ'יינג'ר היסטורי שמהווה ניצחון".

מוחמד בן סלמאן. קרדיט: Kremlin, ויקיפדיה.

בתחילת החודש דווח כי ממשל ביידן עומל על השגת ברית הגנה מורחבת בין ארה"ב לסעודיה, אשר אחד מדגשיה הוא כינון נורמליזציה עם ישראל. כמו כן כוללת הברית הסכמי הגנה משותפים, תוכנית העשרת אורניום למטרות אזרחיות בממלכה הסעודית, והתחייבות הממלכה לתמחר את הנפט בדולר אמריקאי ולא במטבע סיני.

על רקע מגעים אלו גורם מהארמון הסעודי הבהיר לחדשות N12 הבוקר (שלישי) כי "ממשל ביידן תומך בריאד בפתרון שתי המדינות ובהבאת שלום לאזור, אבל לא יהיה שלום עם סעודיה בלי הכרה במדינה פלסטינית, ולכן אין נורמליזציה עם הממשלה הישראלית הנוכחית".

לעומת זאת, הממשל האמריקאי דווקא משדר אופטימיות בנוגע להצלחת המהלך. דובר המועצה לביטחון לאומי של ארה"ב, ג'ון קירבי אמר כי יועץ הנשיא לביטחון לאומי, ג'ייק סאליבן הצליח להשיג התקדמות בשיחות. בנוגע לדרישת סעודיה להקמת מדינה פלסטינית אמר "זה ברור. הנשיא מחויב לפתרון שתי המדינות אבל מובן שזה לא משהו שיכול לקרות בטווח הזמן המיידי". לדבריו, "אנחנו מנסים לקדם מה שמנהיגות האזור יכולה לקדם. הדרך היחידה לקדם את פתרון שתי המדינות זו מנהיגות באזור ומו"מ ישיר בין הצדדים".

קירבי פירט עוד לגבי השיחות בין השתיים: "ושינגטון וריאד עדיין צריכות לסגור כמה נקודות מפתח. זה כולל את הדרכים המדויקות שבהן תשלוט ארה"ב בתוכנית האנרגיה הגרעינית האזרחית שתקבל סעודיה במסגרת ההסכם – אם מרכיב ההגנה ההדדית יהיה מפורש, כמו זה שבין ארה"ב ליפן, או פחות רשמי, כמו ההבנה בין ארה"ב לטייוואן, והתחייבות ארוכת-טווח של ערב הסעודית להמשיך לתמחר נפט בדולר אמריקני, לא לעבור למטבע סיני".

סאליבן עצמו נחת בישראל אתמול, ונפגש עם ראש הממשלה, נשיא המדינה ושר הביטחון. נשיא המדינה יצחק הרצוג אישר הבוקר בכנס אלי הורוביץ לכלכלה וחברה של המכון הישראלי לדמוקרטיה, את התקדמות המהלכים.

"מונחת לפנינו האפשרות לנורמליזציה עם סעודיה, ואני מקווה שהיא נבחנת ברצינות",  אמר הרצוג. "לפני יומיים נפגשתי עם היועץ לביטחון לאומי של ארה"ב, ג'ייק סאליבן. הנורמליזציה היא מהלך שיכול להביא לשינוי עצום. היא 'גיים צ'יינג'ר' היסטורי, שמהווה ניצחון על אימפריית הרשע של איראן" כך הוסיף.

שתפו כתבה זו:

0 0 הצביעו
דירוג הכתבה
guest
0 תגובות
משוב מוטבע
הצג את כל התגובות
טוען עוד כתבות
דילוג לתוכן